Перша травнева декада для деяких підприємств Донецької області затьмарилася відключенням від енергопостачання. Цей спосіб «виховання» сьогодні дуже активно використовується в Донбасі. Як повідомив голова компанії «Донецькобленерго» Григорій Куденко, такий радикальний крок спричинений тим, що енергетики вже вичерпали весь арсенал легких заходів у боротьбі з численними боржниками.
Серед відключених неплатників виявилися кілька підприємств водопровідно-каналізаційного господарства. Але найбільше у цьому сенсі «відзначився» водоканал м. Харцизька. За підсумками перших місяців 2006 року він розрахувався за електроенергію всього на 22%, що є найгіршим показником у області. Утім, енергетики досить суворо обмежили й енергопостачання інших міст-неплатників. Як повідомив Г. Куденко, поки що в регіоні за електроенергію вчасно розраховуються тільки водоканали трьох міст — Донецька, Краматорська та Маріуполя, тож не виключено, що незабаром через недбалість керівництва водоканалів майже по всій області споживачі можуть залишитися без води.
Щоправда, водоканали запевняють, що такий низький рівень їхніх проплат пояснюється низькою дисципліною та свідомістю споживачів води й інших послуг. У зв’язку з цим деякі з них також вирішили «для профілактики» відключити найбільш недбайливих боржників і зробили це саме в переддень свят. Так вчинив Донецький міськводоканал напередодні 1 Травня. Тоді без водопостачання залишилися кілька кооперативних будинків у мікрорайоні «Текстильник». Як повідомив заступник директора міськводоканалу Олександр Семченко, саме в цьому районі сьогодні спостерігається найбільший борг за користування водою, що не гаситься вже протягом кількох місяців. При цьому жителі будинків-боржників категорично відмовляються від встановлення водомірів, що дозволило б точно вирахувати кількість споживаної ними води. Як повідомляє водоканал, про майбутнє відключення боржників попередили заздалегідь — ще в кінці квітня голові кооперативу, за словами О. Семченка, була відправлена телефонограма, що попереджала про можливі наслідки. Однак, як запевняють самі мешканці, серед яких, до речі, є й чимало тих, хто платить за воду справно, ні про що подібне вони не чули. Більш того, як заявив голова кооперативу, більшість боржників намагаються по можливості гасити свої недоплати, і лише деякі ігнорують попередження водоканалу.
Але, за словами жителів, відключення води, та ще й на кілька святкових днів — теж не дуже хороший метод профілактики: по-перше, це створює антисанітарію, а по-друге, навіть якби боржники зненацька одумалися й одразу ж сплатили необхідні суми, то водопровідники все одно не змогли б підключити воду. Уже в середині дня минулої п’ятниці жоден телефон комунальних служб не відповідав — працівники святкували.
Вивчаючи причини неплатежів, слід би звернути увагу також і на поведінку енергетиків. Останнім часом вони купують менше донецького енергетичного вугілля, віддаючи перевагу вугіллю із зарубіжжя, а крім того, нерідко купують його за тіньовими схемами (так дешевше). У результаті зростає борг із зарплати шахтарям, які становлять значну частину населення регіону... Як перервати цей згубний ланцюжок?