Фонд гарантування банківських вкладів збільшив розмір максимальної компенсації до 50 тисяч гривень. Відповідне рішення ухвалила Адміністративна рада Фонду. Його вже направлено до Міністерства юстиції.
Нагадаємо, що у лютому 2007 року для вкладників збанкрутілих банків суму виплати підняли з 15 тисяч до 25 тисяч гривень. Цього разу компенсацію на випадок банкрутства банку підвищено вдвоє. Чи є це результатом розвитку банківської системи, в результаті чого названий Фонд істотно збільшив кошти, що знаходяться у його розпорядженні, чи ж, навпаки, свідчить про якісь додаткові загрози для комерційних банків та ризики для їхніх клієнті?. Можливий і інший варіант: таким чином держава дає вкладникам сигнал щодо надійності і стабільності банківської системи і, беручи на себе вищенаведене зобов’язання, закликає їх і надалі не тримати гроші під матрацами.
З цього приводу «День» запитав у своїх експертів: а що ж сталося насправді? Чому компенсаційна ставка пішла вгору саме зараз?
Андрій КИЯК, голова правління «ТАС-Бізнесбанк»:
— Я не думаю, що причина такого явища — зростаючі ризики у банківській системі. Пояснення простіше. По-перше, у Фонду є можливості отримувати більше коштів. І друге, найголовніше, таким чином покриваються не менше 85% всіх депозитів, які вкладені у банках України. Як це зрозуміти? В основному депозити відносно невеликі: 5, 10, 15 тисяч, тому таким чином ми поступово підтягуємося до 50% суми, яку треба компенсувати за правилами Європейського Союзу, де сума компенсації сягає близько 25 тисяч євро.
Віктор СУБОТІН, голова спостережної ради АКБ «МЕГАБАНК»:
— Банківська система, на мою думку, здатна у більшому обсязі розвивати резерви і накопичувати їх. Перш за все — це характеризує можливості фінансово-кредитних установ. Відносно ризиків — вони були завжди. Банківське завдання — визначення цих ризиків, тому у країні немає жодних додаткових утворень, які вимагали б збільшення суми виплат через ризики. Насправді відбувається звичайне формування активів системи. Я так розумію, що сума виплати вкладникам збільшуватиметься і надалі, що непогано. Об’єми коштів у банків зростають, тому необхідно збільшувати й суму резервів. Я вважаю, що ця сума зростатиме у залежності від того, як зростатимуть активи. Нинішня ситуація забезпечує таку суму. Як буде далі? З урахуванням того, що система розвивається, я вважаю, що зростання компенсаційної суми триватиме.
Михайло СЯГРОВСЬКИЙ, радник iз банківських питань проекту «Корпоративне управління в банківському секторі України»:
— Фонд накопичує кошти. Це дозволяє збільшити довіру вкладників до банківської системи в цілому. Чи зростатиме сума? Важко сказати, бо витрати лягають на плечі банків. І настільки вони можуть забезпечити цю суму... Можливо, 50 тисяч це іще не найоптимальніший варіант для нашої банківської системи, але це значно більше, ніж було раніше. Я вважаю, тепер можна розраховувати на збільшення вкладників і вкладів у банках.
Владислав КРАВЕЦЬ, голова правління банку НРБ:
— Таке збільшення я б пов’язав із резервами, які на сьогодні накопичені. Це чудове рішення... Та дохідність, яку Фонд сьогодні отримує, дозволяє збільшувати суму. На мій погляд, накопичені ресурси постійно збільшуються і, відповідно, пропорційно іде наповнення банками цього Фонду. Плюс до всього — тимчасове розміщення вільних коштів дозволяє заробляти. Все це виливається у те, що Фонд збільшує суму компенсації. Чим більшою вона буде, тим більше людей зможуть уникнути ризиків, які сьогодні є у банківській системі (я маю на увазі дипозитні ризики). Та сума, яку люди можуть розмістити у банку, часто дуже обмежена... Це — свого роду порогова ставка. Образно кажучи, до 50 тисяч — одна ставка, 50—100 тисяч — друга і так далі. Ось ці 50 тисяч гривень, які може розмісти людина, знаючи, що їх у будь-якому разі 100% повернуть, дозволить розміщувати всю суму у банку, отримувати більшу ставку й у випадку дефолту забирати гроші назад. Ця цифра зростатиме. Я навіть сподіваюся, що до кінця цього року її буде доведено до 75 тисяч. Це реально ті резерви, які накопичені Фондом. І я знаю поточну політику Національного банку, який максимально прагне того, щоб вона була більшою. Це правильне й послідовне рішення, тим більше після тих банківських банкротств, які мали місце минулого року. У нас іще є державні банки і у них 100% гарантія, наприклад, у Ощадбанку. Виходить, тут держава створює нерівні умови, даючи преференції своїм банкам. Тож хотілося б, щоб держава брала участь також і у формуванні цього фонду... Це побажання від учасників і вкладників цього фонду. У будь-якому разі, чим вища буде сума компенсації — тим краще. Кожен квартал ми перераховуємо кошти у Фонд, а, коли перераховуєш, перераховуєш, то у відповідь хочеться побачити якусь результативну дію — це і є поступове нарощування суми повернення вкладникам.
Наталія КАЗНАЧЕЄВА, директор з розвитку інвестиційної компанії «Конкорд Капітал»:
— Досі банки не надто пильно ставилися до ризиків. Це крок вперед для того, щоб покращити послугу депозитів, як таких. А зробили його, можливо тому, що побачили конкуренцію на цьому ринку, вірніше, що є альтернативні ринки, наприклад, спільного інвестування. До того ж, у Фонду нині є така можливість. Чому б не скористатися? Не думаю, що сума компенсації до кінця року ще зростатиме. А у перспективі, звичайно, можливо. Бо якщо вклади зростатимуть, то й гарантійні внески збільшуватимуться.
Ярослав КОЛЕСНИК, голова правління АКБ «Форум»:
— Перш за все це свідчить про те, що банківська система України стає дедалі сильнішою, тому зростають її можливості з захисту вкладників. Сьогодні зріс рівень життя людей, зростає заробітна плата і внаслідок цього зростають вклади населення на депозитні рахунки. Тому у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб з’являється можливість збільшити захист цих вкладів за рахунок накопичених Фондом коштів.
Дмитро ЗАМОТАЄВ, заступник начальника управління роздрібного банкінгу ВАТ «Укргазбанк»:
— В першу чергу, підвищення суми компенсації обумовлено тим, що банківська система демонструє стабільні показники зростання, а активний розвиток ситеми створює передумови для збільшення суми забезпечення з депозитів. Банківська система стає прозорішою, прогнозованішою і краще контрольованою. Тому підіймається й планка Фонду гарантування вкладів. Я гадаю, що сума компенсації і далі зростатиме, бо до нас сьогодні активно входять іноземні гравці, які представляють доволі солідні фінансові установи Європи. За прогнозами у 2008 році перша двадцятка-тридцятка банків України буде викуплена іноземними банками. Відповідно, ці банки цінують своє ім’я. Тому — це, на мій погляд, створить передумови для наступного збільшення даної суми.