Закордонні компанії та організації призупиняють інвестування в Україну. Згідно з даними Держстату, капітальні інвестиції за дев’ять місяців цього року скоротилися на 23%, порівняно з аналогічним періодом 2013 року, тоді як за підсумками першого півріччя цей показник становив 17,5%. Лише за перші три місяці цього року відтік інвестицій склав 23,1%. Таким чином, надходження в економіку України від іноземних інвесторів склали 135,477 мільярда гривень (без урахування тимчасово окупованих Криму та Севастополя).
Найбільший спад спостерігається в Одеській області — 44,7%. Слідом за нею — Миколаївська, 39,8%, Рівненська — 31,9% та Чернівецька — 29,8% області. У столиці надходження закордонних коштів зменшилися на 13,1%. У Луганській та Донецькій областях Держстат зафіксував спад капітальних інвестицій на 51,2% і 49,2% відповідно.
Найменше інвестицій залучила сфера спорту і розваг. Тут падіння становить 71,5%. Також не були надто привабливими сфери держуправління і оборони (падіння на 55,3%), охорони здоров’я (на 58,4%), освіти (на 44,5%), промисловості (на 25,4%), інформації та телекомунікацій (на 22,1%), сільського господарства (на 16,6%) і торгівлі (на 15,2%). Експерти також фіксують скорочення частки кредитів банків та інших позик: із 16,1-14,8% 2012-2013 років до 9,8% цього року.
Зростання капітальних інвестицій за весь час відбувалося лише у двох областях: Івано-Франківській — на 26,9% і Хмельницькій — на 10%.
Побільшало в Україні і збиткових підприємств — майже в чотири рази. Згідно з даними Держстату, їхній фінансовий результат за перші дев’ять місяців цього року зріс до 383,533 мільярда гривень, що у 3,7 разу більше, ніж за відповідний період минулого року. Найбільше зростання збитків (більше, ніж у 5 разів) показали підприємства, які працюють в галузях сільського господарства, професійної і наукової діяльності, охорони здоров’я, операцій з нерухомістю.
Тож попри оновлення влади бізнес зменшує іноземні інвестиції в українську економіку. Чому не довіряє бізнес? І чи передбачені в підписаній коаліціантами угоді фактори заспокоєння для інвесторів? Про це «День» запитав голову Комітету економістів України Андрія НОВАКА:
— Різке падіння капіталовкладень 2014 року можна пояснити двома причинами. Перша — економічний спад. Зокрема, падіння ВВП, яке почалося у другій половині 2012 року, тривало весь минулий рік і продовжилось цього року. Друга — фактичний стан війни, в якому перебуває Україна через тимчасову анексію Криму і частину Донбасу. Безумовно, в таких умовах очікувати капіталовкладень від іноземних інвесторів, як і від держави, не варто.
Значний спад капітальних іноземних інвестицій у деяких західних та південних регіонах України пов’язаний з тим, що у цих областях мало розміщено об’єктів промисловості. І основні інвестиції йдуть в аграрний сектор або ж у житловий фонд. Тобто немає великої кількості об’єктів для капіталовкладення. Це так звані депресивні або напівдепресивні області країни.
Найбільш розумні та ризиковані інвестори зараз можуть вкладати в об’єкти нерухомості — промислової, житлової, інфраструктурної. Адже все в Україні як у державі, на території якої триває війна, зараз коштує мінімально. Тому для світових інвесторів, які розуміють, що рано чи пізно війна закінчиться і все почне зростати в ціні, зараз дуже вигідно скуповувати об’єкти з розрахунком на майбутній розвиток. Тому вважаю, що з часом відбудеться підживлення ринку нерухомості.
Коаліційна угода виявилася взагалі фількиною грамотою. У ній немає жодної економічної цифрової категорії. Окрім того, що на оборону планують витрачати не менше 3% від ВВП. За всіма іншими напрямками — гарні фрази та словосполучення, які не підтверджені жодною економічною категорією та не мають пояснення, як ці гарні слова зробити реальними. Цілий розділ, що стосується забезпечення економічного розвитку, займає менше сторінки. Знову ж таки без жодної економічної категорії. Жодних цифр. Така собі поетична проза.
Інвестор дивиться, перш за все, на умови ведення бізнесу, безпеку та перспективу розвитку. Зараз у нас спрацьовує лише перспектива. І то, як мінімум, середньострокова, а то й довгострокова. А щодо двох інших факторів — умов і безпеки ведення бізнесу — вони у нас не спрацьовують. З безпекою все зрозуміло — у нас війна. А для забезпечення умов потрібні реформи. А оскільки за останній рік не було не те що проведено, а навіть ініційовано нових реформ, то серйозний бізнес не буде спрямовувати масштабні інвестиції в Україну.
Тому, з одного боку, потрібно посилити фактор безпеки — припинити війну або завершити її перемогою. З іншого — реальні економічні реформи, які б зробили нашу економічну систему більш зручною, зрозумілою та простою. Якщо не буде реальних реформ, то не буде й масштабних інвесторів.