Фінансові порушення на суму близько 500 мільйонів гривень виявило Головне контрольно-ревізійне управління в результаті первинної перевірки НАК «Енергетична компанія України» за 2005—2006 роки. Висновок: у подальшому існуванні цієї компанії немає сенсу.
Ревізори звинувачують компанію у неефективному управлінні майном держави. У 2005 році усі її дочірні компанії отримали вп’ятеро нижчі від запланованих фінансові результати. Крім того, торік замість 170,8 мільйонів гривень прибутку отримано 141,3 мільйона гривень збитків.
Під час ревізії з’ясувалося багато цікавих моментів. Перший заступник голови КРУ Наталія Рубан говорить про заниження прибутковості та вартості активів компаній, підконтрольних НАК. В цілому такі порушення сягають 152,3 мільйона гривень, з яких на протиправне зменшення вартості майна припадає понад 37 мільйона. Багато коштів виділено на витрати, не передбачені фінансовими планами компаній.
Крім того, дочірніми підприємствами проведено низку сумнівних господарських операції. За словами Рубан, це стосується ВАТ «Дніпроенерго», яке переплатило 101,5 мільйона гривень при закупівлі вугілля у посередника, а не безпосередньо на шахтах Мінвуглепрому. Недовіру ревізорів до ВАТ «Крименерго» викликало проведення підприємством господарської операції (на 13,6 млн. грн.) з явними документальними порушеннями: відсутні підтвердження про доставку отриманого товару, та й, взагалі, постачальника не вдалося знайти за вказаною адресою.
Директор департаменту КРУ з контролю у сфері державної власності Олександр Івонів заявив про неможливість проведення планової перевірки ще у двох компаніях, які належать до структури НАК — «Дніпробленерго» та «Харківська ТЕЦ-5». Відвойовувати своє законне право «провідувати час від часу» всі державні компанії КРУ довелося у суді. В такий спосіб КРУ відстоюватиме і повернення частини втрачених підприємствами коштів. Сьогодні по гарячих слідах вдалося відшкодувати 12,1 мільйона гривень. Загалом же, за словами першого заступника голови КРУ, можна розраховувати на відшкодування 70—80% від усієї суми завданих збитків.
Матеріали за результатами проведеної планової перевірки вже передані правоохоронцям. Тим часом ревізори вирішили звернутися до Кабміну з пропозицією розглянути питання про подальшу діяльність компанії. «Потрібно або переглянути її функції, або взагалі ліквідувати. Функції ж передати одному із департаментів Мінтопенерго», — наполягає Рубан.
Однак у «Енергетичній компанії» висновки КРУ вважають односторонніми і передчасними. В надісланому «Дню» прес- релізі зазначається, що ревізія здійснювалася на основі результатів роботи НАК у період її становлення, коли більшість включених до компанії енергопідприємств були збитковими. Загальна сума збитків сягала 800 мільйонів гривень. Тому виконати поставлене завдання — за рік отримати прибуток у розмірі 604,4 мільйона гривень — у компанії з самого початку вважали нереальним і нездійсненним. Не погоджуються енергетики і з заявою КРУ про неефективність здійснюваного нею управління. Адже НАК не має права здійснювати адміністративне втручання в оперативну фінансово-господарську діяльність енергетичних компаній, що ввійшли до її складу. В той же час, НАК визнає частину недоліків, виявлених ревізорами. До них належать вади в корпоративному управлінні та невизначеність механізмів отримання дивідендів.
Цілком можливо, що результати перевірки пришвидшать процес приватизації державних енеретичних активів. Як відомо, сьогодні існують два варіанти. Фонд держмайна пропонує продавати тільки обленерго. Натомість віце-прем’єр Андрій Клюєв виступає за продаж усіх енергокомпаній. У КРУ наполягають на своєму варіанті, який передбачає ліквідацію НАК. Зокрема, Рубан, розповідає, що міністри активно послуговуються висновками, наданими їхнім управлінням і в інших справах.