Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Ключ від «Острова»... і не тільки

Україна нарощує експорт електроенергії. Куди?
21 серпня, 2004 - 00:00

Уряд України має намір передати в оренду компаніям, близьким до глави РАТ «ЄЕС Росії» Анатолія Чубайса, енергоблок на Бурштинській ТЕС, що працює в так званому Бурштинському енергетичному острові, повідомив голова підкомітету парламентського комітету з питань ПЕК Олександр Гудима на прес-конференції у Львові у вівторок. Він послався на наявну в нього копію листа парламентського комітету з питань ПЕК від 21 липня, підписаного секретарем комітету Вадимом Литвином, про те, що Фонд міжнародної інтеграції України має пропозицію про інвестицію в розмірі $80 млн. і технічне переобладнання Бурштинської ТЕС від групи компаній: двох американських і російських енергетичних компаній — ВАТ «Мосенергомонтаж» і «Міжрегіонкомплект». О. Гудима також заявив про наявну в нього ксерокопію доручення віце-прем’єра Андрія Клюєва НАК «Енергетична компанія України» та Мінпаливенерго розглянути цю пропозицію та визначитися.

Нагадаємо, що «острів» є вузлом, у якому сполучаються зовнішні електричні зв’язки, — з Угорщиною (чотири ЛЕП 750 кВ, 400 кВ та 2х220 кВ), Словаччиною (ЛЕП 400 кВ) та Румунією (ЛЕП 400 кВ). Встановлена потужність Бурштинської ТЕС, що входить до складу належного державі ВАТ «Західенерго», становить 2300 МВт. До кінця 90-х років минулого століття розміщувана потужність скоротилася приблизно до 1600 МВт. Максимум власного споживання «острова» становить 1000 — 1050 МВт, але, крім Бурштинської ТЕС (1600 МВт), поставками електроенергії займається також Калуська ТЕЦ (100 МВт) та Теребля- Риківська ГЕС (27МВт). Завдяки цьому експортний потенціал «острова» становить близько 600 МВт.

Як стверджує депутат, український уряд уже погодився на оренду, і незабаром у Львові має відбутися нарада з участю представників двох московських компаній із приводу передачі їм енергоблока ТЕС. Зі слів Гудими, згадка американських компаній зроблена для проформи, і йдеться про передачу в оренду на невизначений час одного з найприбутковіших об’єктів української електроенергетики. «Чубайс давно озвучував плани про те, щоб «увійти» до цього ласого для нього шматочка української енергетики й, очевидно, йому дали на це «добро», — заявив О. Гудима. Він нагадав, що «Бурштинський острів» працює в паралельному режимі з енергосистемою Європи та приносить $30 млн. чистого прибутку щорічно. «Мені незрозуміло, для чого в таке прибуткове підприємство запускати інвестора, тим більше, що це суперечить чинному законодавству», — наголосив депутат.

У своєму коментарі «Дню» народний депутат Литвин підтвердив наявність такого листа і повідомив, що дві енергетичні компанії США справді хочуть вкласти $80 мільйонів у технічне переобладнання Бурштинської ТЕС. Виконавцями цих робіт вони вбачають своїх партнерів — ВАТ «Мосенергомонтаж» і «Міжрегіонкомплект», що мають великий досвід роботи в енергетичній галузі. Повернення залучених інвестицій пропонується провести шляхом передачі в оренду одного з енергоблоків ТЕС на період повернення вкладених коштів. На думку Литвина, Україна зацікавлена в тому, щоб запустити непрацюючі блоки. Це, впевнений Литвин, дозволить збільшити експорт української електроенергії та надходження до бюджету, а також створити нові робочі місця.

І справді, в проекті Державної програми економічного та соціального розвитку України на 2005 рік, яку обговорюють нинi в уряді, йдеться про те, що Україна планує в 2005 році збільшити виробництво електроенергії на 3,6% порівняно з 2004 роком (до 188,6 млрд. кВт.год.), збільшивши при цьому експорт одразу на 56,2% (до 11,1 млрд. кВт.год.). Щоправда, його планується нарощувати насамперед за рахунок збільшення поставок до Росії — з нуля минулого року до 1,06 млрд. кВт.год. цього і 5,11 млрд. кВт.год. — наступного року.

Тим часом президент НАК «Енергетична компанія України» Олег Дубина в розмові з «Днем» процитував ще одного листа (ВАТ «Західенерго», якому належить Бурштинська ТЕС), адресований, до речі, зокрема, й народному депутату Гудимі. У ньому йдеться про зацікавленість у залученні інвестицій на модернізацію ТЕС та пропонується провести зустріч із зацікавленими іноземними компаніями. «Що стосується рішення про передачу окремих блоків в оренду, то, — зазначається в листі, — відповідно до статуту компанії його може приймати виключно наглядова рада. Правління це питання не розглядало». О. Дубина процитував і свого листа (його копію також має О. Гудима), в якому, зокрема, йдеться про те, що «позиція стосовно оренди блоку є неприйнятною». Крім того, в цьому листі О. Дубина наполягав на проведенні наради з передбачуваними інвесторами аж ніяк не у Львові, а в Києві та за його участю. О. Дубина сказав: «Моє ставлення до оренди цих блоків — такого не може бути, тому що такого не може бути ніколи». Що стосується реальності інвестицій, то до цього питання він також поставився без особливого ентузіазму: «Ми сьогодні не бачили ні умов, ні тих, хто їх пропонує. Таких листів приходить досить багато. Але й відкидати їх одразу не можна — можливо, вони справді містять вигідні пропозиції. Наприклад, Світовий банк сьогодні проводить разом із нами реконструкцію гідроенергетики». Також Дубина відзначив, що весь галас навколо цього питання «не більше, ніж політична акція пана Гудими, якому захотілося побачити в цій пропозиції якусь загрозу».

Від автора. Ставити крапку в цій історії все-таки рано. Пригадується, коли раптом сплили секретні протоколи, спрямовані на те, щоб повернути нафтопровід Одеса—Броди в зворотний бік, заступник міністра палива й енергетики Богдан Клюк також сказав «Дню»: такого не може бути ніколи...

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: