Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Конфлікт вичерпано?

5 жовтня, 2005 - 00:00

Наприкінці минулого тижня в Нікополі (Дніпропетровська обл.) відбулася прес- конференція, яку в місті досить довго чекали і яка мала тут досить широкий розголос, позитивно позначившись на соціальному кліматі і призвівши до зменшення напруги в трудових колективах. Міський голови Сергій Старун і керівники підприємств, створених на промисловому майданчику ВАТ «Нікопольський південнотрубний завод», розповіли журналістам про висновки урядової міжвідомчої групи, яка аналізувала ситуацію на цих підприємствах.

Нагадаємо, що уряд Юлії Тимошенко ініціював відміну реструктуризації НПТЗ, що викликало зростання соціальної напруженості в Нікополі. При цьому Тимошенко підкреслювала, що рішення попереднього уряду відносно реструктуризації НПТЗ було «глибоко незаконним».Утім Президент України Віктор Ющенко не схвалив відповідну постанову уряду Тимошенко, після чого було вирішено створити вищеназвану урядову міжвідомчу групу. До її складу увійшли представники Фонду держмайна, Міністерства промислової політики, Міністерства юстиції, Міністерства економіки, об’єднання «Укртрубопром», керівники та профспілкові активісти підприємств, створених на базі НПТЗ.

Варто нагадати також юридичну історію даного конфлікту. У червні 2005 р. Міністерство юстиції України у відповідь на запит Кабміну підтвердило законність розпорядження уряду Валерія Пустовойтенка про реструктуризацію НПТЗ, що стало обґрунтуванням позиції уряду в Господарському суді Києва, де слухалася справа на підставі позову ТОВ «Галилей» до Кабінету міністрів про визнання недійсною реструктуризацію ВАТ «НПТЗ». 11 липня 2005 р. цей суд визнав реструктуризацію НПТЗ законною і відмовив в позові ТОВ «Галилей».

До відповідних висновків прийшла й робоча група. 17— 18 серпня вона відвідала НПТЗ і мала зустрічі з керівництвом міста та представниками трубних підприємств, з трудовими колективами. Поглиблений аналіз, проведений під час перебування в Нікополі та продовжений потім на засіданнях групи, дозволив і їй зробити висновок, що для відміни реструктуризації ВАТ «НПТЗ» немає підстав.

На прес-конференції мер міста С.Старун, а також інші учасники висловили глибоке задоволення тим, що їхня позиція з приводу недоцільності відміни реструктуризації НПТЗ була врахована урядовою групою. Вони заявили журналістам, що вважають конфлікт навколо підприємства вичерпаним. При цьому учасники зустрічі з пресою посилалися на офіційну довідку робочої групи, яку було направлено урядові. У ній, зокрема, йдеться про те, що процес реструктуризації на ВАТ «НПТЗ» «проводився в межах діючого законодавства України і був єдиним дієвим заходом для виведення підприємства з кризового фінансового стану». (Наприкінці 90-х років ВАТ «НПТЗ» фактично знаходився на межі банкрутства. Для виходу з кризової ситуації була необхідна докорінна реструктуризація . І 22 червня 1999 року уряд ухвалив відповідне розпорядження. На його виконання на підприємстві було створено 16 закритих акціонерних товариств, зокрема 11 — на виробничому майданчику НПТЗ, 5 — в соціально- побутовій сфері. Нині державне підприємство НПТЗ володіє корпоративними правами в статутних фондах створених на його базі ЗАТ на суму близько 216 млн. гривень, але само не виробляє продукції).

За висновками робочої групи, у процесі реструктуризації «досягнута головна мета перетворень — збереження унікальної виробничої бази та кадрового потенціалу підприємства, залучення значного обсягу інвестиційного капіталу та створення нових стабільно оплачуваних робочих місць, що у значній мірі вплинуло на соціальний розвиток міста Нікополя. Одним з головних позитивних підсумків реструктуризації, на думку групи, є «100-відсоткове погашення заборгованості по заробітній платні, яка існувала у багаточисельному трудовому колективі заводу ще до проведення перетворень». На думку робочої групи, перегляд результатів реструктуризації ВАТ «НПТЗ» може призвести не тільки до негативних наслідків фінансово-господарської діяльності підприємств, але й до соціальної напруги в місцевій територіальній громаді.

Олександр ВЕРБИЦЬКИЙ, Нікополь
Газета: 
Рубрика: