Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Київський синдром»

Столиці загрожує містобудівна криза
6 лютого, 2008 - 00:00
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Київські архітектори захвилювалися: в столиці не просто триває активна, але невпорядкована забудова. Вона тягне за собою містобудівну, транспортну, екологічну кризи... Архітектори впевнені: без чиновницької руки тут не обійшлося. Йдеться, зокрема, і про рішення Київради передати функції розробника Генерального плану столиці комунальному підприємству міськадміністрації «Центр містобудування та архітектури». Раніше цією справою займалася «дочка» ВАТ «Київпроект» — «Інститут «Київгенплан». Архітектори впевнені, що такі зміни запроваджуються для того, щоб мати «кишенькову» проектну організацію, яка не буде керуватися Генеральним планом.

Директор КП «Інститут Київгенплан» (цьому підприємству вже 70 років) Володимир Чекмарьов не вагається, що передача функцій призведе до того, що ухвалюватимуться «потрібні» рішення. Тож депутат Київради Ігор Добруцький повідомив, що фракція БЮТ у Київраді ініціюватиме скасування даного рішення і вже підготувала відповідний проект.

За словами президента Національного союзу архітекторів України Ігоря Шпари, вже найближчим часом столицю може очікувати катастрофа, викликана непродуманими містобудівними рішеннями, забудовою зелених зон і ущільненням забудови центру міста. Як вважає фахівець, це пов’язано з тим, що місцева влада постійно порушує Генеральний план розвитку Києва. «У столиці триває стихійна й безладна забудова висотними комплексами місць, де, відповідно до Генплану, повинні були розміщуватися транспортні розв’язки й інженерні комунікації», — говорить Чекмарьов.

«Ті, хто у влади, не розуміють, що у трилітрову банку більш ніж три літри не влізе, проте кожен, хто отримує землю, прагне вижати з неї максимум», — вказує президент Київської організації Національної спілки архітекторів України (НСАУ) Вадим Жежерін. «За щільністю зведення в міських кварталах казино, салонів ігрових автоматів Київ вже наближається до Лас-Вегаса, — відзначив віце-президент міської організації НСАУ Георгій Духовичний, — а от дитячих закладів усе менше». Він підкреслює, що подібних проблем не має жодне інше місто України. «На міжнародних конференціях архітекторів навіть з’явився термін «київський синдром», що означає безладне, безконтрольне знищення міської інфраструктури», — вказує він.

За підрахунками Чекмарьова, без узгодження з Генпланом під забудову в столиці було віддано близько трьох тисяч гектарів. «Якими наслідками може обернутися така містобудівна політика вже через три-п’ять років, тих, хто видає на це дозволи, напевно, мало хвилює», — резюмує він.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: