Кабінет Міністрів України повторно вніс на розгляд Верховної Ради законопроект про скасування відшкодування ПДВ у разі експорту брухту, а також відходів чорних і кольорових металів. Аналогічний проект було представлено парламенту 18 лютого.
Другий варіант викликав зауваження МЗЕЗторгу. Проте Кабмін визнав їх неприйнятними.
За останні роки в Україні помічено небезпечні тенденції у сфері використання брухту й металовідходів. Загальний обсяг збору відходів щороку зменшується на 25—30%, експортні поставки зростають. У результаті вітчизняна металургія сидить на голодному пайку. Торік лише за 10 місяців за межі України вивезено 1,7 млн. тонн брухту чорних і кольорових металів на суму понад $280 млн. Дефіцит брухту на металургійних підприємствах України при цьому становив 3 млн. тонн.
Тим часом металурги не поспішають розплачуватися за використану сировину, й це зумовило високу заборгованість підприємств «Втормет» перед здавальниками брухту. В результаті вони відмовилися укладати договори з «Вторметом», розширили постачання брухту іншим організаціям, що, у свою чергу, збільшило його відвантаження за кордон.
Вихід із цієї ситуації уряд бачить у скасуванні відшкодування податку на додану вартість у разі експорту брухту, а також чорних і кольорових металів. Це повинно скоротити вивезення брухту за межі України, забезпечити сировиною металургійну галузь, зменшити видатки бюджету приблизно на $30—35 млн.
Певні сумніви в мудрості й далекоглядності такого рішення навіяли зауваження до законопроекту з боку МЗЕЗторгу. На думку його фахівців, значно ефективніше було б при експорті таких матеріалів стягувати ПДВ в обсязі 20%, а не скасовувати відшкодування цього податку. Крім усього іншого, це дозволило б розраховувати на додаткові надходження у вигляді доходів державного бюджету. Однак уряд залишився непохитним, посилаючись на те, що, згідно з чинними принципами оподаткування, в даному конкретному випадку передбачається застосування нульової ставки. При уважнішому вивченні пропозицій уряду про внесення змін у Закон України «Про податок на додану вартість» виявилося, що насправді йдеться просто-напросто про звільнення від сплати ПДВ. Саме з цією метою до статті 5 (пункт 2) Закону України «Про податок на додану вартість» пропонують включити (підпункт 5) норму, яка звільнятиме операції з експорту брухту, а також відходів чорних і кольорових металів від ПДВ. Водночас ці операції запропоновано виключити з переліку оподатковуваних за нульовою ставкою.
Усі ці маневри й камуфляж переслідують лише одну мету: перевести операції, пов’язані з експортом брухту, з категорії «оподатковуваних за нульовою ставкою» в категорію «не оподатковуваних ПДВ». Здавалося б, хоч верть-круть, хоч круть-верть. Але можна бути впевненим: від такої перестановки хтось матиме неабиякий зиск. Не дарма ж Кабінет Міністрів України повторно вносить цей законопроект у парламент.