Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Монолог чи діалог?

Дрібний бізнес створив майданчик для підготовки владі пропозицій щодо поліпшення інвестиційного клімату
7 вересня, 2011 - 00:00

«Форум ділових людей» — саме так представники малого та середнього бізнесу назвали свій новий дискусійний майданчик. Збираючись разом, дрібні підприємці планують виробити своє бачення вирішення головних економічних проблем у країні, які так чи інакше торкаються ведення бізнесу в Україні.

«Головне завдання цього майданчика — виробити потрібні приватному сектору закони і шляхом діалогу з владою примусити останню їх ухвалити», —відзначає один з організаторів форуму, голова парламентського комітету з питань промислової та регуляторної політики і підприємництва Наталія Королевська.

«Підприємці повинні консолідуватися і контролювати владу, бо неконтрольована влада ніколи й ніде не буває ефективною», — коментує таку ініціативу бізнесу президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер. За його словами, ставати до активної участі в такому діалозі потрібно, бо сьогодні в країні спостерігається «замах на суверенітет приватної власності». Це — коли титул приватної власності у бізнесу залишається, але в функціях розпорядження майном влада претендує, як мінімум, на співучасть, пояснив експерт.

На думку присутнього на форумі директора Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Мартіна Райзера, полегшити життя бізнесу мають реформи. Однак сьогодні ефект від таких змін, скоріше, номінальний, аніж реальний. Як приклад не дуже ефективних змін Райзер пригадав скорочення кількості інспекцій для бізнесу. За його словами, 2007 року Світовий банк активно підтримував таку ідею. І що ж, урешті-решт, отримало бізнес-середовище? Виявилося, що 2008 року інспекції перевіряли 75% підприємств, а 2010-го — 74%. Тобто бажаного ефекту від закону бізнес не отримав. «На мою думку, сьогодні Україна найбільше потребує доброго й конструктивного діалогу», — підсумував він.

На думку ж гостя форуму, депутата Держдуми Російської Федерації, голови комітету з питань власності Віктора Плескачевського, припинення протягом кількох років діяльності 800 тисяч українських підприємців свідчить про те, що сукупний податок не дає можливості підприємництву навіть з’явитися, а не те що розвиватися. Тому в коментарі «Дню» він порадив вітчизняному приватному сектору активніше боротися за обмеження регуляторних повноважень влади та максимальну передачу цих повноважень галузевим бізнес-організаціям.

Доки в Києві відбувалася перша зустріч у межах нового дискусійного майданчика, в Запоріжжі пройшла Асамблея громадських організацій малого та середнього бізнесу України. Її учасники озвучували факти податкового тиску, побиття активістів підприємницького руху і міліцейські та прокурорські, як оцінюють їх самі активісти, репресії. Досить жвава дискусія постала довкола питання земельної реформи. Учасники зібрання висловлювалися за недопущення розпродажу земель сільськогосподарського призначення, бо це може завершитися катастрофою. Хоча звучала й думка, що в разі дотримання низки умов — встановлення об’єктивної ціни на землю, наведення в державі та, зокрема, в галузі землекористування порядку, — продаж можливий, але за умови, що новий власник обов’язково проживатиме на цій землі.

Висловилися запорізькі дрібні бізнесмени також за дистанціювання від наявних політичних партій і спроб пройти до Верховної Ради або рад різних рівнів, бо останні не завжди виконують прийняті закони. Натомість учасники зібрання заявили, що, як мінімум, будуть домагатися повної відмови від ПДВ, зменшення, щонайменше вдвічі, нарахувань на заробітну плату і запровадження податку на кінцеве споживання. А як максимум — створення «системи самозахисту підприємців у межах громадського руху «Вільний простір» та формування Комітетів самоорганізації громадян територіальних рад унітарної республіки Україна».

Наталія БІЛОУСОВА, «День», Леонід СОСНИЦЬКИЙ, Запоріжжя
Газета: 
Рубрика: