Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Між словом і ділом

27 листопада, 2004 - 00:00

Буквально за декілька кроків від переповненого емоціями Майдану Незалежності всеукраїнська громадська організація «Антикорупційний форум» днями чинно, але досить малими силами (були відсутні заявлені народні депутати, голова податкової служби Федір Ярошенко, голова МВС Микола Білоконь і навіть голова оргкомітету, перший віце-прем’єр Микола Азаров) проводила Міжнародну конференцію «Шляхи та перспективи подолання корупції в країнах СНД».

Робота її розпочалася з оголошення привітання прем’єр- міністра Віктора Януковича, в якому, крім іншого, було відзначено: «Практичний досвід показує, що навіть найрадикальніші заходи владних структур із подолання корупційних тенденцій не вирішать проблеми повністю, якщо ці зусилля не стають спільною справою і держави, і суспільства». Нагадаємо, що один із успішних і, на жаль, так і не здійснених передвиборних лозунгів Президента Леоніда Кучми якраз і полягав в обіцянці ліквідувати корупцію. А нова хвиля претендентів на цю посаду, судячи хоч би з теледебатів, цю тему вирішила не зачіпати... І, більш того, хоча на описуваній акції зазначалося, що в Україні зафіксований «небувалий сплеск корупційних явищ» і це впливає на національну безпеку та створює загрози для конституційного ладу, в населення країни до таких явищ «ослаблений імунітет».

Щоб розбудити свідомість мас, голова «Антикорупційного форуму», народний депутат Геннадій Самофалов (судячи з того, що він прийшов на форум пішки, можна побачити в ньому послідовника М. Азарова, який нещодавно закликав чиновників пересiсти з «мерседесів» у малолітражки) лякав присутній народ мафіозно-олігархічними угрупованнями, через які Україну роз’їдає корупція. Утім, його доповідь була, звісно, зроблена вельми професіонально. І відповідала на всі основні запитання української сучасності від «хто винен» до «що робити». На перше відповідь спиралася на дефіцит політичної волі, а щодо другого — вносив пропозицію налагодити «пропаганду чесності», зробити вигідною саме «чесну роботу», а нечесну — ризикованою. На жаль, запитання «як?» залишилося переважно без відповіді, якщо не враховувати заклику вдосконалити законодавство.

Конкретний приклад боротьби з корупцією навела в своєму виступі голова Координаційного комітету із боротьби з корупцією й організованою злочинністю при Президентові України Тетяна Корнякова. Вона розповіла про долю скарги, отриманої нею від сільського автомобіліста на дії дорожнього інспектора, який вимагав гроші лише за те, що в документі водія вказувалася стара назва вулиці. Після того, як комітет Корнякової спрямував скаргу для розслідування до МВС, звідти надійшла коротка відповідь: під час перевірки відомості не підтвердилися. Але найсмішніше, що до неї була підколена ще й пояснювальна водія, в якій чорним по білому було написано, що гроші він дав добровільно і тому не має претензій... Природно, корупціонер і його заступники, як розповіла Корнякова, за розпорядженням Президента були звільнені. Питання лише в тому, чи не обмежується боротьба з корупцією рівнем рядового даішника, який таким чином добуває собі додатковий прожиток... Корнякова, до речі, сказала й про те, що найважливіший напрям боротьби з корупцією — це запобігання їй, у тому числі й шляхом вирішення соціальних проблем.

Які соціальні проблеми вирішують, наприклад, керівники «Нафтогазу України», в чиєму відомстві, зі слів Корнякової, під час перевірки були виявлені не лише незареєстровані нафтові свердловини, а й «незаконні рахунки»?

Спілкуючись потім із генерал-лейтенантом Корняковою в кулуарах, «День» поставив їй кілька запитань. Відповідаючи на них, вона відзначила як позитивний момент антикорупційної конференції те, що є можливість «обговорити такі питання, характерні і навіть практично однакові для кожної країни». Але при цьому Тетяна Всеволодівна стрималася від відповіді на запитання, чи існує в країні корупціонер №1, і не захотіла розвинути тези Самофалова про мафіозно-олігархічні угруповання. Що стосується згаданих нею в доповіді рахунків «Нафтогазу України», то, за її словами, цим питанням займається тепер не комітет — дорадчий орган, який лише розкриває порушення, — а правоохоронні органи. «Це запитання до прокуратури», — резюмувала Корнякова відверту розмову.

А останню крапку у враженнях про цю безумовно потрібну акцію поставив голова Київської обласної організації «форуму» Анатолій Коваленко. Він, до речі, пояснив, що дата скликання конференції була визначена ще в травні і до нинішніх подій стосунку не має. Але ось стосовно ефекту заходу наші з ним думки кардинально розійшлися. «Якби було більше представників (напевно, побоялися приїхати)... І той ефект, на який розраховували, може не вдатися», — сказав Коваленко.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: