Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Молодь вимагає дешевого житла

І можливості брати іпотечні кредити під 7% річних
1 квітня, 2010 - 00:00
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Представники понад 25-ти молодіжних організацій днями звернулися до прем’єр-міністра України з проханням закласти в бюджет на 2010 рік кошти на будівництво молодіжного житла. На підтримку свого звернення молодь організувала навпроти приміщення Кабінету Міністрів України ще й акцію протесту під назвою «Одне ліжко для всіх: або чому молодь демонструє любов під Кабміном». Під час акції близько 50 студентів-активістів столичних ВНЗ наочно продемонстрували уряду брак квадратних метрів: розстелили на землі килими-ліжка, і, щоб сісти на них, боролися між собою.

Такі килими-ліжка — це символічне відображення довжелезної квартирної черги, в якій у 2009 році вже зареєстровано 1 мільйон 200 тисяч молодих сімей та одиноких молодих осіб, пояснює «Дню» один із організаторів акції, член Національного комітету громадянської компанії «Молодіжна варта» Олександр Солонтай.

За його словами, дефіцит квадратних метрів дуже гостро відчуває молодь (близько 13 мільйонів осіб), яка не може похвалитися великими заробітками. «Вартість типової однокімнатної квартири в Києві становить від 50 до 120 тисяч доларів — залежно від району. Якщо купувати квартиру в найгіршому районі, то молоді люди із нормальним заробітком можуть купити в найгіршій квартирі один квадратний метр за рік», — оцінює купівельну спроможність молодих Солонтай.

Не допомагає й іпотека. На думку президента Національного студентського союзу Анатолія Ігнатовича, шанси молодої людини отримати позитивну відповідь на отримання банківського іпотечного кредиту близька до нуля. «Причина відмови до банальності проста — неплатоспроможний клієнт», — говорить він. Та й іпотечні відсотки зависокі. «Але якщо брати в середньому, то обіцяні Партією регіонів 7% (для іпотечного кредиту. — Авт) молодь ще зможе осилити», — підсумовує він. Тож організатори та учасники акції просять закласти до бюджету кошти на відновлення фінансування програми молодіжного кредитування. За словами Солонтая, протягом 2009 року багато з таких програм не працювали саме через брак коштів.

Прокоментувати ситуацію з видачею молодіжних кредитів «День» попросив голову правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому кредитуванню Валерія Омельчука. «У 2009 році проблеми з фінансуванням житлових програм були грандіозні», — говорить Омельчук. Так, за його словами, на програму пільгового кредитування (видається державний кредит на придбання готового житла чи на його будівництво) з державного бюджету виділили нуль гривень, і тільки завдяки коштам місцевих бюджетів (37 мільйонів гривень) та коштам статутного капіталу самого Фонду (30 мільйонів гривень) за цією програмою вдалося видати 228 кредитів. За програмою ж часткової компенсації відсотків за кредитами комерційних банків тільки накопичився борг (із обслуговування вже виданих кредитів) у розмірі 62,7 млн. гривень. «І зараз ми працюємо над тим, щоб його погасити в цьому році, або ж реструктурувати на 2—3 роки», — додав Омельчук. На 2010 рік Фонд просить в уряду 100 мільйонів гривень на пільгове кредитування, 117 мільйонів на поточні платежі за програмою часткової компенсації банківських відсотків та ще 62,7 млн. на погашення уже накопиченого боргу. «Тобто загалом 280 мільйонів гривень», — підсумовує Омельчук.

На прохання «Дня» прокоментувати ситуацію з боргами Фонду міністр регіонального розвитку та будівництва Володимир Яцуба відповів, що він не знайомий з деталями даної ситуації, але пообіцяв розібратися. У той же час, міністр повідомив, що Мінрегіонбуд пропонує закласти в бюджеті 2010 року 2 мільярди гривень на програми будівництва пільгового житла (наприклад, програма «доступне житло», згідно з якою держава виділяє індивідуальному інвестору (ним може бути й молода особа) 30% внеску на будівництво квартири), житла для молоді. Щоправда, скільки направлять на молодіжне кредитування, міністр не уточнив, пославшись на те, що остаточні цифри будуть відомі після утвердження бюджету.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: