Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мінус правоздатність

3 серпня, 2004 - 00:00

Не менше інформації, ніж дослідження етимології найменування підприємства — потенційного партнера, може дати перевірка його державної реєстрації. Мовою юристів це звучить так: «встановлення правоздатності юридичної особи». Важливо розуміти, що на етапі реєстрації практично неможливо побачити та відфільтровувати фірму, створену в кримінальних інтересах. І вже сам факт реєстрації робить будь- яку фірму легітимним суб’єктом господарської діяльності та суб’єктом права.

Але слід пам’ятати, що нарівні з юридичними особами існують ще й їхні відособлені підрозділи — філіали та представництва. Філіали так само, як і юрособи, мають самостійну реєстрацію в органах статистики і, згідно з Законом «Про прибутки», належать до поняття «суб’єкти господарської діяльності». До свідоцтва, яке видають органи статистики, вноситься запис «без права юридичної особи», але їм, як і юридичним особам, привласнюється індивідуальний статистичний код (ОКПО). Суб’єкти «без особи» зобов’язані реєструватися в податкових інспекціях, можуть мати власне свідоцтво платника ПДВ, мають право на круглу печать, відкриття власних розрахункових і валютних рахунків у банках та ведення окремого балансу. У разі виникнення спору з філією, представляти його інтереси повинна або основна фірма, або керівник філії, якому мають видати спеціальне доручення.

Проблема тут у тому, що якщо ви попадетеся на гачок неіснуючої юридичної особи, то суд вам допомогти не зможе: позови до відповідачів, які не існують юридично, не розглядаються. Більш того, ваш бухгалтер не зможе списати таку заборгованість як безнадійну. Єдиний шлях відновлення справедливості — заява до спеціальних органів із боротьби з економічними злочинами, але це вже просто заради покарання кривдника. Його, може, й знайдуть, можливо, навіть посадять, але гроші ваші він уже навряд чи поверне.

Тому при перевірці держреєстрації варто на деякий час перетворитися на класичного бюрократа. Поки ви не побачили свідоцтво про реєстрацію — не заспокоюйтесь. Цей документ надасть вам важливі відомості: про місце та дату реєстрації, правову форму підприємства, про заявлені ним види діяльності, юридичну адресу. Якщо офіс фірми розташований, наприклад, у Києві, а зареєстрована вона на «хуторі поблизу Диканьки», то варто замислитися над такою «географією». Цілком можливо, що причиною такої «прив’язки до місцевості» є кум-сват у тамтешньому Господарському суді, куди вам доведеться звертатися в разі непорозумінь із партнером. Не виключено, що тамтешній «свояк» зовсім випадково не дуже скрупульозно вивчав паспорти засновників...

Ви повинні також знати, що, кажучи про якісь документи, слід мати на увазі лише їхні оригінали. Будь-яка копія — це вже не документ. Навіть нотаріально завірені копії можуть застаріти. Підприємство може виявитися ліквідованим, тоді як нотаріальні копії його документів можуть ще довго слугувати різним «умільцям» та шахраям.

Але головне, без чого не може діяти шахрай, — це ваша до нього довіра. Перш ніж заволодіти чужим майном, він спробує заволодіти прихильністю, лояльністю, навіть, якщо хочете, симпатією його власника. Але безмежно довіряти фірмі, якій від роду 2 — 3 місяці, знайдеться не багато охочих. Тому дедалі частіше доводиться стикатися з тим, що замість реєстрації нової компанії, перекуповують уже діючу фірму з напрацьованими контактами. Оскільки фірму знають, то їй, наприклад, можуть відвантажувати продукцію без передоплати, що, власне, й потрібно.

Про багато цікавого можуть розповісти дані про перереєстрацію. Якщо зі складу засновників вийшла одна людина — це нормальне явище. Якщо прийшов новий засновник і при цьому збільшився статутний фонд, то, швидше за все, прийшла людина, яка має намір розвивати фірму. Якщо підприємство систематично проводить перереєстрацію у зв’язку зі зміною місцезнаходження, швидше за все, це означає, що воно уникає впорядкованих тривалих відносин з однією і тією самою податковою інспекцією.

Зміна форми власності може свідчити про прагнення фірми пристосуватися до зручнішого самоврядування. Наприклад, чимраз частіше акціонерні товариства перереєстровуються на товариство з обмеженою відповідальністю. Це спрощує вирішення багатьох питань. Буває, що до фірми приходить іноземець, якому ближча і зрозуміліша акціонерна форма, і тоді ТОВ, щоб не втратити інвестиції, перереєстровується на АТ.

Трапляється, що компанія-двійник за назвою починає проводити агресивну маркетингову політику та масштабну рекламну кампанію. Тоді її назва асоціюється в споживача з певним видом товару, адресами та телефонами. Менш активному однофамільцю доводиться перейменовуватися, щоб не втратити власне обличчя та постійних клієнтів. Але зміна назви може бути й трюком для кредиторів.

Якщо склад засновників змінився повністю, а статутний фонд не збільшився, це має насторожити: фірма перекуплена і, швидше за все, повністю зміниться і її поведінка. Якщо ви не перевіряєте періодично свого партнера, то не дізнаєтеся своєчасно про зміну господаря фірми. Але це може позначитися і на самій фірмі. Важливо познайомитися з новим власником і поцікавитися його репутацією. Дізнавшись про історію його діяльності в колишніх або й нині діючих фірмах, можна передбачити, що вас чекає. Словом, держреєстрація — це ключ, із допомогою якого можна ближче підібратися до справжньої суті вашого майбутнього партнера.

Світлана ЛАТАШ, директор компанії «Скіф-Капітал»
Газета: 
Рубрика: