Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Любомир Романків: факти і цитати

Українцю, який стоїть за комп’ютерною революцією, виповнилось 87
18 квітня, 2018 - 18:05
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Любомир РОМАНКІВ відзначив 87-й день народження. Українець, який майже півстоліття тому (49 років) винайшов спосіб запису інформації на магнітну голівку жорсткого диска, чим започаткував еру персональних комп’ютерів, і досі працює в ІВМ.

Багаторічна наукова діяльність та робота в ІВМ привели його до Зали національної слави США, де портрет українця Любомира Романківа — поряд з іншими винахідниками, зокрема Стівом Джобсом. Щоправда, порівнянням з останнім дещо незадоволені колеги Романківа. Мовляв, якби не пан Любомир, у Джобса не було б шансів стати відомим Джобсом.

Власного комп’ютера вдома він і досі не має: каже, машина забрала б увесь вільний час. «Можливо, комусь то видасться дивацтвом — працює в ІВМ, винайшов магнітні голівки для жорсткого диска, а не має власного ПК. А я насправді чекаю на той час, коли буде такий комп’ютер, який можна під’єднати до мозку, і ти спиш, а нова інформація сама вкладається у твоїй голові. От я братиму той ґудзик, встромлятиму собі у вухо...» — пояснив ніби жартома «Дню» Романків. А після цього сказав, що вже запатентував цю ідею в США.

ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Коли Любомиру Романківу кажуть, що щось неможливо зробити, він завжди відповідає: «Якщо ви не можете, то це за вас повинен зробити хтось інший».

Романків 70 років живе за кордоном, має канадське громадянство, але Україну називає найважливішою для себе країною. Як зізнається дослідник, щоночі він читає українську пресу, і якщо новини в ній погані, довго не може заснути.

Востаннє пан Любомир був в Україні майже п’ять років тому. Тоді в жовтні 2013 року він одержав статус почесного громадянина міста Жовкви, де він народився і звідки разом з батьками 1944 року втікав від війни до Мюнхена. Ексклюзивне інтерв’ю, яке тоді дав «Дню» Любомир Романків, досі гуляє українським веб-простором у вигляді цитат. Здавалось би — світ під впливом технологій змінюється з шаленою швидкістю, а матеріал, який був записаний п’ять років тому, досі — свіжий та актуальний.

ПРО ДЖОБСА

«Перші диски, які ми створили, купив Стів Возняк. Згодом він зробив першии комп’ютер... I лише потім Стів Джобс розвинув технологію».

ПРО РОБОТУ СВОГО ЖИТТЯ

«Коли ви включаєте комп’ютер, починають працювати одночасно сім моїх патентів. Коли вдарите перший раз по клавіші й на екрані з’являється образ, це теж мої винаходи — магнітні голівки, які роблять запис на диску. Ці голівки, які я розробив, тонші за людську волосину. Коли натискаєте на літери — це теж моя робота».

ПРО МОЖЛИВЕ-НЕМОЖЛИВЕ

«1965 року я подав пропозицію на патент комп’ютера, який буде сполучено з людським мозком. Принцип роботи його простий: людина має в кишені пристрій, який, коли вона хоче щось запам’ятати, отримує сигнали з мозку і записує інформацію. Мій шеф, який мав завізувати цю пропозицію, тоді сказав мені, що ідея є настільки фантастичною, що він соромиться підписати таку пропозицію. От я ніколи той патент і не склав. А вже 1995 року у світі почали експериментувати з комп’ютерами, приєднаними до мавпячих мізків».

ПРО ВИБОРИ НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА

«Процес виховання людини, яка була б віддана своєму народові, своїй державі й водночас мала би здібності управління, є дуже повільним. І головне ще одне — та людина не може бути одинока. Потрібна група людей, які підтримуватимуть одне одного. Вибирати президента без команди нерозумно».

ПРО ДОРОГИ В УКРАЇНІ

«Київ модернізується. Він перетворюється на світове місто. Львів теж перебудовується і стає до певної міри малим Віднем. Все це позитивні зміни... Єдине, що мені не подобається, то це те, як змінилися українські дороги. Я собі думаю, можливо, влада не вкладає в них гроші тому, щоб українці, які полюбляють швидко їздити, не гасали ними».

ПРО «ФЕЙСБУК»

«Я стільки часу витрачаю на роботу в інтернеті, що якби я ще мав акаунт у «Фейсбуці», то не відходив би від комп’ютера».

ПРО СЕБЕ

«Я — людина, що цікавиться всім і вся. Я часом не можу себе втримати, щоб не почитати чогось нового».

 

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: