Уряд затвердив Державну цільову економічну програму модернізації комунальної теплоенергетики на 2010 — 2014 роки. Відповідну постанову Кабінет Міністрів прийняв 4 листопада 2009 року.
«Беручи до уваги інфраструктуру та структуру виробництва тепла та енергопостачання, Україна сьогодні стала заручницею швидкого та неминучого зростання ціни на природний газ... Глибока модернізація систем центрального теплопостачання з переходом їж на мультипаливні баланси є неминучою. Саме тому урядом була прийнята Державна цільова програма модернізації комунальної теплоенергетики, основним завданням якої є надання чіткого плану дій», — йдеться в повідомленні прес-служби Міністерства з питань житлово-комунального господарства.
Як зазначається на сайті Урядового порталу, Програмою передбачено підготовку до приватизації та передачі в концесію об’єктів комунальної теплоенергетики, обов’язкове оснащення житлового фонду лічильниками, а також підвищення професійного рівня фахівців галузі комунальної теплоенергетики.
Згідно з Програмою, має бути сформована база даних підприємств комунальної теплоенергетики, проведено аналіз їхнього технічного стану, визначено попит на теплову енергію для централізованого опалення і постачання гарячої води на середньо та довгострокову перспективу. Окрім того, на житлові, офісні й громадські будівлі чекає проведення енергетичної паспортизації. Також має бути затверджена Національна стратегія теплопостачання.
Переоснащення комунальної теплоенергетики є однією із стратегічних цілей, що в майбутньому дасть змогу не лише ефективно використовувати природні ресурси, а й забезпечить колосальну економію як бюджетних фінансів, так і коштів населення, запевняють урядовці.
Реалізація Програми, йдеться в повідомленні Урядового порталу, дозволить зменшити енергоємність виробництва продукції, а також мінімізувати втрати паливно-енергетичних ресурсів, в тому числі зменшити обсяги споживання природного газу на 30%. Як повідомив на прес-конференції в п’ятницю міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко, 15% — шляхом економії та 15% — шляхом заміщення газу іншими видами палива, зокрема, біомасою, електроенергією та іншими альтернативними джерелами.
Крім того, урядовці сподіваються суттєво зменшити кількість аварій у системах теплопостачання та на інженерних спорудах. Адже передбачають, що програма модернізації створить умови для розвитку конкуренції в цій сфері. Останнє, за задумом, має посприяти підвищенню рівня якості послуг, забезпечить ефективне використання паливно-енергетичних ресурсів, зменшить техногенний вплив на довкілля і підвищить рівень екологічної безпеки системи теплопостачання.
«Необхідно терміново кардинально переглянути державну політику щодо підприємств комунальної теплоенергетики. Годі вже бездумно та безрезультатно «гатити» мільярди бюджетних коштів. На базі схем теплопостачання по кожному регіону необхідно, в першу чергу, залучити інвестиційні кошти Світового банку, Європейського банку реконструкції та розвитку, концесіонерів, інших фінансових установ. Але для цього необхідно перейти до зовсім іншої тарифної політики, спрямованої на стимулювання ресурсо- та енергозбереження, до політики, яка зможе захистити і споживачів, і бюджет України», — зазначив Кучеренко.
Орієнтовний обсяг фінансування Програми, згідно з повідомленням Урядового порталу, становить понад 90 мільйонів гривень.
Екс-міністр будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, а нині — виконавчий директор Альянсу «Нова енергія України» Павло Качур в коментарі «Дню» відверто здивувався такій цифрі. «90 мільйонів — це дуже мало. Цими грошима не обійдешся навіть у встановленні лічильників. На мою думку, це досить скептична сума», —зазначив він.
Але кожен з пунктів Програми, в принципі, реальний до виконання, вважає Качур. Хоча політичних баталій при цьому не уникнути. Насамперед через передачу в концесію або приватизацію комунального майна. «У першу чергу тому, що комунальна форма управління на сьогодні має дуже багато вад. А діючи як напівприватна, вона залишається поза контролем територіальних громад. Але хтось же цю власність контролює... Тому, мені здається, до виконання найбільш важким буде передача в концесію або приватизація комунальних підприємств», — говорить Качур.