Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мінімальна ставка для фальсифікату

Податківці пропонують встановити граничну ціну для горілчаних виробів
19 липня, 2008 - 00:00

Проект відповідного документа вже знаходиться на розгляді у Міністерстві фінансів, далі його передадуть на розгляд Кабінету Міністрів. Якщо урядовці підтримають документ — це суттєво зменшить кількість фальсифікованої алкогольної продукції на внутрішньому ринку. Встановити ціновий мінімум на горілчані вироби намагалися й раніше, але з цим ніяк не складалося. Чергова спроба провалилася після завершення переговорного процесу зі вступу до СОТ, на якому ідею забракували через «антиринковий характер». Після цього у Державній податковій адміністрації України (ДПАУ) вирішили зайти з іншого боку. «Ми хотіли запропонувати визначення мінімальної ціни, як критерій, який би використовувався податковими органами для оцінки алкогольної продукції, виставленої на продаж», — коментує ситуацію «Дню» заступник голови ДПАУ Василь Рtгурецький. За його словами, це б розв’язало податківцям руки у боротьбі з алкогольними підробками, які продають за 7-8 гривень.

За новим документом мінімальна ціна повинна вираховуватися за певний період спеціально створеною міжвідомчою комісією за участю представників Союзу оптових виробників алкоголю і тютюну (СОВАТ). Податківці запевняють, що гранична ціна не стане обов’язковою та директивною для виробників горілчаної продукції, а використовуватиметься виключно контролюючими органами. «Це повинен бути критерій для розрахунку податкових зобов’язань. Якщо виробник продає свою продукцію дешевше, ніж на встановленому рівні, менше якого вона коштувати не може за всіма розрахунками, — це означає, що він використовує якісь незаконні схеми. Це і буде підставою для його перевірки», — уточнює «Дню» Рtгурецький.

Таку ідею підтримує й директор асоціації «СОВАТ» Володимир Демчак: «Після завершення Україною процедур вступу до СОТ доцільно запропонувати введення у країні на нетривалий період мінімальних цін на горілчані вироби. Це дасть можливість ліквідовувати цінові переваги недобросовісних адміністраторів акцизного збору на період, який необхідний для впровадження ефективного державного контролю над повнотою збору і сплатою акцизного податку». Сьогодні держава не доотримує від такого збору. За підрахунками Демчака, тіньовий обіг алкогольної продукції нині становить понад 2,5 мільярда гривень, тоді як загальний ринок алкоголю обраховується 12-13 мільярдами гривень.

Якою ж повинна бути мінімально допустима ціна півлітра горілки, яка продається на магазинних полицях, податківці не говорять. Мовляв, все потім. А у СОВАТ ціну підрахували ще декілька місяців тому — як мінімум 13,28 гривні. При її розрахунку до уваги бралася виробнича собівартість продукції, рентабельність виробництва, акцизний збір, ПДВ (20%), торгова надбавка та відпускна ціна виробника.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: