Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кого ми обрали

Аналіз аграрних програм партій-переможців
29 березня, 2006 - 00:00

Якщо залишити поза увагою суб’єктивні фактори, то найважливішою ознакою, яка дозволяє політичним силам вступати і вести перемовини щодо утворення будь-яких довготривалих альянсів, безумовно, мають бути партійні передвиборні програми. Спробуємо їх проаналізувати, не роблячи спеціально будь-яких рекомендацій. Втім, навіть і сам аналіз може дати політикам досить великий матеріал як для роздумів, так і для ухвалення тих або інших рішень.

Виборча програма Партії регіонів (ПР) розроблена доволі професійно і системно. Однак у ній немає спеціального розділу, присвяченого розвитку сільського господарства та відродженню села. Тим не менше партія вбачає за необхідне за три роки подвоїти державні інвестиції на розвиток агропромислового комплексу. А з допомогою застосування новітніх технологій і сучасної техніки передбачається суттєво підвищити рівень сільськогосподарського виробництва, якість життя селян.

Чи не найбільш системною та комплексною є виборча програма «Нашої України». Вона приділяє значну увагу питанням аграрного виробництва й розвитку села. Цьому присвячено спеціальний розділ «Селу — заможність!», де зазначено, що блок забезпечить відродження села, створення достойних умов життя селян, розвиток мережі закладів культури, медицини, соціальних послуг, дитячих садків, шкіл. При цьому селяни отримають якісні дороги, тепло і газ, кредити на житло. Згідно програми, держава підтримає середніх та малих сільгоспвиробників через адресні дотації, цільові пільгові позики та доступні іпотечні кредити, дорадчу та обслуговуючі служби. А це має забезпечити конкурентоздатність та прибутковість. НУ обіцяє, що сільськогосподарську продукцію продаватимуть за справедливими цінами. Це виглядає доволі популістськи, адже поняття «справедливості цін» є доволі дискусійним. Водночас зазначено, що оренда сільськогосподарських земель та майнових паїв оплачуватиметься грошима. Доволі сміливою є обіцянка НУ, що заробітна плата селян зросте до середньої по країні. Передбачається врегулювати складні питання земельних відносин, зокрема завершити видачу актів на право власності на землю та сформувати Державний земельний кадастр, який матиме право на реєстрацію прав на нерухомість.

Блок Юлії Тимошенко містить спеціальний розділ, присвячений аграрному питанню під назвою «Місто і село». У ньому передбачено, що земля буде належати тільки громадянам України, які живуть і працюють на ній. Вони не тільки отримають сертифікати, а стануть реальними власниками землі. Передбачено захист тих, хто здає землю в оренду, від свавілля недобросовісних орендарів. БЮТ декларує перехід від злиденного, несистемного фінансування села до розробки типових бізнес- проектів, які включають переробку сільгосппродукції та її екологічну чистоту. БЮТ сподівається, що такі проекти будуть фінансуватись комерційними банками «під ключ», в т.ч. під державні гарантії. На основі успішного сільськогосподарського виробництва та підтримки держави передбачається наблизити якість умов життя в місті та в селі. (Здається, в нашій історії таке гасло вже фігурувало).

Доволі оригінальною виявилась програма Соціалістичної партії. Несподіваним є те, що вона не містить спеціального розділу, присвяченого аграрному питанню. Однак у окремому пункті зобов’язань зазначено, що в аграрному секторі буде відроджено великотоварне виробництво та запроваджено європейський механізм дотацій, субсидій, кредитування. Соціалісти багато в чому залишаються в тенетах «державного патерналізму», тому робочі місця, за їхньою програмою, будуть створюватись на основі бюджету і законів. Не зрозумілим є задекларований поворот від ліберальної до соціальної політики влади, що не є найбільш вдалим кроком у перехідний період.

Виборча програма Комуністичної партії щодо аграрного питання містить спеціальний розділ iз подвійною назвою: «Відродження села — відродження України. Якісні продукти харчування за доступними цінами». Нею передбачено захист інтересів вітчизняних виробників сільгосппродукції та власників земельних і майнових паїв, держзамовлення на їхнью продукцію з 50-відсотковою передоплатою. Комуністи обіцяють доступні кредитні ресурси та такий недосяжний в умовах ринку паритет цін на промислову продукцію. Гарантується виділення на потреби села 10% ВВП. Власники паїв, згідно програми, одержуватимуть 20% вирощеного врожаю. Передбачається відновлення і розвиток соціальної інфраструктури села та державного контролю за дотриманням конституційних норм землекористування. Комуністи проти перетворення землі сільськогосподарського призначення на предмет купівлі-продажу.

Юрій ГУБЕНІ, доктор економічних наук, завідуючий кафедрою Львівського державного аграрного університету
Газета: 
Рубрика: