Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Митна лібералізація

Міністерство економіки підраховує збитки
13 березня, 2008 - 00:00
МАЛЮНОК ІГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Після офіційного ухвалення найвищим керівництвом Світової організації торгівлі (СОТ) української заявки на здобуття членства наші урядовці заходилися вдосконалювати законодавчу базу. Днями Міністерство економіки України презентувало результати такої роботи у вигляді десяти законопроектів, які усувають відмінності між СОТівськими та українськими правилами ринкової гри у питаннях інтелектуальної власності, страхування, скасування нульової ставки ПДВ для сільгоспвиробників, безпеки харчових продуктів та змін у митних ставках.

На думку експертів, саме законопроект «Про внесення змін до Митного тарифу України» — один із найцікавіших, бо він відкриває вітчизняний кордон для закордонного імпорту. В результаті прийняття цього документа ставки ввізного мита будуть суттєво зменшені за багатьма продуктовими позиціями. Тому існуючий митний бар’єр буде знято.

За даними Мінекономіки середня ставка ввізного мита на м’ясо зменшиться з 21% до 13,13%, на молоко та молочні продукти — з 24,8% до 10,1%, на борошно-круп’яні з 23,4% до 18,5%, на рибу з 17,3% до 9,8%, алкогольні і безалкогольні напої з 23,9% до 13,62%, на тютюн та вироби з нього з 25,2% до 9,8%. Така митна лібералізація цілком відповідає СОТівським вимогам роботи, які у свою чергу дозволяють на повну розвиватися конкуренції. А от для рядового покупця митне спрощення ознаменується появою дешевшого і ширшого асортименту закордонної продукції.

Зменшення імпортних мит сприятиме зниженню показника споживчої інфляції для м’ясних та молочних продуктів, вважає керівник групи експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. Однак деінфляційний ефект буде короткочасним: мінімум шість місяців, а максимум рік. Глибоких пояснень тут шукати не варто, пояснює експерт, адже у європейських країнах ціни на тваринницьку продукцію поступово зростають.

«Для держави світові правила гри ознаменуються зниженням податкового навантаження для імпортерів на 60— 80%», — деталізує Лапа. Експерти тільки вивчають реальні маштаби можливих бюджетних втрат, а Мінекономіки вже дало свій прогноз: $160 мільйонів (з урахуванням пільг по окремим товарам). З них $95 мільйонів бюджет може не доотримати від ввезення товарів промислової групи і $65 мільйонів від продовольчих товарів. За висновками фахівців Мінекономіки, компенсація з держказни від передбачених законопроектом зниження ввізних митних ставок можлива за рахунок розширення бази оподаткування, збільшення якої очікується у зв’язку з припливом імпорту до країни. Лапа ж вважає, що частково покрити бюджетні втрати вдасться за рахунок легалізації контрабанди, яка буде обов’язково.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: