Як стало відомо "Дню" з конфіденційного джерела наближеного до уряду, Кабінет Міністрів доручив ряду міністерств і відомств готувати постанову, спрямовану на виведення із затяжної кризи та фінансової санації акціонерного товариства "Лисичанськнафтооргсинтез".
Один з варіантів проекту постанови, яку розробило Національне агентство реконструкції та розвитку, передбачає передоручити боргові зобов'язання "ЛиНОС", комерційним структурам, що їх контролює депутат Олег Іщенко: АТ "Укрексімнафтопродукт", СП "Україна - нафта" тощо.
Як вважають незалежні експерти, саме ці фірми братимуть участь у конкурсі на право управління 75% акцій, що належать державі в АТ "ЛиНОС". Тимчасом в адміністрацію Президента минулого тижня надійшло звернення трудового колективу цього найбільшого і найсучаснішого нафтопереробного підприємства країни, уякому висловлюється незгода як із законом про проведення експерименту з управління державним пакетом акцій "ЛиНОС", що перебуває на підписанні в Президента, так і з іншими спробами привласнювати прибуток підприємства.
Кореспондент "Дня" минулої суботи зв'язався по телефону з головою АТ "ЛиНОС" В'ячеславом Лобачем, який за рішенням Фонду держмайна на сьогоднішній день керує державним пакетом акцій, і попросив прокоментувати ситуацію навколо підприємства.
На думку В.Лобача, найголовніше, що є і в законі, і в позиції пана Іщенка та його команди, це прагнення одержати $3 з тих $13, які підприємство одержує як оплату за переробку тонни давальницької нафти. І це при тому, що прибуток комерційних структур, що постачають підприємству цю нафту, становить $30 за одну тонну. Я б не заперечував, сказав В.Лобач, якби ці фірми брали три долари із заробленого на нашому підприємстві прибутку і таким чином виконували свої зобов'язання допомагати заводові. А так вони, порушуючи Закон "Про підприємство", намагаються "залізти" у собівартість продукції.
За словами В.Лобача, на підприємстві проведено розрахунки, які свідчать про те, що за переробки 500 тис. тонн нафти на місяць, а до цього рубежу "ЛиНОС" сьогодні наближається, $3 буде досить, не тільки для того, щоб одержувати прибуток, а й для того, аби за рахунок нього почати розплачуватися за борги.
В.Лобач відзначив, що всі пропоновані форми санації підприємства грунтуються на одному - завод повинен працювати. Доки підприємство не почало працювати, доки колектив не провів потрібних ремонтних та налагоджувальних робіт, на нього ніхто не звертав уваги. Ставлення змінилося щойно завод почав переробляти 400 тис. тонн нафти на місяць. Адже всі розуміють, що прибуток починається вже за обсягу переробки 300 тис. тонн.
В'ячеслав Лобач заявив, що в серпні підприємство переробить не менш як 500 тисяч тонн. На його думку, подальша перспектива заводу пов'язана із скасуванням ембарго ООН на поставку іранської нафти, що викличе зниження світових цін і, відповідно, вплине на збільшення поставок російської нафти в Лисичанськ.
Ухилившись від відповіді на запитання про можливості вето Президента на Закон про проведення експерименту з "ЛиНОС", В.Лобач зазначив, що колектив щодо цього має доволі однозначну думку і її він висловив у зверненні до Президента. Він наголосив, що перероблюючи 500 тис. тонн нафти на місяць, підприємство поверне всі свої борги, і держава може з цього приводу більше не турбуватися. Що ж до перспективи розгляду на валютно-кредитній раді питання про державні гарантії кредиторам "ЛиНОС" та колізії, пов'язані з тим, що після ухвалення закону гарантію давати вже практично нема кому, В.Лобач послався на рішення арбітражного суду, який заборонив будь-якій юридичній особі розпоряджатися акціями підприємства. В.Лобач вважає, що це рішення, яке Верховна Рада просто не встигла отримати до голосування, позбавляє закон юридичної сили. То ж гарантію, якщо її буде видано, все одно доведеться виконувати підприємству. В.Лобач запевнив, що "ЛиНОС" має всі можливості, щоб розплатитися з боргами. Єдине, що для цього потрібне, то це партнери, здатні надати достатню кількість нафти. Про існування цікавого, але не здійсненого через багато причин проекту оздоровлення "ЛиНОС" розповів в інтерв'ю "Дню" радник Президента Володимир Рижов. Ідея полягає в тому, щоб об'єднати в одну структуру з "ЛиНОС" два високоприбуткові підприємства: нафтопровід "Дружба" та Придніпровські магістральні нафтопроводи, спрямувавши, на нетривалий час, прибуток цих підприємств на закупівлю нафти для "ЛиНОС". Експерти вважають, що в разі, якщо закон про "ЛиНОС" відхилить Президент, до цього проекту ще можна було б повернутися.