Життєвий рівень, як відомо, визначається не стільки навіть доходами, скільки кількістю продуктів, які за ці доходи можна купити. На жаль, з наступного року з цим у українців можуть виникнути проблеми. Нещодавно ми чули невеселі прогнози щодо хліба. Тепер черга за молоком. Спілка молочних підприємств України, яка об’єднує 56 підприємств галузі, прогнозує зростання цін на молокопродукти до кінця року на 10—15%.
Причина досить тривіальна — подорожчання паливно- мастильних матеріалів та енергоносіїв. Зв’язок між паливним та молочним ринками очевидний: саме виробники молока, яким треба зібрати і обробити сировину, а потім розвезти готову продукцію по точках, споживають досить багато енергії. Однак причина того, що українці незабаром не зможуть купити пакет знежиреного молока дешевше, ніж за три гривні, не лише в цьому. Як повідомив голова ради директорів спілки молочників Вадим Чагаровський, головна складова майбутнього цінового стрибка — підвищення вартості сировини. Зокрема, за його даними, в останній місяць закупівельні ціни на молоко зросли приблизно на 5% і на сьогодні становлять 0,9—1,3 грн. за літр, залежно від регіону.
У принципі, такого подорожчання слід було чекати — вже протягом тривалого часу селяни скаржилися на низькі закупівельні ціни та повну нерентабельність молочного тваринництва, особливо в індивідуальних господарствах. Але, як відзначають експерти, характерні якості вітчизняного молочного виробництва — висока собівартість продукції та низька продуктивність. Середня продуктивність молочного стада в Україні — 2—3 тис. літрів молока від корови на рік. А от в Ізраїлі, при гірших кліматичних умовах, цей показник становить 10,6 тисячі літрів.
Однак, за словами Чагаровського, навіть такої дорогої сировини на ринку не вистачає. На його думку, зараз цілком доречно говорити про дефіцит на ринку молочної продукції. Тим самим практик спростовує заяву Мінагрополітики, в якій стверджується про достатню насиченість внутрішнього ринку цією продукцією. Як повідомлялося, виробництво молока в Україні за січень — липень поточного року зросло на 0,46% порівняно з аналогічним періодом минулого року — до 8,202 млн. тонн. У липні виробництво молока перевищило 1,5 млн. тонн, що на 0,33% більше, ніж у липні 2004 року, і на 3,32% менше, ніж у червні нинішнього.
Виходячи з цих цифр, слід би припустити, що цього року українці почали пити більше молока та кефіру, ніж раніше. Однак це не збігається з іншими даними. Як повідомив «День» голова Рахункової палати України Валентин Симоненко, цього року в країні п’ють молока та інших молокопродуктів на 19% менше, ніж за такий само період минулого року. Це, за словами Симоненка, безпрецедентне явище. Досі показники споживання молока неухильно зростали.
Як вважають деякі експерти, істотною загрозою для вітчизняної молочної промисловості може стати членство України в СОТ, яке відкриє провідним світовим виробникам вітчизняний ринок. При цьому наші компанії втратять 7% внутрішнього ринку. І, звичайно, згідно з законами ринку, компенсуватимуть збитки за рахунок споживача.
Зростуть ціни й на морозиво. Як заявила «Дню» директор з питань економіки торгової компанії «Рудь» (Житомир) Вікторія Козлова, зараз для морозива не сезон, і компанія через це поки тримає ціни на колишньому рівні, але з нового року їх переглядатиме. За її словами, утримувати ціни при подорожчанні основної сировини просто неможливо. Якщо молоко подорожчає так, як обіцяють молочники, то ціни на морозиво зростуть на 15—20%.