Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Куди йде долар

Стабілізація американської економіки почнеться не раніше другого півріччя
1 березня, 2008 - 00:00

У четвер, у ході торгів, курс долара впав до нового історичного мінімуму по відношенню до євро — $1,5147. Таким чином, як повідомляє агентство Bloomberg, єдина європейська валюта оновлює рекордні максимуми третій день поспіль.

Негативні дані з ринку праці, опубліковані в четвер, посилили очікування, що Федеральна резервна система продовжуватиме зниження відсоткових ставок до середини року. Число заявок на допомогу із безробіття в США минулого тижня збільшилося на 19 тисяч — до 373 тисяч. Аналітики очікували зростання показника всього на одну тисячу.

Число людей, які продовжують отримувати допомогу із безробіття, за тиждень до 16 лютого збільшилося до 2,8 мільйона осіб, що є рекордом із жовтня 2005 року, в порівнянні з 2,786 мільйона тижнем раніше. Підвищення цього показника свідчить про те, що людям стає складніше знайти роботу, зазначають економісти. «Ми на шляху до рецесії, — вважає один із віце-президентів Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Роберт Фуллем. — Тренд на послаблення долара».

Із цим погоджуються й аналітики Erste Bank Майкл Маурітц, Хана Цигонкова і Йонут Станімір. На їхню думку, останні дані продовжують вказувати на низхідну динаміку економічних процесів у США. При цьому говорити про масштаб і прогнозувати тривалість спаду з урахуванням останніх даних, на їхнє переконання, все ще складно. Очевидним, як вважають експерти, сьогодні є той факт, що тривалий спад ще не довів економіку США до мінімального рівня активності.

Прогнози щодо подальшого розвитку подій у США залишаються песимістичними. Серед найбільш актуальних проблем експерти називають критичну ситуацію на ринку нерухомості: подальша корекція може надто негативно відбитися на загальній економічній ситуації у країні. За даними експертів Erste Bank, надлишок житла, що не продається, провокує обвал цін. Це, в свою чергу, призводить до ослаблення та банкрутства структур, які видали кредити. Зростання кількості випадків невиконання кредитних зобов’язань безпосередньо впливає не лише на банки, але й на компанії з високою часткою позичкових коштів. При цьому збільшення обсягу списань коштів банками призводить до посилення політики кредитування, що є серйозним тягарем для будівельного сектора й економіки країни загалом.

За прогнозами аналітиків Erste Bank, Федеральна резервна система знижуватиме відсоткові ставки. Хоча, виходячи з останнього повідомлення ФРС, зростання інфляції обмежить потенціал для цього. Останні економічні дані США, на думку експертів, не демонструють тенденції до зростання, і лише деякі показники свідчать про те, що зростання інфляції зможе вплинути на рішення стосовно відсоткових ставок. З іншого боку, аналітики з упевненістю вказують на ризик утратити контроль над нинішнім зростанням інфляції: через значне підвищення цін на продукти харчування й енергоресурси у США, ситуація може стати некерованою. І все ж, експерти Erste Bank вважають, що зниження відсоткової ставки в березні стане останнім, і стабілізація американської економіки почнеться вже у другому півріччі 2008.

Негативні сигнали надходять не лише з фінансового, але і з інших, не менш важливих для економіки ринків.

Ціна на олово виросла на торгах у Лондоні в середу до історичного максимуму. Контракти з поставкою через три місяці зросли до $18140 за тону, що є максимумом із 1989 року. Пізніше їхня вартість дещо коректувалася, становивши $18050 за тону, що на $100 перевищує ціну за підсумками торгів у вівторок. Дорожчають й інші кольорові метали. Так, ціна на алюміній підскочила до максимуму за два роки. Він подорожчав у середу на 2,3% — до $3044 за тону, що є рекордно високим значенням із травня 2006 року. Ціна на мідь із поставкою через три місяці виросла на $100 (1,2%) — до $8375 за тону. При цьому зниження біржових запасів металу стало максимальним із 20 лютого й становило 1,7%. Вартість цинку підвищилася на $30 (1,2%) до $2525 за тону, свинцю — на $60 (1,9%) до $3300 за тону, нікелю — на $690 (2,5%) до $28640 за тону.

«Ми спостерігаємо наплив грошових коштів у всіх сировинних секторах, — сказав аналітик Merrill Lynch & Co. Деніел Хайнс. — Послаблення курсу долара виявляє цьому підтримку, крім того, залишається високим попит на метали з боку ринків, які розвиваються».

«Ми вступаємо в нову фазу ослаблення долара, — вважає валютний стратег Australia & New Zealand Banking Group Тони Морріс. — ФРС надсилає чіткий сигнал про те, що стимулюватиме зростання». На його думку, протягом трьох місяців курс долара до євро може опуститися до $1,53.

Індекс довіри споживачів до економіки США, який розраховується дослідницькою організацією Conference Board, впав у лютому до 75 пунктів, що є мінімальною позначкою за п’ять років. Учасники ринку більш ніж на 90% упевнені в тому, що американський ЦБ на засіданні 18 березня знизить базову ставку мінімум на піввідсотка — до 2,5%.

Тим часом, очікування ринку щодо скорочення ставки в єврозоні послабшали після виходу у вівторок даних, які несподівано показали посилення довіри підприємців до економіки Німеччини. А в середу євро було підтримане коментарями члена ради Європейського центрального банку Акселя Вебера. «Ринок, який чекає скорочення ставок, недооцінює інфляційні ризики, — заявив А. Вебер. — 2009 року інфляція знизиться не так сильно, як передбачається у грудневому прогнозі, який засновувався на менш високих цінах на нафту».

Долар продовжить торгуватися відносно євро нижче за позначку в $1,50 у наступні кілька тижнів, уважають аналітики Bank of America. «Для долара наступила важка година, — вважає голова валютних операцій Societe Generale Юдзі Сайто. Найбільш песимістично настроєний інвестбанк Merrill Lynch, який чекає падіння американської валюти до $1,57 до кінця березня.

Падіння долара призвело до зростання вартості сировини — нафта, золото та пшениця також встановили нові цінові рекорди. Нафта, зокрема, поставила черговий рекорд — $101,45 за барель.

Підготував Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: