На засіданні консультативної ради з іноземних інвестицій Президент Леонід Кучма зауважив, що зараз «економіка України зовсім інша, ніж була рік назад». Втім, із цим важко погодитися. В усякому разі вітчизняний фондовий ринок постійно працює на тлі економічних проблем. Млявий характер інвестиційних потоків не дозволяв йому виконувати функцію перерозподілу ресурсів, залишаючись, в основному, майданчиком для спекулятивних операцій з акціями кількох десятків підприємств.
У наведеній таблиці подана двадцятка лідерів із числа 77, які називались інвестиційно привабливими в експертних анкетах операторів фондового ринку.
Як і минулого кварталу, в рейтингу домінують підприємства електроенергетики, гірничо-металургійного та паливно-енергетичного комплексів. Збільшила представництво харчова галузь. Ці тенденції відображають розклад «рушійних сил» нашої економіки, тому що зі всього отриманого в першому кварталі балансового прибутку вітчизняних підприємств та організацій на промисловість припадає 60,9%. Та його створено фактично в чотирьох галузях, серед яких електроенергетика, паливна та харчова промисловість. При цьому Держкомстат свідчить, що із 10 основних галузей лише в трьох досягнуто приросту продукції — і серед них знову електроенергетика та харчова промисловість.
В даному рейтингу зберегли свої позиції всі сім приватизованих енергокомпаній. Ці підприємства є одними з тих, що породжують реальні фінансові потоки. Щоправда, приріст доходів супроводжується спадом у виробництві власне електроенергії (на 2,3%).
Вперше лідером рейтингу стала компанія «Київенерго». 1998 р. на купівлю-продаж її акцій прийшовся найбільший обсяг угод в ПФТС (майже 6 млн. грн., причому при номіналі в 0,25 грн. їх ринкова ціна становила 1,41 грн.). Загальний рівень рентабельності компанії досягав 18,5% при рівні рентабельності в усьому енергокомплексі 10,8%. Протягом останніх років «Київенерго» лідирує серед енергокомпаній за обсягом отриманого прибутку. Щоправда, ухвала загальних зборів, що відбулися 30 березня, щодо пропорцій розподілу коштів, які спрямовуються на сплату дивідендів і в інші фонди, на думку деяких професіоналів, не сприятиме зростанню інвестиційної привабливості компанії.
Весь квартал у полі зору потенційних інвесторів знаходилось УДПЗ «Укртелеком». Воно формує близько 2% ВВП і тому являє інтерес для стратегічних інвесторів. На жаль, перипетії передвиборної боротьби не кращим чином впливають на формування ціни підприємства. Як заявив нещодавно Сергій Тигипко, приватизацію «Укртелекому» можна буде здійснити не раніше, ніж через 6 місяців після прийняття ВР відповідного закону, а парламент поки що з цим не поспішає…
«Укрнафта» забезпечує близько 85% нафти та 17,7% газу, що видобуваються в Україні. При номіналі в 0,25 грн. ринкова ціна акцій коливалась в середньому близько 5 грн. Балансовий прибуток за 1998 р. зріс на 27% у порівнянні з 1997 р., рентабельність виробництва перевищила 80%. Прийнято рішення про спрямування 12% чистого прибутку на виплату за дивідендами. На початку липня очікується початок торгів АДР на акції компанії. На жаль компанія відчуває брак коштів для розвідки нових родовищ і навіть для виплати зарплатні. У березні Кабмін прийняв ухвалу про продаж 10,95% її статутного фонду, що належать державі, на біржі. Виручені кошти планується здебільшого спрямувати до держбюджету. Рівень оплати споживачів нафти за перший квартал не перевищив 25%.
Вже сьомий квартал не залишає групу лідерів концерн «Стирол», хоча в зв'язку з серпневою кризою різко скоротилися поставки в Росію. Концерн переорієнтував експорт на країни Східної та Західної Європи, чим обумовив 1998 р. збільшення питомої ваги експортних поставок у загальному обсязі реалізованої продукції до 84,5% (зростання — на 9%). За найскромнішими підрахунками торік на це підприємство припадало 8—9% світового продажу аміаку і 5—6% карбаміду (експортувався в 24 країни). Поза всякими сумнівами, на високі оцінки експертів впливала й та обставина, що в Комісію з ЦП і фондових бірж США було подано документи на випуск АДР першого рівня (уже в другій декаді квітня прийшли відомості про позитивне вирішення питання).
У представленому рейтингу зменшилось представництво підприємств металургійного комплексу. В першому кварталі спад проти відповідного періоду минулого року спостерігається як у чорній, так і в кольоровій металургії (на 5% і 0,3% відповідно при зростанні в I кв. 1998 р. на 4,1% і 15,2% в порівнянні з відповідним періодом 1997 р.). Це сталося як у зв'язку зі зменшенням попиту на внутрішньому ринку, так і через несприятливу зовнішньоекономічну кон'юнктуру: світові ціни знизились на 30—40%, хоча нині очікують на можливе сезонне їх підвищення на деякі види продукції.
Погіршили свої позиції підприємства машинобудівного комплексу, жодне з них не потрапило в двадцятку кращих (минулого кварталу їх було 4).
На жаль, серед лідерів рейтингу відсутні високотехнологічні підприємства й компанії з наукомістким виробництвом. За даними статистики в першому кварталі оновленням виробництва та розробкою конкурентоспроможної продукції займалися аж… 5,4% промислових підприємств.
Аналіз оцінок, які надійшли, показує, що експерти очікують продовження проблем у чорній і кольоровій металургії, хімічній промисловості, на машинобудівних підприємствах, орієнтованих на експорт. В той же час можливе деяке пожвавлення в харчовій, легкій промисловості та машинобудуванні, що орієнтоване на імпортозамінюючі товари. Однак обмежуючим чинником тут буде подальше зменшення внутрішнього попиту, викликане зниженням життєвого рівня населення.