Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кооперація повертає довіру

Селяни починають вбачати в ній переваги для себе, а місцева рада — для розвитку села
22 листопада, 2006 - 00:00
ГОЛОВА ОБЛРАДИ ПОСТІЙНО ВІДСЛІДКОВУЄ ЦІНИ В МАГАЗИНАХ ТЕРНОПОЛЯ І ВІДЗНАЧАЄ ПІДПРИЄМСТВА, ЯКІ НЕ ПРАГНУТЬ НАЖИВИТИСЯ АНІ НА ГОРОДЯНАХ, АНІ НА СЕЛЯНАХ / ФОТО АВТОРА

Розвиток кооперації — це майбутнє українського села, вважає голова Тернопільської облради Михайло Миколенко. Цю тезу днями він озвучив у Заліщиках на всеукраїнській нараді-семінарі споживчих товариств. Підтвердженням цих слів стало сенсаційне повідомлення голови місцевого сільськогосподарського кооперативу «Ратай» Ігоря Марусяка, що для членів їхнього кооперативу оранка одної сотки ріллі коштує від 1 гривні 20 копійок до 1 гривні 50 копійок ( 120 гривень гектар). Для не членів кооперативу ця послуга обходиться у 200 гривень за гектар. Нині ж по селах оранка сотки землі обходиться у 5-7 гривень!

Відродити довіру селян до кооперації нині є приоритетним напрямком для місцевої влади, говорили учасники зустрічі. Керівництво «кооперативи», як колись казали в Галичині, розповіло, що в 90-му році заготовляли 100 тисяч тонн картоплі, 70 тисяч тонн м’яса, до 5 тисяч тонн ранніх овочів. Нині ж кооперація не може серйозно займатися заготівлею, бо штучно поставлена в умови, де є неконкурентноспроможною.

Голова обласної ради Михайло Миколенко підкреслив, що у ході семінару про кооперацію говорили виключно як економічну категорію. Проте, на його думку, її слід поєднувати з освітньою і політичною діяльністю. Для прикладу він нагадав присутнім, що кооперація зародилась на Харківщині, в родині Алчевських, глава сімейства якого був банкіром, дружина педагогом, а донька — поетесою. Не менш цікавою була історія про село Товстолуг Тернопільського району, де 32 роки мешкає Михайло Миколенко. У 1924 році до села повернувся полковник січових стрільців Осип Павлишин. До того він тут вчителював. Полковник застав розорене село з п’ятьма шинками. Місцеві чоловіки постійно там пиячили. Павлишин знайшов на все село 4 чоловіків, з якими можна було вести мову, як витягти село з прірви. І за чотири роки роботи в Товстолузі налагодив роботу «маслосоюз», було відрегулювано збір молока і йго переробку на сир і масло. За чотири роки в Товстолузі постав трьохповерховий народний дім. І найголовніше — всі шинки збанкрутували! На все село залишилося тільки троє чоловіків, які заглядали до чарки.

Нині з боку обласної ради для розвитку кооперації буде надаватися підтримка. Зокрема, планується у бюджеті на 2007 рік окремим рядком закласти кошти для підтримки кооперації у Заліщицькому і Кременецькому районах.

Нещодавно фахівці вивчали досвід Вінницької області. Там в одному з районів сільськогосподарський кооператив для своїх членів виплачував по 1 гривні 07 копійок за літр молока. На Тернопільщині ж перекупники все літо платили селянам 40-50 копійок за літр. Щоб створити кооператив, потрібно, щоб селяни повірили в його дієвість, внесли свої кошти в установчий фонд. А довіру в людей заслужити нині вкрай важко. Проте і в кооперативі «Ратаї», про який ми розповіли на початку матеріалу, спочатку було лише 120 членів, а нині є 400.

Андрій СТРІЛЕЦЬ, Тернопіль
Газета: 
Рубрика: