Питання енергоефективності є одним із ключових в запобіганні енергетичної кризи для усіх країн світу, і Україна тут не виняток. Чим швидше ми розпочнемо заходи по його вирішенню, тим менше негативних наслідків в майбутньому буде для народного господарства та економіки нашої країни...
Утім, для будь-якої справи потрібні спеціалісти-фанати, котрі на всі 100% віддаватимуться професії, часом навіть просто за ідею. Тож потрібно ростити не лише економних нащадків-користувачів благами цивілізації, а й енергоекономномислячих винахідників, які будуть спроможні пришвидшити прогрес в альтернативній енергетичній сфері.
На щастя, певні кроки на цьому шляху Україна вже робить, щоправда, не без помічі з-за кордону. Зокрема, рухатися в даному напрямку нам допомагає Організація Об’єднаних Націй. За словами координатора з питань енергетики та енергоефективності Програми розвитку ООН в Україні Олексія Пащенка, вже зараз проводиться відповідна робота в освітньому секторі України. Тут можна виділити такі позиції, як видання підручників для загальноосвітніх закладів та створення серверу навчальних взаємодій для забезпечення зв’язку з тими, хто несе знання, та тими, хто прагне їх отримати. Також ведеться розробка методики підручника для вчителів з викладання енергоефективності в навчальних закладах.
Ставка на підростаюче покоління не випадкова, адже Україна має багатий інтелектуальний потенціал — це молоді вчені, обдаровані учні та студенти, і саме від них в майбутньому залежатиме розвиток енергетики і України в цілому, відзначає Пащенко.
Так, доказом великого енергоефективного потенціалу українців є наукова діяльність студента Київського політехнічного інституту Максима Дмитренка. Ще зі школи його просте хобі переросло у плідну працю над ефективними винаходами. Вже розроблено багато пристроїв та обладнання, серед яких можна виділити дві нові конструкції з вітрової енергії. Це нові вітряні двигуни з вертикальною віссю. Автор ефективність їх роботи визначає наступними критеріями: в процесі роботи вітряка тепер може відбиратися значно більше енергії. Також серед розробок є нові моделі генераторів, що відрізняються від своїх аналогів малою вагою та простішою, а значить і дешевшою та надійнішою конструкцією. Колеги Максима теж не відстають — працюють над ще одним перспективним напрямком енергетики — енергією морських та річкових хвиль.
У цьому сенсі гарним орієнтиром для хлопців є Данія, що має найкращі показники використання ресурсів: за двадцять років збільшення внутрішнього валового продукту об’єми споживання енергії майже не змінились. Це свідчить про високу ефективність енергетичної галузі та продуктивну роботу в напрямку підвищення енергоефективності споживання.
За словами директора Малої академії наук учнівської молоді Оксена Лісового, піти шляхом тієї ж Данії Україні по силам, адже інтелектуальний ресурс молоді може компенсувати дефіцит ресурсів в майбутньому. Проте для цього треба працювати над удосконаленням умов для винахідників. А вони, зокрема, скаржаться на досі не відпрацьований метод впровадження проектів через недосконалість законів про інтелектуальну власність на винаходи, а також на відсутність матеріальних засобів для їхньої реалізації...