Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кризове «відлуння»

Які уроки від іпотечної кризи США має засвоїти Україна?
9 серпня, 2008 - 00:00

Після славнозвісної кризи іпотечних кредитів у Сполучених Штатах Америки придбання житла в кредит для багатьох споживачів стало насправді моторошною справою, адже, щоб не повторити американський приклад, банки усього світу намагаються ще безліч разів перестрахуватися. Окрім цього значно зросли й відсоткові ставки по даним кредитам, бо через фінансовий крах на американському ринку «довгі гроші», тобто довгострокові кредити для самих банків, стали дуже дефіцитними. У тому числі — і в Україні... А відсутність довгострокових інвестицій у вигляді банківських кредитів, зрозуміло, негативно впливає на економіку загалом... «На жаль, ця криза поширюється не лише на нерухомість, а й на інші галузі ринку. І не лише в окремих країнах, а в усьому світі», — зазначає професор нерухомості бізнес-школи Уортона університету Пенсільванії та професор фінансів Університету ім. Саймона Фрезера у Ванкувері Андрій Павлов.

Експерт акцентує увагу на тому, що українські банки завжди були дуже обережними у надаванні кредитів. Тому в Україні наразі й немає великого дефолту. «Проте в Україні також дуже багато проектів, що фінансовані європейськими чи міжнародними банками. А в них вже не лишилося жодного капіталу, тому що весь свій невеликий капітал вони втратили на іпотечному ринку США», — говорить Павлов.

Першим, хто страждає від цього — будівельний ринок. «У будівництва зараз серйозні проблеми, адже є великий попит на ринку капіталів, проте надходження цих капіталів немає... І є дуже велика частина земель, яка не розвивається. Якщо така ситуація буде продовжуватися й надалі, це стане великою проблемою», — робить висновок директор компанії Cushman & Wakefield, член консультаційної ради Центру девелопменту нерухомості Міжнародного інституту бізнесу (МІБ) Рой Грегорі.

«Ринок нерухомості в будь- якій країні залежить від ринку іпотеки. Якщо немає капіталу, то ринок буде знаходитися в стані стагнації», — підтримує колегу й Андрій Павлов. Хоча, на його думку, якщо Україна зробить правильні висновки з прикладу США, усе можна виправити... «Розвиток іпотеки допоможе з цінами в майбутньому, кредити будуть у межах 5—8%, як у більшості країн. Проте перед цим треба побороти фінансову кризу...» — додає професор.

Для цього, на думку експертів, банкам можна було б, зокрема, переглянути власну політику... Адже, як переконує Рой Грегорі, міжнародні банки самі залучають довгострокові кредити під дуже низькі відсотки, а споживачам дають під дуже високі. Якщо ж банкіри стануть менш жадібними, доступність іпотеки може збільшитися. «Рік-два — а потім справи покращаться...» — вважає Грегорі.

Про те, що в України є шанс не втратити розвиток іпотечного ринку, говорить і президент Міжнародного інституту бізнесу, професор економіки та фінансів МІБ Олександр Мертенс: «Тих причин, які спричинили іпотечну кризу в США, в Україні не існує. Є лише наслідки від американської кризи, що проявляються в дефіциті закордонного фінансування. Проте український іпотечний ринок виглядає набагато здоровішим. Саме тому, що він просто ще є маленьким і не надто розвинутим в порівнянні з економікою в цілому... Наприкінці минулого року й на початку нинішнього в Казахстані була криза «критичних кредитів». Багато хто говорить про те, що щось подібне може відбутися й у нас також... Дуже важко робити певні висновки, але, на нашу думку, в цілому український іпотечний ринок виглядає відносно здоровим у своєму розвитку. А тенденції до уповільнення — це швидше рух до побудови нормального ринку, ніж ознаки якоїсь кризи».

За словами Мертенса, якщо говорити про нормальну ринкову реакцію («коли попит падає, а він буде падати внаслідок погіршення умов іпотечного кредитування, зокрема, підвищення процентних ставок», — упевнений професор), то, звичайно, буде падати попит. А якщо доступних джерел у забудовників немає, то нормальна ринкова реакція... «Щось має «відбутися» з цінами», натякає він на можливе падіння цін на нерухомість.

Проте президент МІБ акцентує увагу на тому, що є дуже суттєва різниця між ситуаціями в США та Україні. «Одна з ключових причин американської кризи іпотеки — це, навпаки, дуже велика доступність цих іпотечних кредитів. Це можна розглядати навіть як субсидування. В Україні ж обсяг іпотеки не перевищує 5% від ВВП, а, наприклад, в Іспанії цей обсяг кредитів перевищує об’єм ВВП... Тож ситуація діаметрально протилежна», — говорить Мертенс.

Тож експерти радять українським споживачам почекати рік-два, поки ситуація стабілізується. Після цього, як зауважують експерти, ставки на іпотечні кредити навіть можуть значно знизитися.

Утім, це за умови, що не буде нових негараздів. А їх життя може підкинути... Зокрема, днями колишній голова Федеральної резервної системи США Алан Грінспен заявив, що ціни на житло в США, на його думку, ще «зовсім не досягнули дна», а пов’язані з цим потрясіння на ринку не демонструють ознак затухання...

Шанси на настання рецесії він оцінює на рівні 50%, заявивши, що стабілізація фінансових ринків ще займе певний час. «Важливо сконцентрувати наші зусилля на стабілізації фінансової системи», — сказав він у телеінтерв’ю.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: