Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кому дістанеться «Дніпроазот»

Серед головних конкурентів — ВАТ «Укрнафта»
23 травня, 2007 - 00:00

На торги виставлено одного з лідерів вітчизняної хімічної промисловості ВАТ «Дніпроазот» (Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області). У числі заявлених покупців — декілька російських і західних компаній, а також одна українська. Ринкова ціна активів «Дніпроазоту» може сягнути одного мільярда доларів. Про це заявив нещодавно заступник голови Спілки хіміків України Іван Новиков.

Як відомо, у березні цього року акціонери цієї компанії на загальних зборах прийняли ухвалу про продаж підприємства шляхом відкритих торгів. 15 травня закінчився термін подачі заявок. Торги призначено на 25 травня. Які компанії подали заявки для участі в конкурсі поки що офіційно не повідомляється. Проте, якась інформація все ж таки просочується. Враховуючи високу частку газу в структурі собівартості продукції хімзаводу, а також ціни, які різко зросли останнім часом на це природне паливо, фахівці галузі небезпідставно висловлюють припущення, що найбільш вірогідними й реальними претендентами на купівлю хімічного гіганта можуть бути компанії, які не лише працюють у хімічній галузі, але й мають доступ до відносно недорогого газу і спроможні контролювати ціни на нього в Україні. Не менш важливим є також спроможність майбутнього власника «Дніпроазоту» гарантувати безперебійну поставку на підприємство цієї важливої для виробництва сировини.

У зв’язку з цим, спочатку в числі претендентів експерти неодмінно називали монопольного постачальника газу в Україну компанію RosUkrEnergo, співвласник якої Дмитро Фірташ вже володіє великим хімічним підприємством — «Рівнеазот». Раніше джерело, близьке до Фірташа, підтвердило цю версію, заявивши, що «купівля активу всерйоз розглядається». Називалася навіть остаточна дата прийняття ухвали про участь у конкурсі — початок травня. Частково підтвердив наміри RosUkrEnergo і генеральний директор інвестиційного банку Concorde Capital Ігор Мазепа. Він заявив, що підприємством можуть зацікавитися газові трейдери. Віце-президент Асоціації хімічних підприємств України Дмитро Лепеш у своїх прогнозах був навіть більш категоричним, і заявив, що «зараз основний претендент на всі хімічні підприємства в Україні — основний постачальник газу, RosUkrEnergo».

На жаль, коментарів від Фірташа журналісти так і не дочекалися, а вже буквально днями в «УкрГазЕнерго» повідомили, що заявок на придбання «Дніпроазоту» не подавали. Про мотиви цієї ухвали, проте, не повідомляється.

Відмовився від домагань на «Дніпроазот» ще один «видний» потенційний покупець — харківський підприємець Олександр Ярославський, який також має безпосереднє вiдношення до хімічної промисловості (він контролює черкаський «Азот»). В одному з нещодавніх інтерв’ю Ярославський, зокрема, заявив, що купувати «Дніпроазот» у нього немає намірів.

Проте список претендентів цим не вичерпується. Президент Російської газової спілки Сергій Чижов не виключив, що «Дніпроазотом» можуть зацікавитися афільовані з «Газпромом» компанії, які працюють у хімічній галузі. Аналітик компанії «Мілленіум Капітал» Юрій Алексеєнко в числі претендентів називав російську компанію «Тольятті-Азот», що має можливість транспортувати аміак на підприємство. За інформацією ЗМІ, у числі можливих кандидатів згадувалися й інші відомі компанії — канадська PotashCorp, балтійська Achema, російські «Еврохим», «Сибур» і «Акрон».

Ще одним, раніше не згадуваним, але вельми серйозним претендентом на купівлю активів «Дніпроазоту» може виявитися ВАТ «Укрнафта», підконтрольним групі «Приват». До речі, про доцільність такої операції нещодавно заявив міністр палива й енергетики Юрій Бойко. «Щодо «Укрнафти» і можливості придбання активів хімічних підприємств, то дійсно такий дозвіл було дано, оскільки вертикальна інтеграція щодо видобутку нафти в нас у значній мірі завершується в цій компанії», — заявив міністр.

За якою ціною може бути продано «Дніпроазот»? Відомо, що початкова ціна становить 1 мільярд 754 мільйони 29,7 тисячі гривень. Ця цифра навіть дещо перевищує мінімальну суму продажу, на якій зійшлися акціонери компанії на своїх зборах — 1,5 мільярда гривень. Цікаво також, що спочатку в прогнозах експертів називалися набагато більш скромні цифри — від $140 мільйонів до $175 мільйонів. Але потім можна було спостерігати, як нестримно зростають «ставки» на одного з лідерів хімічної промисловості України. Так, генеральний директор інвестиційного банку Concorde Capital Ігор Мазепа висловив думку, що реалізаційна ціна майна підприємства може становити до $500 мільйонів. Аналітик «Ренесанс Капітал» Катерина Малофеєва назвала цифру $600 мільйонів, а заступник голови Спілки хіміків України Іван Новиков передбачив, що ринкова ціна активів «Дніпроазоту» може сягнути $1 мільярда.

Що ж, така динаміка підтверджує зацікавленість об’єктом з боку потенційних покупців і його ринкову привабливість. Інакше, власне, і бути не може. «Дніпроазот» входить до п’ятірки найбільших хімічних підприємств України. На підприємстві розроблено інвестиційні проекти з подальшої реконструкції діючих потужностей, переходу на світові стандарти. Високоякісна хімічна продукція компанії користується підвищеним попитом у нашій країні. Значна частина продукції підприємства експортується за кордон. Тут виробляють аміак, карбамід, каустичну соду, хлор рідкий, калієву селітру, двоокис вуглецю, соляну кислоту, а також товари народного споживання, побутову хімію. «Дніпроазот» постійно демонструє високі та стабільні показники. За підсумками роботи за минулий рік ним отримано 42,9 мільйона гривень чистого прибутку. До речі, 40,7 мільйона гривень з цієї суми ухвалою загальних зборів акціонерів пішли на розвиток підприємства, а інші гроші вирішено спрямувати до резервного фонду.

Отже, 25 травня, якщо не трапиться ніяких несподіванок, стане відомий новий власник «Дніпроазоту». Враховуючи тенденції в українській економіці, зокрема, газові проблеми, а також перспективи розвитку ринку вітчизняної хімічної промисловості, оптимальною була б перемога на конкурсі однієї з українських компаній.

Микола КУЛІШ
Газета: 
Рубрика: