Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кредити подешевшають на 1,5—2%

Олександр ОХРІМЕНКО: Теперішня економічна ситуація дозволяє подальше зниження облікової ставки НБУ до 4%
15 серпня, 2013 - 10:01
ОЛЕКСАНДР ОХРІМЕНКО

Національний банк України таки зробив крок для поліпшення ситуації з кредитуванням економіки. Ним стало довгоочікуване зниження з 13 серпня 2013 року облікової ставки НБУ на 0,5 відсоткових пункта до 6,5%. Як зазначила директор гендепартаменту грошово-кредитної політики НБУ Олена Щербакова, про своє рішення, зафіксоване в постанові від 9 серпня №315, нацрегулятор повідомив банкам у своєму листі напередодні. Нацбанк націлений і далі проводити політику щодо поліпшення роботи національної валюти, каже вона. «Автоматично буде знижено ставки за кредитами overnight під забезпечення з 8% до 7,5%»,— додала вона.

Нагадаємо, що попереднє зниження облікової ставки відбулося з 10 червня 2013 року — з 7,5% до 7%. До цього вона утримувалася на незмінному рівні, починаючи з 23 березня 2012 року: тоді вона була знижена з 7,75%. Важливість пониження або підвищення цього показника обумовлена тим, що облікова ставка, по суті, є базовою процентною ставкою для інших процентних ставок НБУ, і вона використовується центральним банком одночасно як засіб реалізації грошово-кредитної політики і як орієнтир ціни на гроші загалом в банківській системі. Тож якщо вона, наприклад, 10%, то банківські кредити не можуть бути 9%.

В коментарі «Дню» президент Украинского аналитического центру Олександр Охріменко схвально оцінює дії нацрегулятора. «Зроблений крок — однозначно правильний Адже пониження ставки — це стимул для зростання кількості виданих кредитів. Він позитивно вплине на роботу, в першу чергу, великих державних банків. Тепер, дійсно, можна сподіватися, що ставки за депозитами у них реально знизяться на 0,5%—1%, а за кредитами — на 1,5—2%. Але ще раз підкреслюю, зниження облікової ставки вплине виключно на банківські продукти у великих державних банках для юридичних осіб, а от на роботу маленьких — навряд чи», — говорить він. Окрім позитивного поштовху для розвитку великого бізнесу, який зможе кредитуватися за дешевшими ставками, Охріменко також називає ще один наслідок пониження облікової ставки. «Є очевидний позитивний фактор і для росту ВВП. Чим більше грошей у підприємств, тим краще для економіки», — каже він.

Чергове зниження облікової ставки НБУ відповідає поточній макроекономічній ситуації, додає головний економіст Dragon Capital Олена Бєлан. За її словами, інфляція залишається близько нульового рівня, а зниження реального ВВП у ІІ кварталі 2013 року становило 1,1% р/р. «Однак зниження облікової ставки навряд чи зробить істотний вплив на процентні ставки в економіці», — натомість зазначила експерт. На її думку, в умовах фактичної прив’язки валютного курсу до долара, стан грошово-кредитного ринку і банківських процентних ставок значно більше залежить від припливу/відтоку валюти на міжбанківський валютний ринок, ніж від зміни облікової ставки НБУ.

На думку ж Охріменка, нинішні потужності економіки дозволяють і далі суттєво знижувати облікову ставку. «Я б порадив би НБУ знизити облікову ставку максимально ще на 3% і спустити її до 4%. Хоча якщо він цього поки що не хоче робити, то в нього, мабуть, є свої план. Можливо, він буде робити це поетапно, і не виключено, що в кінці року ми побачимо 5% облікову ставку», — підсумовує він.

ДО РЕЧІ

У вищезгаданому листі НБУ також зазначена динаміка депозитів населення в національній валюті в 2013 році, і вона характеризувалася щомісячним приростом. Так, за січень-липень він склав 25,4%. Разом з тим, вклади в іноземній валюті збільшилися лише на 1%. Результатом таких змін стало зниження показника доларизації депозитів за цей період з 43,7% до 39,6%. За даними НБУ, питома вага довгострокових депозитів у їх загальному обсязі за січень-липень 2013 зросли на 4,4 процентних пункту — до 39,1%. У зв’язку з розширенням ресурсної бази банків, за даними НБУ, зросла й ліквідність кредитно-фінансових установ і знизилася вартість кредитних коштів. «Середньоденний обсяг коррахунків банків у НБУ за січень-липень 2013 склав 25,3 мільярда гривень порівняно з 19,6 мільярдами гривень минулого року. Середньозважена процентна ставка за кредитами в національній валюті у липні 2013 року зменшилася до 15,7% з 17,6% у грудні минулого року на міжбанківському кредитному ринку — до 2,7% з 8,1% відповідно», — сказано в листі Нацбанку. Збільшення ж депозитного портфеля банків і поліпшення ринкових очікувань сприяли поступовій активізації кредитування. За даними Нацбанку, зростання банківських кредитів за січень-липень 2013 склав 3,3% в порівнянні з скороченням на 0,2% у відповідному періоді 2012 року.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: