Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Міському господарству прописали концесію...

21 червня, 2007 - 00:00

Як ліквідувати житлово- комунальну кризу, що зав’язала у тугий вузол такі проблеми як вартість і якість послуг, рівень оплати за них і рівень зарплати працівників цієї сфери , низький технічний рівень інженерних систем і комунікацій та відсутність інвестицій у галузь. У Харкові, здається, знайшли вирішення. Тут мають намір віддати п’ять збиткових комунальних підприємств («Вода», «Харківські теплові мережі», «Комуночиствод», «Міськелектротранс» та Міжнародний аеропорт «Харків») у концесію.

Однак з цим згодні далеко не всі. Зокрема, проти такого підходу виступила громадська організація «Харків’янин» на чолі зi своїм лідером Владиславом Протасом. «Харків’яни» вважають, що передача ключових комунальних підприємств обов’язково призведе до чергового підвищення комунальних тарифів, оскільки в них будуть враховані також і майбутні прибутки концесіонерів. «Це, у свою чергу, перешкодить створенню ринку житлово-комунальних послуг», — запевняв Протас київських журналістів. На його думку, передача названих підприємств у концесію лише кільком інвесторам, серед яких «Росводоканал» і «Фокстрот», призведе до монополізації цього ринку. Можливо. Однак є й інші нарікання на адресу міської ради. Одне з них полягає в тому, що при ухваленні рішення про концесії були проігноровані інтереси даної громадської організації... Чи не тут насправді собаку зарито? Як би там не було «харків’яни» назбирали аж 36 тисяч підписів проти концесії й вирішили передати їх Президенту, прем’єр-міністру та генпрокурору з надією на те, що їх ця ситуація не залишить байдужими. Утім, з юридичної точки зору, як зізнається сам же Владислав Протас, ці підписи не мають сили.

Схоже на те, що «харків’яни», критикуючи інститут концесії, усе ж не бачать йому альтернативи. Найголовніший мотив — звинувачення на адресу мера Харкова Михайла Добкіна. Він, за словами Протаса, на виборах обіцяв зробити реформу ЖКГ, і лише після цього — піднімати тарифи. «Наразі реформи не відбулося, а тарифи зросли!» — обурюється Протас. Він звинувачує місцеву владу в тому, що вона не хоче працювати, наймати на комунальні підприємтсва професійних менеджерів. «Добре, що ще зима виявилася не надто морозною, інакше без серйозних аварій не обійшлося б», — запевняє Протас.

Зауважимо, що розпочалася вся ця історія ще минулого літа. Але звернути на себе увагу члени організації вирішили саме зараз, коли можливі нові вибори. Чи це не елементарний піар? Схожу ситуацію можна спостерігати в Білій Церкві, де на темі будівництва сталепрокатного заводу місцева громадська організація «Біла Церква — наш дім» зробила собі ім’я, фактично протестуючи проти всього й не пропонуючи альтернатив.

Тож що краще: передати в концесію комунальні підприємства чи спостерігати їх незадовільну роботу й надалі? Принаймні, влада Харкова обрала якийсь певний шлях. Та чи не виправдаються побоювання «Харків’янина»?

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: