На думку Держкомітету з енергозбереження, головна причина енергетичної кризи - великі витрати на освітлення: нині на нього витрачається приблизно 30 млрд. кВт.год на рік, що становить приблизно 17% всього споживання. Одначе, вже давно існують люмінесцентні лампи, які в кілька разів економічніші від звичайних ламп розжарювання. Тому автори підготовлених держкомітетом "Першочергових інвестиційних проектів з енергозбереження в Україні" пропонують форсованими темпами розвивати їхнє виробництво, щоб замінити до 2003 року 235 млн. ламп розжарювання ефективнішими джерелами світла та заощадити 1 млрд. грн. щорічно тільки на закупівлі палива.
А треба для цього всього лише 40 млн. грн. початкових вкладів, які дозволять випускати 10 млн. лампочок на рік. Вартість однієї лампи має становити спочатку 28, а потім 35 грн. Плановані витрати держави справді невеликі, а ось покупцям, як уважають автори проекту, доведеться викласти приблизно 8 млрд. грн.!
Утім, зекономлена енергія теж коштує грошей, та й слугує люмінесцентна лампа набагато довше - приблизно 10 тисяч годин. Але в споживача, який вирішив скорочувати витрати саме таким чином, і сьогодні немає ніяких проблем: лампи є у вільному продажу у будь-якому магазині електроприладів, і наразі ажіотажного попиту не спостерігається. Це при тому, що найвідоміші закордонні виробники пропонують свої вироби (надійніші й довговічні) дешевше, ніж планують автори проекту.
Зовсім не кількість і навіть не якість вироблених в Україні лампочок не дозволяє вже сьогодні втілити в життя програму заощадження. Справа в тім, що виробляти їх потрібно в суворій відповідності до потреб ринку. І найголовніше, займатися цим має не Держкомітет, а приватний бізнес: не державна це справа копирсатися в технологічних і маркетингових проблемах! Буде попит - буде й пропозиція.
Думається, щоб домогтися зниження споживання енергії держава має для початку припинити заохочувати марнотратництво - встановити на неї реальну ціну, однакову для всіх, і примусити споживачів, перш за все ту ж промисловість, платити грошима. Причому неплатників - реально відключати, а не погрожувати їм енним за рахунком "останнім рішучим попередженням".
Можливо, притиснутий до стіни енергетичною кризою уряд нарешті згадає про свої обов'язки не тільки перед промисловцями, а й перед народом України, кампанія із відключення підприємств-неплатників не скінчиться так само, як і попередні. Тоді економія становитиме далеко не один мільярд. Але щось не було чутно, щоб Держкоменергозбереження наполягав на подібних "непопулярних" (особливо в деяких дуже впливових колах) заходах. Значно спокійніше малювати на папері прожекти чергового пограбування платника податків та споживача!