Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Крали чи не крали?

Силові структури перевіряють газові компанії
12 грудня, 2006 - 00:00

Правоохоронні органи здійснюють систематичний тиск на західноукраїнські газопостачальні підприємства з метою передачі контролю над ними третім особам, заявив журналістам голова спостережної ради ВАТ «Закарпатгаз» Любомир Шершун.

За останні півроку до газових підприємств «Волиньгаз», «Чернівцігаз», «Львівгаз», «Чернігівгаз», «Івано-Франківськгаз», «Закарпатгаз» (вони, як повідомлялося, контролюються підприємствами, що споріднені з колишнім народним депутатом Ігорем Єремєєвим) надійшла значна кількість запитів від регіональних органів управлінь прокуратури, УБОЗ МВС та СБУ. Об'єктом перевірок стало будівництво газопроводів до населених пунктів на замовлення «Укртрансгазу». За словами Шершуна, дії правоохоронників безпідставні та незаконні. Адже Контрольно-ревізійним управлінням за дорученям Генерельної прокуратури вже було проведено комплексну перевірку фінансово-господарської діяльності всіх зазначених підприємств. Це підтверджують відповідні акти.

Однак силовики не заспокоїлися. За словами Шершуна, в минулий четвер о пів на дев'яту ранку на підприємство прибули працівники Управління боротьби з організованою злочинністю області та прокуратури. Не пред'явивши жодних документів, вони, як сказав Шершун, увірвалися до адміністративного приміщення, зібрали всіх працівників та ізолювалих їх в актовому залі. Крім того, силовиками було завдано побоїв виконуючому обов'язки голови правління Юрію Русину та заступнику голови з фінансових питань Олександру Голубу. За словами потерпілих, правоохоронці не пустили на місце події адвоката і здійснили незаконний обшук із вилученням ряду документів, 95% з яких не мають жодного відношення до справи. Шершун переконаний, що підвищений інтерес до цієї компанії силовики почали проявляти після відмови її акціонерів продати контрольний пакет акцій облгазу СП «Росукренерго». Учасники прес- конференції навіть висунули припущення, що передача цих підприємств у власність СП «Росукренерго» — одна з умов отримання Україною блакитного палива за ціною $130 за тисячу кубометрів.

Колеги Шершуна з інших облгазів розглядають ситуацію на Закарпатті як першу спробу демонстрації сили. Адже кримінальні справи з тотожними звинуваченнями відкрито ще проти двох керівників: Василя Марчука («Львівгаз») та Віктора Максимова («Чернівцігаз»).

Водночас НАК «Нафтогаз України» надіслав названим та іншим облгазам листа, яким повідомляв про припинення з 1 січня 2007 року угоди з цими підприємствами щодо постачання їм газу. За словами Марчука, такі дії можуть призвести до непередбачуваних наслідків, особливо в зимовий період. Керівники облгазів направили Президенту України, урядові, НРБО та МВД заяву з вимогою негайно втрутитися та припинити свавілля і наголосили, що можуть вдатися до акцій протестів із залученням колективів.

Тим часом Генпрокуратура поширила інформацію протилежного спрямування. Згідно з нею, обшук у «Закарпаттягазі» «проводився в рамках розслідування кримінальної справи, відкритою за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України (присвоєння майна шляхом зловживання службовим становищем)». Прокуратура Закарпатської області вважає, що посадові особи «Закарпаттягазу» шляхом зловживання службовим становищем привласнили 70 мільйонів гривень. У прокуратурі також стверджують, що посадові особи облгазу були ознайомлені з постановою слідчого про виїмку документів, однак відмовилися надати їх.

P.S. Офіційний представник «Росукренерго» Андрій Кнутов заявив Інтерфакс-Україні, що керівництво компанії «не вело жодних переговорів про купівлю українських облгазів». «Наша компанія не має жодного відношення до подій, що відбувають навколо газорозподільчих організацій, а заяви про причетність до них «Росукренерго» є абсолютною неправдою», — сказав Кнутов.

Наталія БІЛОУСОВА
Газета: 
Рубрика: