Сьогодні в Києві продовжує працювати в рамках Всесвітнього економічного форуму «Позачерговий круглий стіл: Україна- 2005», який відкрився вчора. Напередодні цього важливого для нашої країни заходу, що отримав у народі назву «міні-Давос» і проходить під девізом «Відкрий Україну!», Президент України Віктор Ющенко закликав українських бізнесменів скористатися можливістю для зустрічі зі світовими лідерами, які прибувають до Києва.
В. Ющенко підкреслює, що інвестиції повинні йти «пліч-о-пліч» із компетентним управлінням. «Нерозумно будувати будинок на болоті. Якщо ми не осушимо болото корупції, якщо ми не звільнимо кожного українця, а не лише державних службовців від тієї гнилизни, яка роками зберігалася в нашій підсвідомості, нам не вдасться побудувати ні правову державу, ні ринкову економіку», — зазначає Президент і нагадує, що саме через це однією з перших програм уряду була програма «Контрабанда — стоп!» із одночасним зменшенням імпортного мита, що дозволило збільшити надходження до держбюджету на 40%.
Старання влади зрозумілі. Рівень іноземних інвестицій в Україні — один із найнижчих у Східній Європі. За станом на кінець березня нагромаджені прямі іноземні інвестиції становили 8,8 мільярда доларів, тобто $187 на душу населення. Однак загальне інформаційне тло, на якому проходить «міні-Давос» у Києві, не дуже сприятливе для України. Цьому не в останню чергу сприяла явно невчасно затіяна владою кампанія з реприватизації. Не сприяють підвищенню інвестиційної привабливості України і товарні кризи, які йдуть одна за одною, на таких найважливіших для країни ринках, як м'ясо, нафтопродукти і газ. При цьому світ, який після помаранчевої революції пильно стежить за Україною, часто бачить у діях українського уряду не ринкові, а в більшій мірі адміністративні підходи до розв'язання проблем, які виникають. Провідні експерти і ЗМІ повз це не проходять. І гості, які прибули до нашої столиці, сьогодні довідуються про ситуацію в країні не лише з офіційних виступів, але і з досить колючих матеріалів, які подають інший і часто діаметрально протилежний погляд.
Financial Times у статті від 13 червня («Помаранчева революція втрачає пишність»): пише: «Все так само погано, як і до «помаранчевої революції». Замість того, щоб домогтися фактичної незалежності країни від Росії, олігархічний уряд, навпаки, дозволив їй залишитися економічною колонією. «Прогрес, чи його повна відсутність, в українській нафтовій галузі, — пише автор статті, — хороша ілюстрація того, як країна продовжує скочуватися до застою, який може перейти в абсолютний занепад».
Директор Європейського банку реконструкції та розвитку Олівер Дескампс також досить скептично визначає ситуацію в Україні: «Інвестиційний клімат насправді просто жахливий». І це дуже непокоїть українську владу. «Форум, звичайно ж, не ярмарок інвестицій, — заявив Володимир Ігнащенко, заступник міністра економіки. — Але ми сподіваємося, що неформальні стосунки, створені за цей час, стануть основою надійних взаємовідносин між українськими підприємцями і лідерами світових фінансових і промислових організацій».
Схоже, лідери української «помаранчевої революції» сподівалися, що політичні зміни самі по собі сприятимуть притоку інвестицій, особливо західних. У іноземній пресі зазначається, що цього досі не сталося. Багато бізнесменів приїжджає до Києва, щоб вивчити можливості ринку, але мало хто вкладає гроші. Ющенко і його уряд, схоже, збираються підтвердити свої обіцянки відкрити країну для ділової активності, особливо для західного бізнесу... У той же час указується, що при цьому українському Президентові доведеться розвіяти сумніви потенційних інвесторів щодо політики, яка проводиться новим урядом, зокрема, щодо планів з перегляду підсумків приватизації часів президента Кучми. Президент американської Торговельної палати в Києві Хорхе Зукоськи заявив, що, незважаючи на посилання Президента Ющенка іноземним інвесторам, його уряд приймає багато суперечливих ухвал, які не можуть не викликати здивування у представників палати, яким залишається лише здогадуватися, в якому напрямкові українська адміністрація рухатиметься далі.
Багато експертів сьогодні побоюється, що інвестиційна політика, як і раніше, залишиться не відрегульованою, принаймні, до наступних парламентських виборів, які відбудуться навесні наступного року. Зокрема, експерт Центру досліджень конфліктів при Оборонній академії Великої Британії Джеймс Шерр знову заявив, що чинна українська влада своїми діями дещо налякала тих, хто бажає вкладати гроші в Україну. Він зазначив, що причиною стурбованості інвесторів є не лише дії на ринку пального, які було розкритиковано багатьма оглядачами як неринкові, але й загальна невизначеність. На його думку, невизначеність є сигналом для західних інвесторів, що думати про інвестиції в Україну можна лише після парламентських виборів 2006 року.