При тому, що ціни на м’ясо на ринках по всій Україні залишилися як і раніше високими, тільки за останні два тижні ціни на вітчизняну м’ясну продукцію, яку підприємства приймають на переробку, знизилися в середньому з 12 до 7—8 грн. Про це заявив голова ради директорів асоціації «Спілки птахівників України» Олександр Бакуменко. Причини цього, за його словами, криються в тому, що в останні чотири тижні помітно зросло ввезення контрабандних м’ясопродуктів (уже ввезено 100 тис. тонн). За даними Бакуменка, зараз реалізацією «сірого» імпорту, тобто м’яса, ввезеного без сплати митних зборів і ПДВ, займається 28 компаній.
Різниця в ціні між контрабандним товаром і м’ясом українських товаровиробників становить 35-40%. Тому вітчизняним тваринникам не залишається нічого іншого, як знижувати ціни. З одного боку це повинно було б порадувати споживачів, проте на підсумковій ціні продукту на ринку це не позначається. Однак відбивається на якості м’яса. Як відзначила доктор ветеринарних наук Ольга Якобчак, лабораторні експертизи контрабандного м’яса свідчать про факти перевищення шкідливих речовин, що містяться в них, небезпечні для вживання в їжу, особливо дітям. Зокрема, в контрабандному м’ясі виявляють важкі метали, гормони росту, консерванти, антибіотики.
Проте швидше за все виробники м’ясопродуктів стурбовані не тим, яке м’ясо українки готують на своїх кухнях, а долею своєї галузі. Адже дешеве контрабандне м’ясо ставить їх у дійсно складне становище — переробні комбінати, прагнучи скоротити витрати, купують аж ніяк не їхню продукцію. Така несправедлива конкуренція агрогосподарств не просто невигідна, але й руйнівна.
Керівники тваринницьких господарств направили лист Президенту Віктору Ющенку, спікеру ВР Володимиру Литвину та прем’єр-міністру Юрію Єханурову. В ньому вказується: «Щодня кордон перетинають вантажі контрабандного походження в тисячі тонн яловичини, свинини і птиці. Це веде до руйнування м’ясного ринку нашої країни та збитковості значної кількості сільгосппідприємств, фермерів і приватних господарств, а бюджет держави недоотримує десятки мільйонів гривень».
Звинувачують у ситуації, що склалася, в основному митницю. За словами Бакуменка, саме корупція на митниці дозволяє таким схемам нормально існувати та працювати. Виробники вважають, що зараз програма «Контрабанда — стоп» поступилася місцем новій програмі — «Контрабанда — вперед». Схоже, Президенту доведеться звернути увагу на цей лист. Адже нещодавно, в рамках Міжнародної митної конференції, він пообіцяв, що митниця буде першим другом бізнесу.
Поки що факти говорять про зворотне. Як відзначив Бакуменко, якщо така ситуація збережеться найближчим часом, це може призвести до припинення діяльності українських виробників, знищення поголів’я худоби й галузі загалом. Окрім того, це може негативно позначитися й на планах із будівництва нових українських підприємств, що спеціалізуються на виробництві м’ясопродукції, призвести до припинення інвестпроектів, невиконання запланованих показників.
Як відзначив директор ТОВ «Агрофірма «Київська» Юрій Забела, вже зараз при закупівельній оптовій ціні 7 грн. за кг яловичини виробники опиняються перед дилемою: вирізати всю худобу і продати за існуючою ціною чи щось робити. Ситуація зі свининою не дуже відрізняється. За словами генерального директора корпорації з виробництва м’яса на промисловій основі «Тваринпром» Юрія Гнатюка, вирощена у нас свинина не користується популярністю, що загрожує підприємствам галузі крахом.
Бояться зазнати збитків і птахівники. Як відзначив директор департаменту маркетингу ЗАТ «Миронівський хлібопродукт» (торгова марка «Наша ряба») Сергій Малашенко, ринок заполонили морожені «ніжки Буша».
Що робити з інтервенцією «сірого» імпорту, виробники не знають. Їм залишається тільки просити Президента дати відповідні доручення державній митній службі, СБУ і МВС розібратися в даній ситуації. Причому розбиратися доведеться по кожному пункту митного пропуску, через який контрабандне м’ясо може потрапити до України. Насамперед, навіть не заради бізнесу, а заради споживачів. Адже, як відзначила Ольга Якубчак, «якщо продукція не має ветеринарного сертифікату й маркірування — вона небезпечна. Контроль за продукцією тваринництва має бути дуже жорстким».
А поки що фахівці рекомендують покупцям, у разі сумніву при купівлі м’ясних продуктів, звернутися до продавця та попросити сертифікат. Якщо його немає, радять не купувати. Найцікавіше, що небезпечне для здоров’я м’ясо можуть продавати й на ринку, й у великому супермаркеті.