Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кінець синдикату

Податковою міліцією вилучено понад 600 тонн підпільного алкоголю
25 березня, 2008 - 00:00
ПЕРШІ ДВА МІСЯЦІ РОКУ ВИЯВИЛИСЯ ДЛЯ ПОДАТКОВОЇ МІЛІЦІЇ НАДЗВИЧАЙНО ВРОЖАЙНИМИ / ФОТО ВОЛОДИМИРА САПІЖАКА

Незаконне виробництво та реалізація оковитої дозволяє ділкам тіньового бізнесу отримувати великі та не контрольовані державою прибутки і не сплачувати акцизний збір та інші податки. При цьому тіньовий бізнес легко виграє конкуренцію у добросовісних підприємців. Адже вартість лікеро-горілчаних виробів, виготовлених iз незаконно отриманого спирту без сплати акцизного збору, майже утричі нижче вартості легально виробленої алкогольної продукції. Не можна також забувати, що алкоголь, вироблений з недоброякісної сировини, становлять загрозу для життя і здоров’я споживачів.

Тож працівники податкової міліції постійно провадять спеціальні оперативні заходи, спрямовані на припинення нелегального виробництва спирту, алкогольних напоїв та інших товарів підакцизної групи, а також незаконного використання марок акцизного збору. Лише за два місяці цього року у правопорушників вилучено 650 тисяч літрів алкогольних напоїв та 585 тисяч літрів спирту, які надійшли на ринок без сплати акцизного збору (вартість приблизно 18 мільйонів гривень. Крім того, вилучено понад 200 тисяч штук підроблених марок акцизного збору, що призначалися тіньовиками для маркування фальсифікованих напоїв. Якби вони потрапили на ринок, то держава втратила б від несплати акцизного збору понад мільйон гривень.

В ході оперативних заходів припинено незаконне виробництво у більш ніж 100 підпільних цехах, де виготовлялися фальсифіковані алкогольні напої. Податківцям вдалося викрити низку хитрих типових схем, що активно використовувалися тіньовиками. Однією з найпоширеніших і, безумовно, найнебезпечніших для здоров’я та життя споживачів методів протизаконного виробництва спирту є його видобуток шляхом перегонки рідин технічного призначення.

На жаль, сьогодні прикрою тенденцією стає повсякчасне порушення податкового законодавства також і легальними виробниками спиртного. Виготовлення продукції з «лівого» спирту в третю зміну та використання фальшивих акцизних марок — такі протизаконні методи збагачення останнім часом взяли на озброєння нечисті на руку керівники лікеро-горілчаних підприємств. Аби запобігти цьому явищу, податковою міліцією проводяться перевірки цільового використання спирту, який відвантажується на адресу підприємств — виробників лікеро-горілчаної продукції. Податкова міліція навіть супроводжує транспортні засоби, якими перевозиться спирт.

Нещодавно працівниками податкової міліції встановлена нестача спирту на одному зі спиртозаводів Західного регіону (понад 600 тонн). Звичайно ж, він надійшов у тіньовий обіг для виготовлення фальсифікованих лікеро- горілчаних виробів. Лише на цьому держава втратила 13 мільйонів гривень несплаченого акцизного збору.

У Сімферополі податківці вилучили продукцію одного з відомих вітчизняних виробників алкоголю. Велика партія горілки вартістю понад 415 тисяч гривень зберігалася у складських приміщеннях місцевого підприємця і невдовзі мала надійти у торговельну мережу півострова. При цьому бізнесмена не спинив навіть той факт, що майже 60 тисяч пляшок були обклеєні... підробленими марками акцизного збору. Встановлюється походження нелегального товару, підроблених акцизних марок та шляхи їхньої реалізації.

Не зменшують обсяги тіньового виробництва і кустарні ґуральні. Підпільники влаштовують їх у приватних домоволодіннях, господарських приміщеннях, в квартирах і навіть у гаражах. Фальсифікат виготовляється в антисанітарних умовах виготовляють і з неякісної сировини. Міжрегіональну мережу підпільних цехів виявлено на території Чернівецької, Вінницької та Тернопільської областей. Синдикат вітчизняних «бутлегерів» складався з чотирьох нелегальних виробництв і спеціалізувався на постачанні у Західний регіон країни великих партій спирту, фальсифікованих алкогольних напоїв та підроблених марок акцизного збору. До складу злочинної структури також входили незаконні виробництва підроблених марок акцизного збору та фурнітури для пляшок.

Оперативники вилучили близько 400 двохсотлітрових діжок спирту невідомого походження, 103 тисячі марок акцизного збору з ознаками підробки, купаж для виробництва фальсифікованої горілки та готову продукцію, а також корки для пляшок з фальсифікованими алкогольними напоями з логотипами вітчизняних виробників, обладнання, у тому числі комп’ютерну техніку, призначену для виготовлення підроблених акцизних марок, фурнітури та алкогольних напоїв. Якби з усього цього тіньовикам вдалося виготовити горілку та реалізувати її, збитки держави сягнули б двох мільйонів гривень. Наразі організатори злочинного бізнесу знаходяться за гратами.

Потенційним споживачам оковитої варто б знати, до яких наслідків може призвести вживання алкоголю сумнівної якості. Заощадивши дві-три гривні на пляшці, можна потім витратити у сотні разів більше на лікування. А спритникам, що намагаються збагатитися за рахунок виробництва фальсифікату, слід би взяти до уваги, що за такі діяння Закон передбачає кримінальну відповідальність та покарання до десяти років позбавлення волі.

Тим часом порушники Закону, мабуть, сподіваються на безкарність і тому розширюють поле своєї діяльності. До нього потрапило ще декілька груп підакцизних товарів. Зокрема, нині шахраї вже підробляють не лише горілку, а й побутову хімію. Так, у Миколаївській області податківці ліквідували нелегальний цех з виготовлення хімічних органічних розчинників — уайт-спіріту, керосину, рафінадів бензольних та інших хімічних речовин. Вкрай шкідливе виробництво організував місцевий підприємець. Для цього він встановив промислову лінію, алепри цьому не потурбувався ані про безпеку трудового процесу, ані про будь-які дозвільні документи. До того ж через недотримання заходів пожежної безпеки це хімічне виробництво могло вибухнути в будь який момент.

Готову продукцію тіньовик збував на ринках Миколаєва та області, а для збільшення попиту та реалізації використовував підроблені етикетки провідних товаровиробників. За цим фактом порушено кримінальну справу. Провадиться слідство.

Податківцям останнім часом доводиться також вдаватися до профілактики злочинів на ринку паливно-мастильних матеріалів, де з’являються нелегальні нафтопереробні підприємства. Сьогодні, в умовах досить високих цін на пальне, підпільне виготовлення та реалізація низькоякісних нафтопродуктів дає ділкам тіньового бізнесу значні прибутки. До того ж до казни вони не сплачують ані копійки.

Але підпільні нафтопереробні заводи завдають шкоди не лише державному бюджету. В першу чергу вони б’ють по безпосередніх споживачах паливних матеріалів — водіях. Заправивши такий «бензин» в автомобіль, його власник ризикує витратити чимало часу та коштів на ремонт двигуна, адже низькоякісний сурогат не відповідає жодним нормам і стандартам. Іноді вміст бензолу у такому пальному перевищує встановлену норму в десятки разів.

Крім того, нелегальні нафтопереробні підприємства вкрай небезпечні для навколишнього середовища. На них відсутні очисні споруди, системи виведення та утилізації промислових відходів та інші необхідні об’єкти екологічного захисту. Відпрацьовані в ході виробничого процесу хімічні речовини тіньовики в більшості випадків зливають у найближчу водойму або лісопосадку, знищуючи усе живе навколо.

У Кіровоградській області працівники податкової міліції знешкодили незаконне виробництво пальвно-мастильних матеріалів, організоване на одному з підприємств. Незаконно виготовлене паливо потрапляло до споживачів через мережу автозаправних станцій. При цьому експертиза, звичайно ж, встановила, що зазначена продукція за якісними характеристиками не відповідає державним стандартам і не придатна для використання в сучасних двигунах. У правопорушників податківці вилучили готову продукцію та промислову лінію для виготовлення пально-мастильних матеріалів вартістю мільйон гривень.

Використовуючи це обладнання, зловмисники могли б виготовити та реалізувати на українському ринку близько 17 тисчя тонн низькоякісного пального. Держава втратила б від такої оборудки близько трьох мільйонів гривень несплаченого акцизного збору.

Щороку працівники податкової міліції викривають значну кількість порушень на ринку підакцизних товарів. Завдяки цьому до державного бюджету додатково надходить понад 100 мільйонів гривень на рік.

Ігор ЛЕБЕДЬ. Головне управління податкової міліції ДПА України
Газета: 
Рубрика: