Представник компанії «Кайзер-Алюміній» Зігфрід Прангенберг ознайомив запорізьку громадськість, голів обласного центру та регіону з техніко-економічним обгрунтуванням переведення електролізного виробництва алюмінієвого комбінату на технологію обпалених анодів. Очікувані результати вражають. По-перше, це збільшення обсягів випуску продукції. Сьогодні щоденна продуктивність комбінату становить 447 кг алюмінію. Після реалізації проекту обсяги випуску збільшаться до 1147 кг. За рахунок скорочення кількості електролізерів комбінат на третину зменшить споживання електроенергії, удвічі зросте термін експлуатації обладнання.
Важливий нюанс — вирішення екологічних проблем. Проект передбачає повний перехід виробництва на технологію сухого газоочищення. Викиди в атмосферу шкідливих речовин скоротяться з 8852 до 5034 тонн на рік.
На відміну від пропозицій низки інших іноземних компаній, програма «Кайзер-Алюмінію» передбачає поетапну реструктуризацію ЗАЛКу. Заміну старих електролізерів на нові буде проведено віяльним способом. Значних втрат прибутку комбінат не зазнає. Після завершення реконструкції електролізного виробництва планується будівництво власного цеху з виготовлення обпалених анодів.
Акціонерне товариство «Укрграфіт», яке донедавна було основним постачальником анодної та електродної маси, очевидно, не братиме участі в проекті. Як заявив Іван Бастрига, на «Укрграфіті» розроблено власну інвестиційну програму, і керівництво підприємства збирається суворо її дотримуватися. Втім, Іван Михайлович не виключає і можливості компромісу.
Поряд із перевагами проект має один важливий спірний момент — скорочення штатів. 890 працівників підприємства виявляться без роботи. Однак, за словами Зігфріда Прангенберга, вирішення цієї проблеми передбачене кошторисом. «Скороченим» виплачуватиметься вихідна допомога у розмірі 1370 доларів. Плюс до всього планується виділення коштів на перенавчання.
Загальна вартість проекту — $ 200 млн. Частка вітчизняних капіталовкладень — $ 95 млн. і зарубіжних — $ 51 млн. На будівництво цеху з виробництва обпалених анодів потрібно буде $60 млн. Сума чимала. Як заявив у зв'язку з цим Іван Бастрига, реалізація проекту реконструкції підприємства цілком залежить від результатів приватизації. (Очікується, що держпакет акцій ЗАЛКу Фонд держмайна виставить на торги до нового року.) «Наше завдання, як, втім, і голови облдержадміністрації, — наголосив Іван Бастрига, — не допустити, щоб закладену під приватизацію інвестиційну програму не було реалізовано після її завершення. Ми хочемо дати нове життя комбінату на багато десятиліть вперед, а тому обстоювали і обстоюватимемо те, щоб на ЗАЛК прийшов реальний інвестор, який переконав би іноземні банки вкладати кошти у розвиток алюмінієвого виробництва».
На відміну від колишнього губернатора Запорізької області, з яким у керівництва алюмінієвого підприємства були досить суперечливі погляди на потенційних інвесторів, Олексій Кучеренко висловив свою згоду з підходами Івана Бастриги. «У нового голови облдержадміністрації немає протиріч з керівництвом заводу. Регіонові потрібен сучасний, працюючий завод, з високим рівнем заробітної плати, ліквідною продукцією. А тому я вітаю реального, зрозумілого інвестора, який вкладатиме кошти у розвиток підприємства, а не вичавлюватиме із нього останні соки. Ми домагатимемося компромісного рішення з Фондом держмайна», — наголосив Олексій Кучеренко.
Віце-президент «Кайзер- Алюмінію», пан Давид Краков, у свою чергу, розказав у ексклюзивному інтерв'ю «Дневі», що компанія збирається якнайсерйозніше взяти участь у конкурсі. «Із Запорізьким алюмінієвим комбінатом «Кайзер-Алюміній» пов'язують довгі роки співробітництва. Завод має реальні перспективи, і якщо громадськість Запорізького краю, а також керівництво ЗАЛКу вирішить іти шляхом нашого проекту реконструкції, ми радо візьмемо участь у його розвитку. На сьогодні компанія провела переговори з найбільшими світовими банками, і вони готові інвестувати запорізький комбінат. Плюс до всього, ми гарантуємо закупівлю високоякісного обладнання на найвигідніших умовах», — наголосив він.
Ще одна важлива проблема має вирішитися на урядовому рівні — безперебійне забезпечення комбінату електроенергією. «Ми збираємося укласти з урядом контракт на 20 — 25 років, — повідомив Іван Бастрига. — Він гарантуватиме неможливість відключення комбінату від енергомережі». Олексій Кучеренко запевнив Івана Бастригу, що докладе всіх зусиль, аби розроблена облдержадміністрацією програма вирішення енергетичних проблем регіону знайшла підтримку як у стінах будинку уряду, Верховної Ради, так і в Президента.