Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Митна бухгалтерія

У 2005 році до держбюджету надійшов 31 мільярд гривень
13 квітня, 2006 - 00:00
У 2005 РОЦІ В СТРУКТУРУ ДЕРЖАВНОЇ МИТНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ ВХОДИЛИ 49 МИТНИЦЬ, 153 МИТНИХ ПОСТІВ, 216 ПУНКТІВ ПРОПУСКУ, В ТОМУ ЧИСЛІ 145 МІЖНАРОДНИХ / ФОТО МИХАЙЛА МАРКІВА

Слідом за Міністерством фінансів України перед своїми співвітчизниками прозвітувала про витрачені в 2005 році кошти держбюджету і Державна митна служба України. До звіту зауважень немає: митниця виконує і подекуди перевиконує всі свої плани.

На відміну від минулих років, в 2005 році вже не існувало такого великого відриву та диспропорцій між заявленим кошторисом на утримання митниці та отриманими з держбюджету коштами. «З кожним роком іде покращення фінансування митних органів», — заявила головний звітувач — начальник управління бухгалтерського обліку та звітності Держмитниці Марія Околіта. Виділені у 2005 році кошти — 859 мільйонів гривень — були витрачені майже в повному обсязі. Митники працювали ударними темпами. Зокрема, ними було оформлено 2 мільйони 620 тисяч 752 вантажних митних експортних, імпортних, транзитних та іншого виду декларацій. Отже, в 2005 році було перевиконано доходну частину бюджету на 12 мільярдів гривень. Загальна сума від податків та зборів, скерованих до держбюджету, склала 31 мільярд гривень «живих коштів». Таким чином, митниця минулого року забезпечила чотири річних бюджети таких соціальних відомств, як Мінкультури, Міносвіти, Міністерство охорони здоров’я.

Кожен митник, а їх у системі Державної митної служби працювало протягом минулого року 18 тисяч 284 особи, вніс свій особистий вклад у цю справу. І якщо перерахувати загальну суму доходної частини на одного митника, то він дав у держбюджет в минулому році 1,7 мільйона гривень. А отримав з бюджету — 47 тисяч гривень, при тому, що його середня зарплата складає 2,5 тисячі гривень на місяць. Отже, один український митник в 36 разів більше віддав у бюджет, ніж отримав з нього. Цього року планується ще більше матеріально заохотити митника, збільшивши його середню зарплатню до 3,4 тисяч гривень. Із тих 47 тисяч гривень, передбачених на одного митника в рік, тільки 43 тисячі припадають на утримання працівника, а решта йде на розбудову та розвиток державної митної системи. На запитання «Дня» про те, як залежить кількість оформлення митних декларацій від збільшення внеску митниці в держбюджет, главбух відповіла так: «Тут справа не в кількості, а в якості. В самих митних деклараціях оцінка того товару, який оформляється, стала більш об’єктивною: тобто правильно визначається митна вартість, сума податків, тарифи».

Цього року митниця планує стати попереду всієї планети, принісши до спільної годівниці держбюджету солідну суму — 36 мільярдів гривень. Разом з тим, на 2006 рік митниця попросила в держави на своє утримання 1 мільярд 400 мільйонів гривень, а дали їй 1 мільярд 220 мільйонів. Так, станом на 6 квітня нинішнього року, митниками було перераховано в держбюджет 8,362 мільярда гривень. А отримано з держбюджету — 251,3 мільйона гривень.

Відтак, наступного разу митники просять виділити їм більше коштів. Збільшення своїх апетитів, порівняно з минулим роком, на своє утримання в митниці пояснюють підвищенням заробітної плати своїх працівників. А також тим, що на продовження започаткованої урядом програми «Контрабанда — стоп» також потрібні кошти. На неї цього року планують витратити близько 50 мільйонів гривень. Крім того, якщо митницю додатково не профінансують, вона буквально залишиться без штанів: формовим одягом співробітники митниці забезпечуються далеко не вдосталь. Відстає митниця у цьому плані, за підрахунками Марії Околіти, на 70 мільйонів гривень. Також до цього часу практично не фінансувалась розбудова кордонів, будівництво виробничих приміщень, пунктів пропуску та забезпечення комп’ютерної техніки, яка востаннє закуплялась у 2003 році. Але головною проблемою, яка залишилась без фінансування, є створення резервного серверу з обробки внутрішньої статистики митниці, який коштує близько 16,8 мільйонів гривень. За словами М.Околіти, такий сервер мають усі поважаючі себе структури, які рахують гроші. Зокрема, колеги з НБУ. Чи заслужила на такий подарунок українська митниця, вирішуватиметься «в верхах».

Ольга ВАСИЛЕВСЬКА, «День»
Газета: 
Рубрика: