Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Минув рік, як Кабмін списав борги підприємствам ОПК

...А вони, як і раніше, мають величезні прострочені зобов’язання — як перед своїми працівниками, так і перед партнерами. Чому?
31 жовтня, 2013 - 12:07

Близько року тому парламент ухвалив законопроект про списання декількох сотень мільйонів гривень заборгованості підприємств концерну «Укроборонпром» перед держструктурами. Депутати дозволили соціальним фондам на суму списаних боргів «оборонки» перед ними зменшити свої зобов’язання перед бюджетом, енергопостачальникам обіцяли відшкодувати кошти через механізм взаємозаліків. Передбачалося, що це дозволить оздоровити оборонні підприємства: мовляв, позбувшись безнадійних боргів, які накопичувалися багато років, ті, зокрема, зможуть виплачувати зарплати персоналу. Але попри ці заходи, підприємства ОПК, як і раніше, мають величезну заборгованість як перед своїми працівниками, так і перед іншими структурами. Підприємства, що входять в «Укроборонпром», мають найбільші борги по зарплаті серед держпідприємств. Це Харківський приладобудівний завод ім. Шевченка (21,8 млн грн), Київський завод «Буревісник» (19,5 млн грн), Суднобудівельний завод їм. 61 комунара (18,5 млн грн), «Радіоприлад» (17 млн грн), Шосткинський казенний завод «Зірка» (14,6 млн грн), Завод ім. Малишева (14,3 млн грн).

Робітники «Конструкторського бюро артилерійського озброєння», що випускає стволи до гармат, кулемети і гранатомети, оголосили страйк — 180 чоловік вже кілька місяців не отримують зарплату, борг перед ними склав 5,5 млн грн. Буквально днями «Завод ім. Малишева», який займається виробництвом бронетанкової техніки, частково залишився без електрики: одній з трьох головних понижуючих станцій, які здійснюють підживлення заводу, припинили електропостачання. В енергопостачальній компанії «Харківобленерго» заявили, що підприємство заборгувало 4,2 млн. грн., і, незважаючи на обіцянку керівництва, не погасило борг навіть частково. І мова йде не про якісь підприємства, які тільки формально числиться як оборонні, а насправді відповідним виробництвом не займаються. Завод випускає бронетехніку, яка зараз експортується в Ірак і Таїланд.

Причини того, що підприємства ОПК, як і раніше, нарощують борги, експерти бачать у різних площинах. Так, директор Центру дослідження армії, конверсії і роззброєння Валентин Бадрак нагадує, що тому ж «Заводу ім. Малишева» необхідна реструктуризація. «У підприємства занадто велика площа, яку воно не використовує. Необхідно залишити лише виробничу лінію, яка б дозволяла виробляти техніку в реальних обсягах (по 600 танків на рік, як при СРСР, воно вже не виробляє). Одна тільки зайва площа створює фінансове навантаження — за її обслуговування потрібно платити», — говорить він. Подібна проблема стоїть і перед іншими підприємствами ОПК.

До цього додаються й інші. Наприклад, те, що оборонні підприємства мають заборгованість перед такими ж, як вони, підприємствами, залежними від ненадійного держфінансування. Скажімо, коли мова йде про субпідрядників. Або ж те, що, як раніше звертали увагу експерти, оборонним підприємствам часто доводиться обходитися своїми коштами до того часу, як замовник прийме продукцію. Замовлення ж, в основному, довгострокові, в середньому — два роки. І весь цей час підрядники повинні якось закуповувати сировину, виплачувати зарплати, оплачувати комунальні платежі і т.п. І лише потім спецекспортер розраховується з ними. Хоча, як підкреслює Бадрак, умови контрактів на поставку продукції оборонки між собою істотно різняться, просто подробиці угод зазвичай не розголошуються.

Втім, справедливості заради, слід зазначити, що для певних підприємств списання заборгованості перед державою, дійсно, мало колосальне значення. У минулому році рахунку Хімічного казенного об’єднання ім. Г.І. Петровського блокувалися із-за заборгованості у Пенсійний фонд. На підприємстві обурювалися, що це відбувалося незважаючи на те, що поточні платежі проводилися — мовляв, немає можливості виплатити відразу велику суму.

ГОЛОС ІЗ FACEBOOK!

Андрій ПИШНИЙ:

«Невиплатою зарплати душать трудовий колектив унікального державного заводу «Паллада» у Херсоні.

Затримка заробітної плати — вже 7—10 місяців. Завод входить до концерну «Укроборонпром», що підпорядкований Міноборони і виробляє плавучі доки.

Людям винні понад три мільйони гривень, при цьому держава не повернула підприємству ПДВ на суму понад сім мільйонів гривень. Колектив заводу звернувся до прем’єр-міністра. Але лист десь загубився у нетрях Кабміну.

Беру цю справу під контроль і скеровую Азарову моє депутатське звернення. Крім того, маю підозри, що завод свідомо доводять до банкрутства!»

Андрій МУРАВСЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: