Дощ зупинив енергоблок
Другий енергоблок теплоелектроцентралі-5 (ТЕЦ-5) потужністю 100 МВт, експлуатованої ВАТ «Київенерго», ввечері 1 серпня було відключено від енергосистеми аварійною системою захисту та зупинено через пошкодження, спричинені проливним дощем. Шум, яким супроводжувалася зупинка енергоблоку, викликав аварійний спуск пари. Блок ТЕЦ-5 було знову запущено та підключено до енергосистеми в ніч із неділі на понеділок.
У четвірці передовиків бізнесу
Одна з найбільших українських бізнес-структур — група «Приват» володіє значними активами в нафтовому, металургійному (феросплавному) бізнесі, у виробництві харчових продуктів, а також низкою інших об’єктів, заявив співвласник групи Геннадій Боголюбов. «Приблизно до 1995 року в нас сформувалася бізнес-структура. У центрі — «ПриватБанк», навколо — різні сектори нашого бізнесу... Коли я кажу «ми», — сказав Боголюбов тижневику «Кореспондент», — то маю на увазі Ігоря Коломойського, Олексія Мартинова та Боголюбова». З його слів, нинішній голова Національного банку України Сергій Тігіпко, котрий довго очолював «ПриватБанк», не є співвласником групи: «Ставши політиком, він побажав бути самостійним і незалежним. Ми залишилися друзями, тісно спілкуємося з ним, його сім’єю. Але жодного стосунку до нашого бізнесу він не має». Г. Боголюбов повідомив, що в нафтовому секторі бізнес-група володіє акціями найбільшої в Україні нафтовидобувної компанії «Укрнафта», а також двох нафтопереробних заводів на заході країни — «Нафтохімік Прикарпаття» (Надвірна, Івано-Франківська обл.) та НПК «Галичина» (Дрогобич, Львівська обл.). «Ми володіємо великою кількістю бензозаправних станцій, працюємо з ТНК й іншими компаніями. Таких заправок по Україні приблизно 700», — додав Боголюбов.
За даними експертів, бізнес-група «Приват» разом із донецькими групами СКМ і ІСД, а також дніпропетровською корпорацією «Інтерпайп» формують четвірку найбільших у країні.
Рибне різноманіття
Мінагрополітики прогнозує стабільність внутрішніх цін на ринку риби та рибної продукції до кінця року. Як вважає заступник міністра аграрної політики Юрій Мельник, «внутрішній рибний ринок до кінця поточного року, враховуючи обсяги вже ввезеної риби та тенденцію до збільшення імпорту, буде абсолютно стабільний». За даними Державної митної служби, в січні — червні імпорт до України риби та рибної продукції збільшився на 3% порівняно з аналогічним періодом 2003 року — до 136 тис. тонн. Тому Ю. Мельник назвав безпідставними заяви деяких учасників рибного ринку стосовно дефіциту цієї продукції. Посилаючись на дані Держдепартаменту ветеринарної медицини, він повідомив, що сьогодні обсяги ввезеної риби і рибної продукції, що знаходиться на митних ліцензійних складах і під митним контролем, становлять до 32 тис. тонн. «Навіть за гіпотетичної відсутності інших джерел надходження риби наявної продукції цілком вистачить для задоволення споживчого попиту в червні — вересні, до початку нового сезону вилову риби», — наголосив він. Пославшись на дані Держкомстату, заступник міністра відзначив, що індекс зростання споживчих цін на рибу та морепродукти в 2004 році не перевищує 2%. Це зростання, на його думку, має циклічний характер і спричинене сезонним скороченням вилову риби в Світовому океані.
ХАЕС-2 виведено на мінімальну потужність
Реакторну установку другого енергоблоку Хмельницької атомної електростанції виведено на мінімально контрольований рівень потужності, тобто на рівень, що забезпечує постійну густину нейтронного потоку та необхідну точність для різних вимірювань. Стан на проммайданчику АЕС і прилеглій території відповідає природному радіаційному фону, повідомляє прес-служба НАЕК «Енергоатом». На ХАЕС-2 завершене завантаження в активну зону реактора, розпочате 14 липня. Енергетичний пуск станції заплановано на 14 серпня. Держкомісія з прийому в експлуатацію ХАЕС-2 на чолі з міністром палива й енергетики Сергієм Тулубом 13 липня дозволила компанії здійснити фізичний пуск енергоблоку.
Знову продаж за інвестзобов’язання?
Ефективного інвестора на Макіївський металургійний комбінат (Донецька обл.) залучать уже в серпні-вересні. Повідомляючи про це в ході візиту на підприємство, прем’єр-міністр України Віктор Янукович відзначив, що в цей час Макіївський меткомбінат перебуває під особливим контролем уряду. Янукович заявив, що незабаром запустять другу доменну піч, і комбінат почне працювати з позитивною рентабельністю. Водночас прем’єр-міністр вважає, що підприємство потребує реконструкції. «Ми вважаємо, що без реконструкції комбінату життя цьому підприємству не буде, тому й поставили питання про залучення ефективного інвестора-власника, який, я думаю, підписуватиме відповідний інвестиційний контракт, і це станеться найближчим часом», — констатував прем’єр-міністр. Таким чином, можна припустити, що приватизація підприємства відбуватиметься за особливою схемою, в якій на першому місці буде не ціна продажу, а інвестзобов’язання покупця.