Учора технічна місія Європейського департаменту Міжнародного валютного фонду закінчила роботу в Україні. Як повідомляє прес-служба Міністерства фінансів України, керівництво Мінфіну на чолі з міністром Юрієм Колобовим і експерти МВФ напередодні обмінялися думками щодо основних параметрів проекту державного бюджету на 2013 рік. «Експерти МВФ надали власну оцінку чинникам, які впливатимуть на розвиток як світових, так і українських державних фінансів», — йдеться в прес-релізі відомства. На що, згідно з повідомленням, голова Мінфіну Юрій Колобов «наголосив, що проект держбюджету України на 2013 рік розроблений з урахуванням поточних тенденцій і прогнозів розвитку світової економіки».
На жаль, у документі немає інших подробиць дискусії і прогнозу основних показників, на яких базується проект держбюджету-2013. Наприкінці минулого тижня Мінфін повідомив, що в його основу покладено припущення про прискорення зростання ВВП наступного року до 4,5%.
Тим часом в Адміністрації Президента іншої думки щодо того, якими мають бути макроекономічні показники країни наступного року. Перший заступник голови адміністрації України — представник президента в Кабінеті міністрів Ірина Акімова минулого тижня запропонувала використовувати консенсус-прогноз як базовий при формуванні проекту держбюджет на 2013 рік. «Приблизно аналогічні цифри називаються міжнародними організаціями і фахівцями Світового банку. Гадаю, що можна говорити про це як про базову цифру, навколо якої надалі може розвиватися дискусія», — пояснила Акімова. Згідно з консенсус-прогнозом, підготовленим Мінекономрозвитку в серпні 2012 року на основі опитання експертів з 13 державних і неурядових організацій, оцінку зростання ВВП цього року погіршено до 2,3% з 3,2% в квітні цього року, тоді як оцінку інфляції покращено з 8% до 5,8%.
А ось екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник переконаний, що до складання бюджету на наступний рік Мінфінові слід спочатку розібратися з поточним. Адже він, упевнений експерт, виконаний не буде. Більш того, стабільне невиконання бюджету України, на думку Пинзеника, стає вже тривожною тенденцією. «Згідно із затвердженим на поточний рік бюджетом, доходи загального фонду мають зрости на 19,3%. Проте за вісім місяців (а це 2/3 року) приріст становить лише 11,1%», — повідомляється на веб-сайті економіста. За оцінкою екс-голови Мінфіну, в ситуації, що склалася, уряд повинен зробити реальні кроки щодо недопущення загострення бюджетних проблем, зокрема скоротити непріоритетні бюджетні витрати, скасувати податкові пільги окремим бізнес-структурам, негайно припинити роботу центрів ухилення від оподаткування (т.з. центрів конвертацій) і підготувати реалістичний проект держбюджету на 2013 рік.
Посилаючись на джерело в уряді, «День» раніше повідомляв, що нині ведеться дискусія про доцільність перегляду прогнозу макропоказників на 2012 і 2013 роки, які є визначальними при складанні проекту держбюджету-2013. Передбачалося, що до неї будуть також залучені експерти технічної місії МВФ, яка працює в Києві з 29 серпня по 5 вересня. Нагадаємо, що уряд заклав до держбюджету на 2012 рік прогноз зростання реального ВВП на 3,9% при інфляції 7,9%. Але, за підсумками семи місяців,ВВП країни зріс лише на 2% при дефляції 0,1%, проте в третьому кварталі очікується спад ВВП порівняно з аналогічним періодом 2011 року.