Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Мотивація успішного бізнесу

Попит на програмні продукти зростає
24 квітня, 2004 - 00:00

Рівень використання ліцензованого програмного забезпечення в українському корпоративному секторі сьогодні складає 38%. Про це повідомила старший дослідник компанії GfK- USM Тетяна Ситник, презентуючи у Києві дослідження «Сценарії розвитку ринку програмного забезпечення в Україні». За словами представника Коаліції з питань захисту прав інтелектуальної власності (CIPR) Сергія Мовчана, завданням дослідження було дослідити, зокрема, фактори вибору між легальним та піратським ПЗ.

Як відомо, вже третій рік Україна перебуває у так званому «чорному» списку країн з високим рівнем піратства. Як зазначив заступник голови Державного департаменту інтелектуальної власності Володимир Дмитришин, через це страждає не лише імідж країни у світі, а й вітчизняна економіка. «Світовий досвід свідчить, що зниження рівня піратства позитивно впливає на загальний економічний розвиток країни», — наголосив він. Якщо в органах виконавчої влади перехід на використання виключно ліцензійного ПЗ вже став нормою, то ситуацію в корпоративному секторі досі не врегульовано.

Дослідження засвідчило, що рівень комп’ютеризації в Україні залишається досить низьким: 55,2% від загальної кількості підприємств, за даними опитування, не мають комп’ютерів. Переважно це підприємства торгівлі з чисельністю працюючих до 10 осіб. Найбільш комп’ютеризованими є компанії фінансового сектора — лише 3,8% з них не мають комп’ютерів. У середньому по Україні, за даними Держкомстату, на один комп’ютер припадає 13,8 працівника, а найкращих показників досягнуто у фінансовій сфері — 1,6 працівника, у державному управлінні — 3,2, у сфері операцій з нерухомістю — 7 працівників. Найнижчий рівень комп’ютеризації спостерігається на підприємствах охорони здоров’я та соцдопомоги. На один комп’ютер там припадає 79 чоловік.

Незважаючи на ці вельми скромні показники, дослідники дійшли оптимістичного висновку: зростання української економіки протягом чотирьох останніх років поспіль та послідовна державна політика щодо легалізації ПЗ створили сприятливі умови для розвитку цього ринку. Перш за все це пов’язано з тим, що попит на ПЗ в Україні стрімко зростає. Підприємства накопичили кошти для інвестицій, а конкуренція змушує їх вкладати гроші в комп’ютеризацію та автоматизацію. Найбільший попит на ПЗ спостерігається серед банків, страхових компаній та підприємств промисловості. Лідерами продаж є операційні системи, офісні прикладні програми, антивірусні програми, системи бухгалтерського обліку.

Обираючи між ліцензійним і піратським ПЗ, корпоративні користувачі враховують різні фактори. Найбільше до легалізації їх спонукають якість (61,9%) та технічна підтримка (46,8%). Лише четвертим чинником вибору названо державний контроль (40,8%). Головною перевагою використання ліцензійного ПЗ є можливість скористатися послугами з технічної підтримки. Дослідники встановили, що підприємство, яке має 30—50 комп’ютерів і використовує послуги з технічної підтримки, витрачає на оплату ІТ-спеціалістів в 2,5 раза менше, ніж аналогічне піприємство без технічної підтримки.

Петро ІЖИК, «День»
Газета: 
Рубрика: