Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

М’ясний стіл

Що нам дорожче: інфляції чи власний виробник
18 липня, 2007 - 00:00

За даними сільськогосподарських підпри- ємств, у першому півріччі цього року на забій було реалізовано 585 тисяч тонн худоби й птиці в живій вазі, що на 117 тисяч тонн або на 25% більше за попередній рік. Іде зростання виробництва м’яса: бройлерів — на 20% (48 тисяч тонн), свинини — 45% (42,6 тисячі тонн).

Як не дивно, на фоні такого зростання, представники м’ясного бізнесу говорять про постійне погіршення ситуації на цьому ринку. Кульмінацією їхніх тривог став лист до керівників держави, в якому вони «переконливо просять взяти на особистий контроль ситуацію на ринку м’яса та м’ясопродуктів, вжити невідкладних заходів із залученням відповідних правоохоронних та контролюючих органів щодо виявлення тіньових та інших неправомірних схем, реалізація яких наносить збитки вітчизняним товаровиробникам та економіці держави в цілому».

Оприлюднюючи це звернення, представникки «м’ясної громадськості» покладали всю відповідальність за ситуацію на цьому ринку на уряд. «Знову вибили грунт з- під ніг вітчизняного виробника», — бідкався президент асоціації «Фермерів та приватних землевласників України» Ярослав Кардаш. І дійсно, ситуація на цьому ринку, який значною мірою визначає інфляційні процеси вУкраїні, досить складна. З початку року різко зросли ціни на основні види фуражних культур і, відповідно, на комбікорми (на 40—50%) та енергоносії (на 40%). Природно, і собівартість м’яса теж зросла, адже ці складові становлять 70—80% від собівартості продукції. Але закупівельні ціни на худобу та птицю, навпаки, знизилися на 15—20%. «Ми сьогодні працюємо в збитковості...», — зазначає голова ради директорів Асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко.

Головним дестабілізуючим фактором, що загострив ситуацію, на думку вітчизняних виробників, є значне зростання обсягів ввезення в Україну м’яса та м’ясопродуктів низької якості за демпінговими цінами. За даними Державної митної служби України, за перше півріччя поточного року в Україну ввезли 110 тисяч тонн м’яса та м’ясопродуктів, це на 40% більше, ніж за відповідний період минулого року. До того ж, як стверджують підприємці, у цій галузі безліч тіньових схем, через які в нашу державу потрапляє ще більше імпортованого м’яса. Ворота для цього створено у вільних економічних зонах. «Як результат, внаслідок такого неправомірного використання пільг з оподаткування при ввезенні м’яса та субпродуктів, бюджет країни недоотримав близько 500 мільйонів гривень податків і митних платежів, а вітчизняному ринку м’яса завдано значної шкоди», — підрахували вітчизняні виробники. Усе це, як зазначають підприємці, призводить до обвалу закупівельних цін на внутрішньому ринку. За словами заступника голови Всеукраїнського союзу сільськогосподарських підприємств і Героя України Василя Петринюка, «бомбу» на ринку м’яса заклав ще уряд Юлії Тимошенко, а нинішній — продовжує розвивати цю «схему».

Та чи не лобіюють українські виробники м’яса, у свою чергу, власні бізнес-інтереси. Ввезення з-за кордону м’яса, дешевшого за вітчизняне, для них з будь-якої точки зору, м’яко кажучи, небажане. Та чи багато знайдеться споживачів, котрі були б проти дешевшого м’яса? Чому б сторонам не сісти за круглий стіл і не прийти до згоди? Сьогодні ж, окрім звинувачень на адресу урядовців, чітко визначених пропозицій щодо покращення ситуації на ринку м’яса вітчизняні виробники не подають.

Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: