Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Київ планував «заробити» 25 млрд гривень. А зібрав...

Або про те, чому українські бізнес-кити проігнорували Перший столичний інвестиційний форум
3 квітня, 2012 - 00:00
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ БАНК РЕКОНСТРУКЦІЇ ТА РОЗВИТКУ МАЄ НАМІР ЗМІНИТИ СТАТУС КРЕДИТОРА НА ІНВЕСТОРА КИЄВА? (НА ФОТО ЛІВОРУЧ — ДИРЕКТОР ЄБРР АНДРЕ КУУСВЕК — У КУЛУАРАХ ПЕРШОГО КИЇВСЬКОГО ІНВЕСТИЦІЙНОГО ФОРУМУ) / «УКРАЇНА ЗМІНЮЄТЬСЯ... ІНВЕСТОР НАРЕШТІ ПОЧАВ РОЗУМІТИ ПРАВИЛА ГРИ», — ВІДЗНАЧИВ РЕДАКТОР FINANCIAL TIMES У СХІДНІЙ ЄВРОПІ НІЛ БАКЛІ (НА ФОТО — ПРАВОРУЧ). У ПЕРЕРВАХ МІЖ СЕКЦІЯМИ ВІН АКТИВНО ЦІКАВИВСЯ ДУМКОЮ ІНОЗЕМНИХ «СТАРОЖИЛІВ» УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ. БАКЛІ ТА

Перед українською столицею, як і перед країною в цілому, сьогодні постало чимало економічних викликів. Тож завдання №1 — заручитися підтримкою інвесторів у їх подоланні. У КМДА вигадали зібрати інвесторів у одному з найдорожчих готелів столиці й «особисто» представити бізнесменам цікаві проекти.

На Перший інвестиційний форум Києва вдалося зібрати, як повідомили організатори (Київська міська держадміністрація та Фонд «Ефективне управління»), ні багато ні мало 300 учасників із 15 країн світу, а саме: Катару, Китаю, Індії, США, Канади, Австрії, Великобританії, Люксембургу, Чехії, Угорщини, Казахстану, Італії, Республіки Кіпр (відомо, що найбільше прямих інвестицій в Україну надходить саме з цієї невеличкої острівної країни. — Авт.), Росії та, звичайно, України. Переважно — це представники будівельної, транспортної, ІТ та фінансової індустрії... Адже саме такий галузевий спектр проектів був анонсований організаторами.

ПІВТОРИ СОТНІ ПРОЕКТІВ НА 125 МЛРД ГРИВЕНЬ

У цілому на Форумі КМДА представило якірні проекти та проекти в чотирьох галузевих секціях: «Першокласна інфраструктура в галузі транспорту та ЖКГ», «Інновації у сфері ІТ», «Центри ділової та туристичної активності» та «Дозвілля і здоров’я киян». А саме: будівництво міжнародного ділового району «Київ-Сіті», четвертої лінії метрополітену в бік мікрорайону «Вигурівщина-Троєщина», багатоповерхових перехоплюючих та підземних паркінгів та створення першого інноваційного парку BIONIC Hill. «Всі ці проекти відкривають нові можливості не лише для Києва, а й для інших міст та регіонів України. Бо Київ — це не лише адміністративна столиця, це значна частина економіки країни. А значить інвестиції, залучені в Київ, дадуть поштовх економічному зростанню всієї України», — зауважила під час відкриття Форуму директор Фонду «Ефективне управління» Наталія Ізосімова. Усього на Форумі в форматі презентацій було представлено 22 проекти, ще 122 увійшли до збірки Форуму. Загальна сума запропонованих проектів, підрахували в КМДА, перевищила 125 мільярдів гривень.

ПОПОВ ВВАЖАЄ ТУРИЗМ КЛЮЧОВИМ НАПРЯМКОМ РОЗВИТКУ КИЄВА

«Інвестиційний форум — це можливість заявити світові: Київ є відкритим для інвестицій, це місто з великим потенціалом розвитку та місто великих можливостей. Форум стане найкращим місцем діалогу влади та бізнесу, який, я переконаний, стане рушійною силою для розвитку економіки столиці та реалізації завдань Стратегії розвитку міста Києва до 2025 року. Сьогодні українська столиця отримує половину всіх інвестицій, які вкладаються в економіку України та є основним «інвестиційним вікном України», — заявив голова Київської міської державної адміністрації Олександр Попов. Більше того, підкреслив голова КМДА, окрім економічного потенціалу, Київ має величезну культурну, історичну, архітектурну, археологічну спадщину та принципову позицію примножувати її та зберігати. Саме тому одним із найперспективніших напрямків для інвестицій у КМДА, за словами Попова, вважають саме туристичну галузь. «Це той напрямок нашої економіки, який має стати одним із ключових аспектів у перспективах розвитку Києва», — сказав очільник КМДА.

ЧОТИРИ МЕМОРАНДУМИ ІЗ ШЕСТИ СТОЛИЦЯ ПІДПИСАЛА З ДЕРЖБЮДЖЕТОМ

За результатами Форуму глава КМДА підписав шість меморандумів про співпрацю та наміри реалізувати інвестиційні проекти в українській столиці на загальну суму понад 30 мільярдів гривень. Чотири з них (на загальну суму 21 мільярд гривень) КМДА реалізовуватиме з Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України (тобто фактично коштом держбюджету України). Зокрема це — створення міжнародного ділового району «Київ-Сіті»; проектів «Повітряний експрес», «Чисте місто» та будівництво міської кільцевої автомобільної дороги навколо Києва від Столичного шосе до автомобільної дороги М-03 Київ — Харків — Довжанський на ділянці Київ — Бориспіль.

Ще дев’ять мільярдів гривень столиці «пообіцяли» ТОВ «Юкрейніан Девелопмент Партнерс» та «БЕГ Інженері Україна». З першою компанією глава КМДА підписав меморандум про співпрацю щодо наміру створити у Святошинському районі на ділянці, площею близько 147 гектарів, інноваційний парк BIONIC Hill вартістю вісім мільярдів гривень. На території парку планують розташувати бізнес-центри, науковий центр з університетом, виробничу зону, житло й навіть дошкільні навчальні заклади, середню школу, спортивно-оздоровчий комплекс, торговельно-розважальний центр та рекреаційну територію...

«БЕГ Інженері Україна» разом із КМДА збираються реалізувати проект будівництва центру оптової торгівлі в Деснянському районі міста Києва. За задумом, там планують розмістити овочесховище, торговельні павільйони, виставкові салони, офісні та побутові приміщення. Очікувана сума інвестицій становить 1,440 мільйона гривень. Проектом заплановано, що будівництво першої черги завершиться 2015 року.

ЯК БІЗНЕС «ПОВЕРТАТИМЕ» КОШТИ, ВКЛАДЕНІ В ІНФРАСТРУКТУРНІ ПРОЕКТИ, ПОКИ НЕВІДОМО

«Сьогодні ми вже маємо результати великої роботи, що проведена в напрямку створення умов для залучення інвестицій. Нами напрацьовано майже 150 конкретних інвестиційних проектів і вже знайдено партнерів для реалізації найбільш ключових. Це свідчить про те, що ми готові приймати інвестиції, а інвестор готовий вкладати кошти в економіку Києва», — заявив, коментуючи підписання меморандумів, Попов. Як він потім зізнався журналістам, «коли планували і організовували форум, сподівалися, що «заробимо» 25 мільярдів доларів для міста, а тепер можу впевнено сказати: Форум уже приніс Києву щонайменше 50 мільярдів доларів».

Утім незрозумілою все ще залишається відповідь на запитання: яким чином інвестор повертатиме кошти, вкладені в столичні інфраструктурні об’єкти, зокрема в лінію метрополітену, парковки, дороги тощо... Голова КМДА пообіцяв, що відповідь з’явиться вже через два місяці, коли остаточно буде погоджено домовленості з інвесторами проектів. Тим часом Попов не заперечує, що джерелами повернення грошей інвестора можуть стати зобов’язання міста щодо компенсації вкладень. «Це може бути корекція тарифної політики. Це може бути участь в інших проектах, що супроводжують даний проект. А може, й інтеграція всіх джерел фінансування», — заявив Попов.

ЗАМІСТЬ ПІСЛЯСЛОВА

Цікаво, що в залі серед учасників Першого київського інвестиційного форуму не було представників українського великого капіталу. «Засвітився» на 15 хвилин лише бізнес-партнер найбагатшого, за версією Форбс, українця Ріната Ахметова, голова наглядової ради компанії «Старт-Холдин» Вадим Новінський. Який із проектів зацікавив одну з найбільших інвестиційних груп України, поки невідомо. Зважаючи на те, що компанія підтримує переважно проекти в металургії, нафтогазовому секторі, суднобудуванні, сільському господарстві та нерухомості, найімовірніше — що будівництво.

Алла ДУБРОВИК, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
Газета: 
Рубрика: