Учора в Києві відбулася незвична акція протесту — День захисту інтернету. Під стіни Верховної Ради завітали користувачі глобальної мережі, аби висловитися проти прийняття законопроекту про податок на інтернет. На думку протестуючих, такого роду податок стане великою перепоною для розвитку мережі. Зокрема, фактично унеможливить існування безлімітного інтернету, що потягне за собою цілу низку непорозумінь і негативних змін для користувачів... Тож протестуючі вимагають, щоб народні депутати проголосувати «проти».
Нагадаємо, що згідно із законопроектом №4764, внесеним на розгляд парламенту ще в липні цього року депутатом Сергієм Терьохіним, пропонується ввести збір на розвиток театрального мистецтва та кінематографії в вигляді надбавки до вартості послуг інтернету.
Оподаткуванню у розмірі 1% можуть підлягати інтернет-послуги, у тому числі мобільного інтернету, а також вартість послуги відео за запитом (VOD). Крім того, згідно із законопроектом, 5% податків пропонується збирати з вартості прокатних свідоцтв, вхідних квитків в театри і кінотеатри, вартості носіїв інформації, які містять фільми (касети, CD, DVD, Blu-ray тощо).
Отримані гроші депутат пропонує витрачати на фінансування державного замовлення на постановку театральних спектаклів, документальних і художніх фільмів, а також для субсидування вартості квитків на спектаклі і фільми, зроблені за держзамовленням. Також за рахунок отримання зборів передбачається фінансувати державне замовлення на збереження та відновлення національної кінематографічної спадщини тощо.
Автор законопроекту ще в серпні спрогнозував, що 2010 року впровадження даного збору допоможе закумулювати до бюджету 300 мільйонів гривень. За оцінками ж аналітиків, обсяги ринку послуг інтернет-доступу до 2010 року можуть збільшитися лише до 3,5 мільярда гривень. Тому щоб зібрати прогнозовані Терьохіним мільйони, необхідно буде встановити податок на рівні 7,5% від вартості інтернет-послуг.
Користувачам мобільного інтернету варто знати, що стільки вони вже зараз сплачують до Пенсійного фонду. Та стосовно можливого двократного збільшення розміру податкових зборів поки не варто переживати: Верховна Рада повернула законопроект на доопрацювання. У висновках керівника Головного науково-експертного управління апарату Верховної Ради України Василя Борденюка зазначено, що «більш логічно державі підтримувати розвиток мережі інтернет (особливо в сільській місцевості), а не обтяжувати її додатковими зборами та податками».
Днями і прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила, що вона проти введення ініціативи депутата свого блоку щодо оподаткування інтернет-трафіку. Про це Тимошенко сказала журналістам на прес-конференції у Бобровиці Чернігівської області. «Я не підтримую жодного додаткового введення податків», — сказала Тимошенко, коментуючи відповідний законопроект. Прем’єр також наголосила, що відразу після завершення президентської кампанії необхідно розпочати істотне зниження податків і навести лад в системі оподаткування.
Але поки чиновники ділять життя в Україні на «до» і «після» виборів, самі користувачі інтернету розглядають ініціативу Терьохіна по-різному...
«У масштабах одного користувача 1% — невеликі кошти, — зазначає аспірант кафедри «Інформаційні системи та мережі» Національного університету «Львівська політехніка» Олександр Березко. — Я особисто витрачаю на місяць на інтернет до ста гривень. Тому доплатити 1 гривню на розвиток театрального мистецтва та кінематографії в Україні я можу, і з задоволенням це робитиму. Сподіваюся, ці кошти надійдуть за призначенням. Сьогодні Україна потребує власного якісного, зрозумілого всім кіно».
Проте на блогах і форумах користувачі інтернету менш ліберальні. Ось одна з цитат на вебсайті My.Nashformat: «Вити вже хочеться від отакого оподаткування! Краще ввели б податок на хабарі у вигляді відсотка від окладу чиновника, який перемножений на коефіцієнт хабарництва та на депутатство, згідно з тарифною сіткою залежно від ваги мандату...».