Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Криза: дійсність чи примара?

21 грудня, 2004 - 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Гучні заяви про початок в Україні економічної кризи, спричиненої начебто виходом людей на Майдан, примусили чернігівських журналістів шукати відповіді на запитання: чи є така криза в дійсності, а якщо є, то як вона позначилась на економіці Чернігівщини?

Як повідомив доктор економічних наук, професор Чернігівського технологічного університету Микола Бутко, саме в період гострого політичного протистояння польські партнери нарешті дали згоду на реалізацію відкладеного на невизначений термін інвестиційного проекту вартістю $15 млн. Йдеться про налагодження в Чернігівському районі, на території пріоритетного розвитку, виробництва кабельно-провідникової продукції. Відповідна домовленість про це була досягнута ще кілька років тому, але після звільнення Миколи Бутка з посади губернатора (у 2002 році) польські інвестори змінили свої наміри й почали готувати грунт для свого бізнесу в Росії. Останні події, що привернули до України увагу всього світу, повернули їхню довіру й бажання працювати на Чернігівщині. «Я був приємно вражений, — говорить Микола Бутко, — коли в розпалі «помаранчевої» революції мені зателефонували наші польські партнери й повідомили про свою готовність приїхати наступного тижня для підписання установчих документів. Вони сказали, що побачили в нас націю, яка рухається в цивілізованому напрямі, та зрозуміли, що з нами можна мати справу».

Поліпшення ставлення з боку іноземців відчув і Віктор Лазар, директор приватного багатопрофільного підприємства «Вимал» — найбільшого виробника картопляного крохмалю в Україні (Куликівський район Чернігівської обл.). Він розповів, що коли 2 листопада, відразу після першого туру голосування, презентував у Празі новий інвестиційний проект, то відчував якусь обережність і настороженість з боку іноземних партнерів. А от у дні політичного протистояння інтерес до проекту виявили відразу три країни — Польща, Франція та Німеччина. Також Віктор Лазар повідомив, що політична криза ніяк не вплинула на роботу його підприємства і стосунки з партнерами, хоча більша частина з них — представники східних і південних областей. «У порівнянні з минулим роком ми наростили обсяги виробництва на 20,7%, — сказав В.Лазар. — Це відбулося тому, що потреба у нашій продукції на підприємствах, які використовують її у своєму технологічному циклі, зростає. Я не можу назвати це ознакою економічної кризи. Не відчуваємо ми і якоїсь напруги при отриманні в банках кредитних ресурсів. Ніхто нам у них не відмовляє і кредитні ставки не підвищує».

Не помітили впливу політичної кризи на свою діяльність і дрібні підприємці. Це показало опитування, проведене днями Управлінням з питань розвитку підприємництва та впровадження регуляторної політики Чернігівської облдержадміністрації. Як повідомив заступник начальника управління Анатолій Петрик, обсяги реалізації у підприємців — фізичних осіб — зросли в цьому році на 116%, що аж ніяк не свідчить про наявність у них економічних проблем.

І все ж говорити про те, що в нашій економіці сьогодні все нормально, буде неправильним. Гості Чернігівського прес- клубу, зокрема, звернули увагу на певні ускладнення в роботі деяких підприємств. При цьому зазначили, що вони породжені скоріше «ручним» втручанням у економічні процеси окремих посадових осіб. Микола Бутко заявив, що достеменно знає про заборону компанії «Луганськвугілля» відвантажувати тверде паливо в регіони, які підтримують опозиційного кандидата в президенти. А оскільки до таких належить і Чернігівська область, то до переліку «аутсайдерів» потрапила й Чернігівська ТЕЦ.

Що стосується проблем банківської системи, яка в період політичної кризи постраждала чи не найбільше, то вони «стали наслідком непродуманих і непрофесійних заяв перших осіб держави». Так вважає керуючий обласним відділенням Нацбанку України в Чернігівській області Леонід Волошок. Адже до першого листопада вклади населення в банках області тільки зростали, причому дуже високими темпами — на 4—6% щомісяця. Після того як було оголошено про наявність фінансових проблем у державі, населення охопила паніка, й воно кинулося знімати гроші з рахунків. Внаслідок цього лише за один місяць вклади фізичних осіб в області зменшились на 17,6 млн. грн., тобто на 2,5%. Загальний відтік банківських вкладів склав 6,6%. Однак, на переконання Леоніда Волошка, такі втрати надто малі, щоб негативно позначитися на стабільній роботі банківської системи, яка на сьогодні є досить захищеною від можливих політичних колізій. Він запевнив, що банки Чернігівщини збережуть усі вклади і виплатять усі відсотки, а ті люди, які їм довіряють, невдовзі матимуть від цього тільки зиск. «Коли ми з вами зустрінемось наступного разу, — сказав Леонід Волошок журналістам, — ви переконаєтеся, що я мав рацію. Тому що процеси, які відбуватимуться далі, матимуть тільки позитивний вплив на економіку».

Наталія ПОТАПЧУК, Чернігів
Газета: 
Рубрика: