Згідно з результатами останнього дослідження відомої аналітичної компанії IDC, Україна входить до 15 країн світу з найвищим рівнем використання неліцензійних комп’ютерних програм. Більше того, в Україні цей рівень за 2008 рік виріс на 1%. У той час, як у більшості країн світу спостерігається його суттєве падіння. Наприклад, у сусідній Росії рівень використання неліцензійних комп’ютерних програм знизився на 5% і склав 68%. У Польщі рівень знизився на 1%, склавши 56%.
Поряд із загальним покращенням ситуації в цій сфері в Європі, негативна тенденція в Україні не сприяє притоку іноземних інвестицій, динамічному розвитку ІТ-індустрії, створенню нових робочих місць, а також надходженню податків до державного бюджету, вважають у Міжнародній Асоціації виробників програмного забезпечення (BSA). Днями Асоціація направила відкритого листа за підписом директора BSA по Центральній та Східній Європі Георга Херннлебена до Президента України Віктора Ющенка. Листи ідентичного змісту були надіслані також прем’єр-міністру Юлії Тимошенко та голові Верховної Ради Володимиру Литвину. Як зазначають у BSA, мета цих листів — привернути увагу найвищих керівників держави до проблем розповсюдження комп’ютерного піратства в Україні та систематичного порушення авторських прав виробників програмного забезпечення (ПЗ).
З піратством в Україні борються недостатньо, вважають у BSA. І це в той час, коли вступ до Світової організації торгівлі та підготовка до Євро-2012 вимагають посилення дій на «віртуальному фронті».
Тут у виробників ПЗ окрема образа на підприємців, котрі використовують їхню інтелектуальну власність неправомірно. На сьогодні для Асоціації це головна проблема, йдеться в листі, з копією якого ознайомився «День». «Правозахисна практика останніх років свідчить про притягнення до відповідальності за вчинення таких порушень лише дрібних продавців дисків чи приватних підприємців, у той час як великі й навіть середні підприємства залишаються недоступними для правоохоронних органів», — констатує Георг Херннлебен у листі до перших осіб держави.
Заважають бізнесу й ринки, на яких процвітає реалізація контрафактного ПЗ. У цьому BSA зокрема звинувачує київську «Петрівку», донецький «Маяк» та одеський «7-й кілометр».
Не останнє місце в піратських «електронних водах» займають й інтернет-ресурси, на яких масово розміщують неліцензійні комп’ютерні програми. Робота з припинення їх діяльності ведеться вкрай пасивно, обурюються правовласники ПЗ.
Тож BSA просить сприяння в активізації роботи відповідних державних органів у протидії порушенням авторських прав на комп’ютерні програми. Зі свого боку в Асоціації готові надати юридичну, інформаційну та експертну допомогу, йдеться у листі. Більше того, до «анти піратських» заходів в Україні BSA готовий залучити навіть Європейський Союз — шляхом надання ресурсів для тренування й навчання кращій міжнародній практиці з захисту авторських прав українських міліціонерів, прокурорів і суддів.
Тим часом альтернативу жорстким діям проти піратів намагаються знайти в представництві Adobe Systems в Україні. Днями вони анонсували запуск проекту зі зниження вартості українських версій своїх програмних продуктів на 70%.
В Adobe констатують, що, згідно з оцінками міжнародних експертів, наслідки фінансово-економічної кризи для нашої країни є одними з найважчими в Європі. Разом із тим, саме програмні рішення, що є основним двигуном у підвищенні ефективності управлінських і бізнес-процесів, дозволяють компаніям вийти на якісно новий рівень в організації роботи, оптимізувати свої витрати, а також отримати конкурентну перевагу на ринку, вважають виробники ПЗ. «Україна — єдина країна в світі, де запущений такий проект, — коментує голова представництва Adobe Systems в Україні Данило Ключников. — Його основною метою є підтримка підприємств, установ, організацій, а також творчих професіоналів в переході на ліцензійне програмне забезпечення».
Такій «боротьбі» дуже зраділи книговидавці та дизайнери. «Українська програма за українською ціною — додаткова конкурентна перевага в просуванні української книги на ринку, який тривалий час відчуває потужну експансію зарубіжного імпорту (в нашій країні випускається лише 1,2 книги на душу населення в рік, що в чотири рази менше, ніж в Росії, і у вісім разів менше, ніж у країнах Євросоюзу)», — говорить президент Асоціації видавців та книгорозповсюджувачів України Олександр Афонін. У свою чергу голова правління Національної спілки фотохудожників України Микола Іващенко підкреслює, що такий підхід до боротьби з піратством дозволить українцям краще усвідомити необхідність легалізації ринку. «Ми щиро вітаємо серйозний крок Adobe назустріч українським фотохудожникам і закликаємо як членів нашого Спілки, так і українське суспільство та державу, виступити за формування поважного ставлення до інституту авторських прав, незалежно від об’єкта: фотографія, комп’ютерна програма, дизайнерський макет, книга чи інший результат творчої праці, — говорить Іващенко. — Інтелектуальна власність — це основа економіки будь-якої цивілізованої і розвинутої держави».