Український солдат, що харчувався до недавнього часу за радянськими нормами, затвердженими ще на початку 60-х років минулого століття, переходить на сучасний харчовий раціон, складений за тими самими принципами, що й для солдатів НАТО.
ЩО ДАЄ НАТІВСЬКА ЛОГІСТИКА
Минулої п’ятниці Президент України підписав Воєнну доктрину країни. Один з її пунктів говорить про те, що Україна має побудувати нову комплексну систему військової логістики за стандартами НАТО. Пояснює глава Проектного офісу реформ Міністерства оборони України Андрій Загороднюк: «Логістика — це комплексна система забезпечення військовослужбовців усім, що їм потрібно для виконання поставлених перед ними завдань. Це, зокрема, системний проект постачання й харчування військовослужбовців. Ми його впроваджуємо у пілотному режимі. Для цього обираємо декілька частин, щоб створити в них нову систему й подивитися, як вона працює. А наступного року цю систему буде розгорнуто в усіх частинах Збройних сил України».
Заступник міністра Юрій Гусєв розповів журналістам, що вже відпрацьовано проект постанови Кабінету Міністрів щодо реалізації реформи харчування з початку наступного року. За його словами, відбулася міжвідомча нарада з розробки військової логістики в рамках нової Воєнної доктрини. На нараді було створено робочу групу за участю експертів НАТО, яка почала роботу над логістичною доктриною. У цьому робочому документі буде зроблено аналіз потреб у закупівлях і постачанні, починаючи від об’єднаних центрів постачання до бригад і кожного окремого військовослужбовця. «Через два місяці, — пообіцяв чиновник, — ми такий документ зможемо презентувати громадянському суспільству, експертам й вищому керівництву держави. Ми в ньому маємо відповісти на питання, як коли й якими силами, засобами ми будуватимемо натівську логістику в наших Збройних силах».
Говорить ідеолог та керівник проекту з поліпшення системи харчування військовослужбовців, один із перших членів волонтерського десанту Діана Петреня: «Цим проектом ми хочемо домогтися того, щоб наші бійці харчувалися не гірше за солдатів й офіцерів НАТО, а в якихось моментах навіть краще. Але спочатку нам потрібно було зрозуміти, як іде справа зараз. Виявилось, що проблем багато. Змінивши одного постачальника на іншого, ми б нічого не виправили. Старі радянські норми, що діяли у нас донедавна, час від часу формально оновлювалися, але насправді там нічого не змінювалося. Перелік продуктів включав, наприклад 650 грамів хліба і 70-грамову булочку. Жодної логіки в цьому я не побачила. І чому наші бійці не можуть отримувати, наприклад, свіжу капусту або інші овочі? Ми вирішили все це змінити».
«Група проекту, — доповнює Петреню Гусєв, — наймала відому маркетингову дослідницьку компанію для того, щоб вона визначила індекс задоволення військовиків харчуванням. В Одесі, де ми тепер проводимо експеримент, він був приблизно 27%. Це було зовсім погано. А зараз він там наближається до 100%. Тому що наше нове меню задовольнить будь-яку людину...в розумних межах, звичайно».
«Серед розкритих нами проблем, — продовжує волонтерка, — обмеження асортименту продуктів. 70 найменувань — це дуже мало. При цьому дуже погано контролювалася якість. Комбриг є у нас останнім підписантом акту, але відповідальність лежить на постачальникові послуги, ми не можемо контролювати всі етапи. Наприклад, кухар погано готує. Але на зауваження він реагує спокійно і відправляє скаржника до свого безпосереднього начальника. На цьому все зазвичай і закінчується».
КУХОННИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ
Для експерименту було обрано дві військові частини. Це Національна академія сухопутних військ у Львові, де харчування поставлене непогано, та й стандарти НАТО там знають не з чуток. Військова частина в Одесі й закріплений за нею корабель мали кепську матеріально-технічну базу й різні норми харчування. Перед експериментом було проведено, розповідає Петреня, консультації з великими мережами харчування, такими як «Пузата хата» й «Козирна карта». Вислухали також найбільших рітейлерів — «Фоззі», «Метро», «Кеш енд Керрі».
Експеримент розпочався 16 вересня. Для нього ми розробили програмне забезпечення, а також каталог продуктів, в якому 248 позицій. «Як домогосподарка я не можу собі уявити, — дивується Петреня, — такий кошик продуктів. Там є практично все, починаючи від булочок і вафельок, до замороженої спаржі. Завдяки програмному забезпеченню, із цих 248 продуктів начпрод може сформувати меню на тиждень. Щоправда, і зараз він робить те саме, але в паперовому вигляді й не враховуючи ні калорійність продуктів, ні інші якісь дані. Програма розраховує калорійність продуктів із розрахунку доби й добову вартість продуктів на одного бійця. Начпрод зобов’язаний сформувати меню таким чином, що це буде перше, друге, компот, плюшка, нарізка, салат. Він може урізноманітнити асортимент. У Львові, як і в Одесі, кожен боєць тепер зможе обирати принаймні з двох видів першого, з двох, а то й із чотирьох видів гарнірів, із двох видів салату. У Львові асортимент дещо ширший, в Одесі — вужчий. Така там специфіка».
Петреня пропонує журналістам подивитися на картинки її презентації. «Вони беруть, що хочуть, — говорить вона, — обмежень, за великим рахунком, немає, окрім калорійності продуктів. На території академії у Львові є так званий «чипок». Раніше після їди курсанти йшли туди й купували ще якусь сосиску. Першого ж дня після початку експерименту там жодної сосиски не було продано. Тобто, бійці в цих двох частинах тепер нагодовані».
У ЗОНІ АТО БУДЕ НЕ ГІРШЕ
«У нас вже є й концепція польового харчування в зоні АТО, — продовжує Петреня, — якщо в місцях постійного розміщення ми проведемо реформу, то дуже важко буде пояснити, чому в АТО годують інакше. Десь із січня переходитимемо на нову систему харчування в перших десяти частинах». «Устаткування польових кухонь ми вже придбали, — доповнює розповідь волонтерки заступник міністра, — воно вже є в АТО».
«У нас готовий пакет документів щодо сухих пайків, — додає Петреня. — Ми вже презентували їх Президентові й міністрові оборони. Але цей пакет ще має пройти бюрократичну процедуру узгодження в усіх військових формуваннях, починаючи Нацгвардією і закінчуючи пенітенціарною службою. Після того, як Кабмін ухвалить рішення, ми будемо готові купувати нові сухі пайки. Вони вироблятимуться за стандартами американської армії — це індивідуальна упаковка на один прийом їжі. Але у нас буде навіть крутіше — додано першу страву. Це буде готове повноцінне харчування. До кожного пакету входить безполуменевий хімічний розігрівач, і наш боєць більше ніколи не морочитиметься із сухим спиртом. Чотири українські компанії готові запропонувати нам свій асортимент».
«Ми їздили на Яворівський полігон, коли там були американські й канадські військові, й дивилися їхні польові кухні, — додає Петреня. — Наше устаткування, яке вже надійшло до зони АТО, дещо відрізняється. Але ми зараз активно працюємо над тим, щоб українські виробники випускали такі самі польові кухні».
ЯКІСТЬ ТА ЕФЕКТИВНІСТЬ... ВІД АРМІЙСЬКОГО КУХАРЯ
«Експеримент показує свою ефективність, — резюмує Гусєв, — і повністю відповідає натівським стандартам. Особисто я був у Косово, де є й українська частина. Міжнародний військовий контингент там забезпечений харчуванням на точно таких самих принципах, які ми впроваджуємо як експеримент. Міністром оборони ухвалено рішення про його розширення наступного року. Ми почали роботу над відповідним рішенням Кабміну, яке, ми сподіваємося, вже до кінця листопада буде ухвалено, щоб й інші частини долучилися до цього експерименту, починаючи з 1 січня майбутнього року».
Відповідаючи на питання «Дня», Петреня відзначила, що калорійність харчування в арміях НАТО і в українській армії буде приблизно однакова — 3700-3900 калорій. Проте вартість харчування різниться. В американських частинах, що брали участь у нещодавніх навчаннях в Україні, на бійця на добу витрачається
19 доларів. А ми пропонуємо те саме трохи більше ніж за два долари. Зараз уся наша армія, окрім двох експериментальних частин, харчується за 61—63 гривні, а в частинах, охоплених експериментом, менше ніж за 60 гривень. Вона пояснила, що якість і нижчу вартість експериментального харчування забезпечують військові кухарі та свій обслуговуючий персонал, що підпорядковується начпроду і комбригові. Не можна приготувати погану їжу для того, з ким ти спиш на сусідніх ліжках. Всі розмови про те, що свої кухарі й самостійні закупівлі продуктів — це повернення до радянської системи не мають під собою ґрунту. Це означало б, що в усіх країнах Альянсу військовики харчуються за радянською системою, відзначає Петреня.