Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кому заважає «Укрнафта»?

27 травня, 2004 - 00:00

У вівторок відбувся аукціон iз продажу української нафти на Українській міжбанківській валютній біржі. Середньозважена аукціонна ціна обсягів нафти, виставленої ВАТ «Укрнафта», становила 1508,57 грн. за тонну. Ціна на нафту коливалася від 1350 до 1615 грн. за тонну. В результаті торгів продано 173,6 тисячi тонн нафти ВАТ «Укрнафта».

Коментуючи результати аукціону, голова правління «Укрнафти» Ігор Палиця зазначив, що ціна української нафти завжди відображала ситуацію на сировинному та паливному ринку держави: вона нижче світової, але вище російської (у зв’язку з високою якістю української нафти, яка містить на 15% більше світлих нафтопродуктів та включає 20% ПДВ). Формула ціни української нафти складалася таким чином: $225 (ціна російської нафти на кордоні) +20% ПДВ =$270+15% за якість української нафти.

Цього разу ситуація дещо інша, вважає Палиця. За результатами аукціону українська нафта приблизно на $30 або 150 грн. за тонну виявилася дешевшою ніж російська. «Укрнафта», відповідно до урядової постанови, реалізувала на аукціонних торгах видобуту компанією нафту по середньозваженій аукціонній ціні 1508 грн. за тонну. Таку ціну сформував попит. Голова «Укрнафти» нагадує, що стартова ціна попередніх торгів становила 1100–1200 грн. за тонну, що цілком нормально, виходячи із середньозваженої аукціонної ціни квітня 1120 грн. за тонну.

Палиця також зазначає, що зростання світових цін на нафту та підвищення Російською Федерацією експортного мита на російську нафту і подорожчання послуг її транспортування призвели до того, що ціна нафти в Україні склалася на рівні $310 або 1650 грн. за тонну. Виникає запитання, чи повинен національний виробник реалізовувати видобуту нафту дешевше, якщо вона, по-перше, об’єктивно краща за російську, по-друге, її видобування з надр разів у шість дорожче за собівартість російської нафти. До того ж, в Україні потрібно сплачувати 20% ПДВ.

Стосовно ситуації з підвищенням цін на внутрішньому ринку нафтопродуктів, то, як вважає Палиця, пов’язувати її із зростанням ціни на українську нафту щонайменше несерйозно. Частка вітчизняної нафти у виробничому процесі українських НПЗ становить лише 10%. На його думку, ціни на нафтопродукти завищені власниками мереж роздрібного продажу, до того ж, абсолютно не обгрунтовано. Звичайно, говорить Палиця, ціни мали б дещо зрости з урахуванням світових цін на нафту та вищезазначених дій Російської Федерації, але ж не майже вдвiчi.

Принагідно Ігор Палиця підкреслив, що нині, вперше за останні 14 років, вдалося подолати регресивну динаміку української нафтовидобувної промисловості, підвищити виробничий та фінансовий потенціал найбільшої компанії вітчизняної галузі. І це явно не до душі тим, хто намагається пов’язати ВАТ «Укрнафту» із зростанням цін на нафтопродукти. Комусь дуже вигідно, щоб українська нафтовидобувна галузь не розвивалася, а залишалася в тому становищі, в якому вона була впродовж останніх років.

Вiталiй КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: