Бюджетний процес, що застопорився, загрожує стати своєрідною «законодавчою пробкою» для розвитку країни взагалі. Минулого тижня спікер Верховної Ради Арсеній Яценюк цілком серйозно заявив, що парламент не розглядатиме урядових законопроектів, якщо найближчим часом уряд не внесе до Ради змін до держбюджету-2008.
Нагадаємо, що згідно з законом, це було потрібно зробити ще до 1 березня. Спізнення налічує майже цілий квартал. Виходить, уряду Юлії Тимошенко дуже комфортно працювати в бюджетних рамках, встановлених для нього переважно попередниками — урядом Віктора Януковича, що його нові міністри як тільки не називали і як тільки не критикували за непрофесіоналізм та інші гріхи... Проте новий уряд також приклався до діючого бюджету достатньою мірою. Керівник групи радників голови Нацбанку Вал ерій Литвицький, коментуючи якість бюджету, сказав «Дню»: «Діючий бюджет, звичайно, невдалий. Він прийнятий не від хорошого життя, хоча, звичайно, краще невдалий, аніж ніякого. Але і зміни, що плануються, про які ми знаємо, ще менш вдалі й зовсім не поліпшують бюджет. У плані рішення багатьох макроекономічних завдань запропоновані новації лише ускладнюють справу. Але робота над ними — це прерогатива Мінфіну і М інекономіки, а приймати їх чи ні — вирішить парламент. Нацбанк як законослухняний інститут, проводитиме свою політику, виходячи з того, що прийнято».
Тим часом опозиційний уряд не жорстко, але наполегливо вимагає уточнити головний кошторис країни. «Це бюджет, який має знайти відповіді на питання врегулювання ситуації зі зростанням цін, зупинки зростання інфляції і соціального захисту громадян», — підкреслює голова опозиції Янукович і обіцяє «змусити врешті владу відповідати за ситуацію в країні».
Це завдання, безумовно, не з простих. Наприклад, сьогодні мало хто говорить про те, що виступаючи за проведення дострокових виборів мера і муніципалітету столиці, влада посилалася на те, що цього вимагає більшість киян, але майже половина киян на ці вибори просто не прийшла. А з тих, хто прийшов, третина підтримала нехай і не безгрішне старе столичне керівництво і Київраду. А хто поверне державі та її бюджету намарно витрачені гроші? Відповідати нікому...
Час від часу про необхідність братися за бюджетні питання нагадує уряду Президент Віктор Ющенко. У вівторок, наприклад, стало відомо про його вимогу до прем’єр-міністра встановити нарешті для країни прожитковий мінімум — один із найважливіших показників, на якому має формуватися бюджет. У відповідному листі Президент висловив занепокоєння «ігноруванням урядом прямих законодавчих норм про встановлення розміру прожиткового мінімуму». Президент уже вкотре вимагає встановити «базовий державний стандарт» і визначає, що він має бути «на рівні, який відповідає нормам чинного законодавства і враховує чинник прискореного зростання цін насамперед на продукти харчування». «Попри той факт, що законодавча норма про оприлюднення... розрахунків щомісячного розміру прожиткового мінімуму на одну особу до 20 числа наступного місяця вступила в дію ще 1 березня 2008 року, однак ні 20 квітня, ні 20 травня оприлюднення фактичного розміру прожиткового мінімуму так і не сталося», — зазначає Ющенко і називає це «свідомим приховуванням інформації про реальний стан справ із забезпеченням нижнього рівня прожиткового добробуту наших громадян».
І справді, інфляція опустила багатьох, у тому числі й працюючих громадян, як кажуть, нижче плінтуса. Як зазначається в листі Президента, за розрахунками експертів, розміри прожиткового мінімуму, встановлені законом про бюджет на 2008 рік, уже нижчі за реальні потреби непрацездатних людей (на рівні прожиткового рівня базується розрахунок пенсійних виплат і соціальної допомоги) щонайменше на 50 гривень.
Президент просить прем’єра взяти проблему визначення й оприлюднення мінімального прожиткового мінімуму під особистий контроль. Що станеться далі? Можна не сумніватися, що отримавши цього листа, прем’єр не забуде зробити відповідне доручення, а її служби — поставити його на контроль. Але чи піде за відповіддю діло? Ще недавно в цьому ніхто б не сумнівався. Сьогодні в це ніхто вже не вірить, у тому числі й Президент. Інакше він не став би так багато і без відповіді працювати в епістолярному жанрі, наче готуючи для громадян докази того, що він не заважав урядові, а лише намагався скерувати його у правильному напрямку. Нагадаємо, що попередній меседж на тему прожиткового мінімуму з’явився менш ніж за тиждень до згаданого і містився у щорічному посланні до Верховної Ради, опублікованому в урядовій газеті, оскільки урядова ж партія заблокувала трибуну. Тоді в ньому йшлося про те, що «сьогодні прожитковий мінімум для непрацюючих громадян встановлено в сумі 481 грн. Через інфляцію він уже зріс до 515 грн. Держава має негайно виправити цю різницю», — вказувалося в посланні, й висловлювалася вимога встановити 2009 року розмір мінімальної заробітної плати на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Але що робити, якщо уряд не встигає перераховувати?..