Міненерговугілля готує нормативну базу для відновлення експорту українського газу
Міністерство енергетики та вугільної промисловості України підготувало проект порядку експорту товарного природного газу і оприлюднило його на офіційному веб-сайті. Згідно з документом, Національна акціонерна компанія (НАК) «Нафтогаз України» та її дочірні підприємства щороку подаватимуть урядові свої пропозиції щодо обсягів експорту газу з країни. Надалі, отримавши експортну ліцензію, «Нафтогаз» і його дочірні підприємства зможуть здійснювати постачання газу за кордон у межах квот, затверджених урядом. Нагадаємо, НАК «Нафтогаз України» із січня 2011 року припинив експорт українського газу до Польщі, посилаючись на ухвалення закону «Про принципи функціонування ринку природного газу», який забороняв таку діяльність. Проте в липні 2011 року Верховна Рада дозволила експорт українського природного газу, що дасть змогу НАК «Нафтогаз України» відновити виконання договору з Польською державною нафтогазовою компанією (PGNiG) про постачання газу до цієї країни. НАК «Нафтогаз України» і PGNiG у жовтні 2004 року уклали контракт на будівництво газопроводу середнього тиску Устилуг (Україна) — Хрубешув (Польща) для забезпечення газом південно-східних районів Польщі. Будівництво газопроводу завершено у вересні 2005 року. Згідно з підписаним документам, український держхолдинг повинен постачати на адресу PGNiG природний газ середньоазіатського чи українського походження до кінця 2020 року.
Україна розвиватиме міжнародні комбіновані перевезення з Угорщиною
Україна завершила внутрішньодержавні процедури з підготовки до підписання проекту угоди з урядом Угорщини про міжнародні комбіновані перевезення. Як повідомила прес-служба Міністерства інфраструктури України, українська сторона також запропонувала угорській розглянути можливість організації проведення контрольних перевірок (спільного контролю) на одній з прикордонних станцій — Чоп чи Захонь. «Це не лише спростить проходження контролю при перетині українсько-угорського кордону, а й дасть змогу створити максимально сприятливі умови для функціонування поїзда комбінованого транспорту, проходження якого заплановане територією України і Угорщини», — наголошується в повідомленні. У свою чергу, Угорщина виступає за створення на взаємовигідній основі логістичного центру на території Угорщини для прийому, зберігання, перевантаження і переробки вантажів, що прямують з України у напрямі Західної Європи. Окрім того, українська і угорська делегації обговорили розвиток контрейлерних перевезень за перспективним маршрутом Київ-Львів-Чоп-Захонь-Білко. Організацію контрейлерних перевезень між Україною і Угорщиною, зокрема в цьому напрямі, буде доручено залізничним адміністраціям. Окрім того, сторони домовилися забезпечувати максимально сприятливі умови для реалізації проекту експериментального контейнерного потяга за напрямком Китай-Росія-Україна-Угорщина (Захонь) у першому півріччі 2013 року, який може бути конкурентоспроможною альтернативою морським перевезенням.
Мін’юст зареєстрував оновлений порядок аукціонів з експорту електроенергії
Міністерство юстиції України зареєструвало постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики (НКРЕ) №1450 від 8 листопада 2012 року, яким затверджено оновлений порядок проведення аукціонів з доступу до пропускної спроможності міждержавних електромереж для експорту електроенергії. Постанову НКРЕ зареєстровано в Мін’юсті 15 листопада 2012 року і оприлюднено в газеті «Урядовий кур’єр» у суботу. Нова редакція порядку проведення експортних аукціонів передбачає зміну формули розрахунку гарантійного внеску і його збільшення в 12 разів. Документ також передбачає розширення вимог до учасника аукціону, який повинен не лише мати вже укладений договір з оптовим постачальником електроенергії України для її експорту, а й погоджувати його з «Укренерго». Окрім того, укладені зовнішньоекономічні контракти на постачання електроенергії мають бути погоджені з «Укренерго» в частині технічного забезпечення і термін їх дії має бути не менший від періоду, на який учасник хоче придбати право доступу.
Аграрії прогнозують: експортний потенціал пшениці вичерпається до 26 листопада
Українська аграрна конфедерація прогнозує вичерпання експортного потенціалу з пшениці, передбаченого меморандумом із зернотрейдерами обсягом 5,5 мільйона тонн, до 26 листопада. Про це сказано в повідомленні УАК. «Якщо такий темп відвантажень збережеться, то застережений відомим меморандумом експортний потенціал України з пшениці (поки що — 5,5 мільйона тонн) може бути вичерпано до понеділка, 26 листопада», — сказано в повідомленні. За даними УАК, у листопаді Україна може експортувати рекордні обсяги зерна — 3,1—3,2 мільйона тонн. Відповідно до повідомлення, Україна з початку маркетингового року експортувала 10,3 мільйона тонн зерна, з них п’ять мільйонів тонн пшениці, 3,6 мільйона тонн кукурудзи, 1,6 мільйона тонн ячменю та інших культур. Як повідомляло агентство, Українська зернова асоціація допускає введення обмежень експорту пшениці з 1 грудня. Міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк виключає введення обмежень на експорт пшениці без узгодження із зернотрейдерами. Він уточнив, що 2012 року Україна може безперешкодно експортувати 5,5 мільйона тонн.