«Чотирьох місяців цілком досить для реформування КСП. Головне, щоб було бажання», — сказав на зустрічі з регіональним ЗМІ минулого вівторка Президент Леонід Кучма. На думку заступника глави адміністрації Президента Павла Гайдуцького, до квітня наступного року буде реформовано близько 75% сільськогосподарських угідь. «У паях загалом перебуває близько 27 млн. гектарів. Гадаю, як мінімум три чверті з них (до квітня 2000 року. — Ред.) буде реформовано», — сказав він агенції Інтерфакс-Україна, повідомивши також, що протягом трьох місяців уряд прийме ухвалу про правонаступність боргів КСП за матеріально-технічні ресурси, що постачалися їм приватними і державними структурами. На думку П.Гайдуцького, «ефективні зміни» в аграрному секторі внаслідок дії указу спостерігатимуться через два-три роки. «Говорити про те, що ефективні результати будуть вже 2000 року — несерйозно. А ось у 2001-2002 рр. (указ. — ІФ) дасть свій результат».
У Кузьминцях, мальовничому селі Теофіпольського району, довелося бути випадковим свідком досить неприємного, але характерного діалогу. Середніх років тракторист, який, мабуть, десь проштрафився, просив Севастяна Бойка, директора приватно-орендного сільгосппідприємства, щоб той не карав його так тяжко. «Бери свій пай і йди на всі чотири сторони», — стояв С.Бойко незворушно, наче скеля.
Не відступав і неборака- власник. Благав, щоб «пан голова повірив востаннє на чесне слово». Як з'ясувалося, С.Бойка в Кузьминцях іще за давньою звичкою називають головою. А насправді, він — фермер, який узяв в оренду земельні паї кузьминецьких, приєднав до своєї 50-гектарної ділянки і вже два роки хазяйнує по-новому: віддає пайовикам орендну плату за землю зерном, цукром, крупами, послугами. Запевняє, що йому непогано ведеться. Отож, мовляв, щиро вітає аграрний курс пана Кучми. Лише ремствує, що чи не щодня доводиться стрічати представницькі делегації з усіх країв: «Прибувають по досвід реформування сільського господарства».
А Володимир Пожалюк, голова Теофіпольської райдержадміністрації, каже, що «указ Президента України про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки нагадує указ, підписаний ним же, Леонідом Кучмою, ще п'ять років тому». Голова райдержадміністрації В.Пожалюк продовжує:
— Кузьминці — то не виняткова, а повсякденна практика в масштабах нашого району. Ще два роки тому оголосили: настав кінець кріпацтву, починається остання кампанія колгоспних зборів. На основі ще того, підписаного 1994 року, указу так оголосили. У тих же Кузьминцях не всі віддали свої земельні паї Севастянові Бойку. Сімнадцять власників стали одноосібниками.
Наразі в районі маємо 33 великі сільгосппідприємства, з яких 30 — ринкового типу: товариства з обмеженою відповідальністю, приватно-орендні підприємства і є навіть приватна агрофірма. Крім цього, на 1256 гектарах сільгоспугідь — 42 індивідуальні фермерські господарства. І ще такі цифри варті уваги: 11 706 власників із 15 020 уже віддали свої паї орендарям.
— Цифри, як мовиться, справляють враження. Проте скажіть, Володимире Петровичу, що мають орендодавці в масштабах району?
— Торік за оренду заплачено понад 700 тисяч гривень. Переважно натурою, як у Кузьминцях. За цей рік «валова» орендна плата збільшиться, як свідчать попередні розрахунки, на 300 тисяч гривень. Бо, хоча й важко, але з'являється ефективний власник. Цього року до попереднього зросло виробництво зернових — на 2 тисячі центнерів, цукрових буряків — на 6,3 тисячі центнерів. Кожне четверте реформоване господарство прибуткове. Це, передусім, товариства з обмеженою відповідальністю «Полква», «Нива», приватно-орендне підприємство «Орій»...
— Чи всі орендодавці такі успішні?
— Не всі. А ті, що безуспішні, шукають «дорожчого» орендаря. 798 пайовиків із села Шибена і 41 пайовик із села Кунча розірвали раніше укладені угоди й віддали свої паї в оренду засновникам ТОВ «Полква». Процес, як кажуть, пішов. Одразу ж після інформації про новий указ Президента «впали» й три останні з «могікан» — цими днями вирішують, що їм робити зі «своєю землею і волею». До речі, бажаючих в одноосібники немає. Не перспективно, мовляв. Поміж орендарями розгортається конкуренція: хто більшу орендну плату обіцяє. Одне слово, як свого часу писав Панас Мирний, «оренда пішла вгору, земля подорожчала». Оренда йтиме вгору й далі, якщо земельні відносини не будуть відрегульовані законодавчо.
Пригадую, коли ми оголосили про останні колгоспні збори, наїхали в район із Хмельницького лідери лівих партій, зчинили страшенний галас. Мовляв, повертаємо до панства і кріпацтва. Що й казати, вони тоді посіяли деякі сумніви серед пайовиків. Однак райдержадміністрація, райрада зуміли протистояти цій пропаганді та агітації. Це, до речі, відповідь на запитання, чому Президентові довелося, сказати б, удруге тиражувати указ 1994-го.
Наш досвідчений співбесідник В.Пожалюк вважає, що новий документ, підписаний Л.Кучмою, передбачає механізм виходу пайовика з колгоспу, певні гарантії від орендаря і держави на орендну плату та дивіденди за майнові паї. Однак В.Пожалюк не певний, що в масштабах країни цей указ не спіткає та ж лиха доля, що й указ 1994-го. Бо ще відіграє роль суб'єктивний фактор. Виявили на місці вони й новаторський підхід, то й почали реформування земельних відносин. А ні... «Якщо парламент не підтримає агрокурс глави держави, то главі держави доведеться шукати можливості впливу на парламент», — узагальнює голова Теофіпольської райдержадміністрації. Припускає, що Л.Кучма скаже депутатам майже те ж саме, що сказав С.Бойко із села Кузьминці трактористові, який уже не вперше проштрафився.