Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мавр, який не зробив іще свого діла, може піти

23 травня, 1997 - 00:00

У вівторок, уперше після тривалої перерви, зібралася на своє засідання тимчасова спеціальна комісія Верховної Ради з формування національного ринку енергоносіїв.

Як повідомив кореспондентові "Дня" голова комісії Микола Дудченко, питання стояло руба: бути далі комісії чи не бути. Справа в тому, що формально вона вже завершила свою роботу, підготувавши й виголосивши доповідь у Верховній Раді, враження від якої порівняли з ефектом бомби, що вибухнула. Проте рішення по доповіді так і не було ухвалене, а всі зміни на ринку енергоносіїв, що відбулися останнім часом, на думку М. Дудченка, лише погіршують становище в економіці і демонструють нехтування проблеми виконавчою владою, а також частиною парламенту, висновками комісії. Про це, за його словами, свідчить обговорення таких законопроектів, як закон про експеримент на ВАТ "Лінос", про природні монополії, а також "спуск на гальмах" рішень Ради національної безпеки та оборони з питань енергозабезпечення, що обернулося загостренням ситуації на енергоринку, який буквально паралізований неплатежами.

Водночас, як зазначив М. Дудченко, надзвичайно жорсткою стала позиція щодо України міжнародних фінансових організацій, що знайшло своє підтвердження в роботі комісії Кучма - Гор, а також реакції ЄБРР на спробу нашої країни збільшити експорт електроенергії (навіщо вам, у такому разі, вводити, а нам фінансувати додаткові атомні енергоблоки?). Не здійснено декларовані наміри уряду диверсифікувати поставки газу в Україну, що, на думку М. Дудченка, стало результатом суперечливої політики щодо закупівлі туркменського газу "прямо, без посередників". Багато проблем виникає і під час здійснення експерименту Харківської обладміністрації із самозабезпечення області газом.

Усе це, на думку частини членів комісії, вимагало продовження її роботи. Інша частина, в позиції якої, за словами М. Дудченка, легко вгадувався вплив уряду, наполягала на ліквідації комісії, як такої, що вичерпала свої повноваження. Після дискусії вийшли на компромісний варіант: підготувати і добитися затвердження ВР постанови за доповіддю комісії. У ній, зокрема, й буде вирішено її долю.

Як заявив кореспондентові "Дня" представник Президента України в парламенті Роман Безсмертний, доля комісії визначається вагомістю порушених нею проблем, що балансують на межі економіки та криміналу. Звідси, на його думку, випливає необхідність продовження її роботи з координації законодавчої діяльності, спрямованої на включення паливно-енергетичного комплексу в правове поле України.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, "День"
Газета: 
Рубрика: