Українські банкіри отримали власний міжбанківський індекс грошового ринку для розрахунку гривневих кредитів та депозитів. Він отримав назву Kiev Prime. Ідея появи цього інструменту протягом двох років ходила кабінетами Нацбанку. Навіть зібрали найбільші банки, що пройшли міжнародний аудит, і запропонували їм створити своєрідний міжбанківський пул, який би формував потрібний індекс. Але тоді цим усе й закінчилося.
Друге дихання індексна ідея отримала півроку тому, після підключення до справи Європейського банку реконструкції та розвитку. Спільно з провідними фінансовими установами країни він переніс цю справу в реальну площину. KievPrime у банківських колах сьогодні розглядають як цілком реальний інструмент, бо насправді він є плаваючою ставкою мінімальної вартості гривневого ресурсу.
Індекс щоденно опівдні оприлюднюватиметься агентством Reuters і обраховуватиметься на базі відсоткових ставок за гривневими депозитами згідно котирувань, які подаватимуть провідні учасники грошового ринку в Україні. До числа останніх потрапили Erste Bank, Каліон Банк, ІНГ Банк, УкрСіббанк, Укрсоцбанк, Райффайзен Банк Аваль, Укрексімбанк, «Сітібанк (Україна)». Представники саме цих банків під час офіційного старту KievPrime зобов’язалися також кредитувати одне одного на міжбанківському ринку за такою ставкою.
У чому ж резон нововведення? На думку віце-президента ЄБРР з фінансів Манфреда Шеперса, «це надзвичайно важливий крок до прозорого ціноутворення для міжбанківських кредитних ставок», який посприяє розвитку ринку облігацій та деривативів. На практиці деривативи проявляють себе як фінансові механізми для зменшення валютних та відсоткових ризиків за ставками запозичення. Крім того, запровадження індексу KievPrime «дозволить пов’язати український банківський ринок з міжнародним».
Заступник голови Нацбанку Олександр Савченко наводить свої аргументи: «Це буде черговий удар по долару, не в сенсі курсу, а в сенсі використання української валюти для міжбанківських розрахунків, для кредитування, для зберігання грошей. Зараз можна давати кредит з плаваючою кредитною ставкою тільки у валюті. У західному ж світі більшість кредитів видається у плаваючій ставці LIBOR плюс. І цей LIBOR коливається в принципі щоденно, а плюс залишається константою. Така сама конструкція буде й у нас». На практиці це означає можливість надавати гривневі кредити на п’ять — десять років, причому відсоткова ставка відповідатиме ринковій ситуації у певний період часу. Таке оновлення позитивно вплине на зростання обсягів і рівень використання кредитування в гривні, переконаний Савченко.
Існує ще один позитивний індекс- момент. Друга фаза розвитку грошового ринку — це формування ринку капіталу, який в Україні донині перебуває в зародковому стані. Після появи індексу KievPrime міжнародні фінансові організації, серед них і ЄБРР, та першокласні інвестиційні банки почнуть здійснювати емісію цінних паперів у гривні. Опитані «Днем» експерти погоджуються із цим і відзначають: окреслений процес — цілком природній, адже спочатку формується грошовий ринок, а тільки потім — ринок капіталів. Підтверджує сказане і директор представництва ЄБРР Камен Захарієв: «Якщо з’являться бонди ЄБРР у гривні — це дасть можливість іноземним інвесторам, які не хочуть брати на себе державний чи корпоративний ризик, грати тільки з чистим гривневим ризиком». Така теза стає зрозумілішою, якщо врахувати одне зі завдань ЄБРР: довгострокове кредитування різних галузей економіки. Тому отримання на українському ринку короткострокових гривневих ресурсів і перетворення їх у довгострокові для корпоративних клієнтів — питання часу. Реальність таких намірів підтверджує Шеперс. За його словами, вже підписано кредитну домовленість про надання «СітіБанком» позики ЕБРР на суму 10 мільйонів євро. Уточнюючи умови договору, Шеперс пояснює, що кредит взято на один рік із можливістю пролонгації. А до кінця року ЄБРР має намір позичити у банків проекту KievPrime 200 мільйонів гривень. І це дуже примітно: такого ще не бувало. Отже, національна валюта вже виходить за межі України, бо користується там довірою.